Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Zastanawiasz się jakiego psa wybrać? Sprawdź 5 najważniejszych kryteriów przy wyborze idealnej rasy

Czym się kierować podczas wyboru rasy psa? Jak wybrać psa, który będzie najbardziej do nas pasował? Na jakie cechy psów warto zwrócić uwagę, aby wspólne życie było lekkie i szczęśliwe?

Ogromna ilość ras psów może przytłoczyć każdego, kto planuje kupić psa – zwłaszcza tego pierwszego. Podpowiadamy więc, na co szczególnie warto zwrócić uwagę, aby nie unieszczęśliwić ani siebie, ani psa. Bo tu – podobnie jak w związkach z ludźmi – odpowiednie dopasowanie jest kluczem do sukcesu. Idealna rasa nie istnieje, ale istnieje idealna rasa dla danego człowieka.

 

 Foxterrier trzyma łapę na ręce człowieka

 

Wybór rasy psa – jaka rasa psa do mnie pasuje?

 

1. Temperament psa – kanapowiec czy sportowiec?

Większość psów potrzebuje ruchu, ale skala zapotrzebowania na ruch jest radykalnie różna. Są psy, którym wystarczy spokojny spacer 2-3 razy dziennie i resztę dnia spędzają najchętniej na legowisku lub kanapie przy właścicielu. Drugą grupę stanowią psy, które mają duszę sportowca i ognisty temperament. Takie psy, muszą się przysłowiowo „wybiegać” – potrzebują ogromnej dawki ruchu, zabaw i atrakcji. Przy czym warto dokładnie sprawdzić, na jakim rodzaju aktywności im najbardziej zależy – bo podczas gdy border collie najchętniej będzie spędzał czas na treningach agility, chart pragnie rozległych terenów, by biegać, a bokser będzie po prostu zachęcał do aktywnej zabawy -byle skupić na sobie uwagę.

Psy spokojne to m.in. chow chow, mops, szpic miniaturowy, chihuahua, buldog angielski, shar pei, akita.
Psy z żywiołowym temperamentem to m.in. border collie, chart, bokser, owczarek australijski, wyżeł weimarski, dalmatyńczyk, syberyjski husky.

 

 

2. Czasochłonność – ile będziesz mógł poświęcić psu czasu?

Każdy pies wymaga uwagi, więc każdy, kto planuje mieć psa, musi zarezerwować sobie dla niego czas – na spacery, zabawę, pielęgnację. Jednak są rasy, które tego czasu potrzebują znacznie więcej od innych – przede wszystkim te, które wymagają starannej pielęgnacji np. regularnego czesania sierści. Planując psa z długą sierścią, trzeba też zarezerwować sobie więcej czasu na… sprzątanie – psy potrafią gubić naprawdę ogromne ilości sierści.

Rasy wymagające pielęgnacji: yorkshire teriery, chow chow, papilon, maltańczyk, pudel.

Rasy o minimalnych potrzebach pielęgnacyjnych: buldog francuski, beagle, doberman, owczarek niemiecki

 

 

3. Wielkość psa ma znaczenie!

Nie ma się co oszukiwać, wielkość psa ma znaczenie. Zwłaszcza jeżeli szukamy psa do mieszkania. Wielkość psa – a co za tym idzie też jego waga i siła mają też znaczenie, kiedy planujemy kupić czworonoga, którego na spacery będą wyprowadzać także dzieci lub osoby starsze. Wielkość psa może mieć też wpływ na hałaśliwość zwierzęcia – zwykle te mniejsze rasy, są głośniejsze. Duże psy z reguły mniej szczekają – oczywiście zdarzają się wyjątki.

Małe psy: szpic miniaturowy, chihuahua, maltańczyk, mops, jack russell terrier


Średnie psy: beagle, bokser, cocker spaniel, buldog angielski, wyżeł węgierski
Duże psy: berneński pies pasterski, labrador retriever, wyżeł weimarski, owczarek niemiecki

Przeczytaj także: Pies w bloku – jaką rasę wybrać?

 

Pies stoi za mężczyzną robiącym zdjęcie.

 

4. Otwartość na inne zwierzęta – waleczny pies nie dla wszystkich

To kluczowy punkt dla tych, którzy planują mieć więcej niż jedno zwierzę – bo w końcu pies musi pasować nie tylko do właściciela, ale do całego domu. O ile zwykle w jednym domu większość psów potrafi się dogadać zarówno z psami jak i kotami, to są psy, którym to przychodzi lepiej i takie, które miewają z tym problem. To samo dotyczy relacji na spacerach z zupełnie obcymi psami i kotami. Zanim kupimy czworonoga, musimy się zastanowić czy zależy nam na przyjaznej naturze, czy jesteśmy w stanie zapanować nad psem, który może przejawiać niezbyt przyjazne zachowanie wobec innych.

Przyjazne rasy: berneński pies pasterski, beagle, border collie, cavalier king charles spaniel, golden retriever
Rasy, skłonne do walki: american staffordshire terrier, terier walijski, dog kanaryjski, owczaek kaukaski

Przeczytaj także: Najgroźniejsze rasy psów – psy nie dla każdego

 

 

6. Koszt utrzymania psa – istotny aspekt wyboru psa

Ostatni aspekt nie dotyczy wprawdzie bezpośrednio do dopasowania do właściciela, ale też warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej rasy. Chociaż miłość i przyjaźń jest bezcenna, to nie ma co ukrywać – utrzymywanie psa kosztuje! Zwłaszcza dużego psa, którego planujemy przecież żywić najlepszej jakości karmą. Na różnicę w kosztach utrzymania psa - oprócz ilości karmy – może wpłynąć konieczność korzystania z zabiegów pielęgnacyjnych np. psiego groomera.

Psy kosztowne w utrzymaniu: Dogue de Bordeaux , Chart polski, Nowofundland, wilczarz irlandzki, owczarek podhalański.
Psy stosunkowo tanie w utrzymaniu: jamnik, whippet, mops, buldog francuski.





Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość