Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Beagle – najważniejsze informacje o rasie

Beagle to z natury niezależne psy. Lubią się bawić i aktywnie spędzać czas. Są tolerancyjne wobec dzieci. Mają krótką sierść o rozmaitym umaszczeniu, a najczęściej spotykany jest typ tricolor. Niegdyś używane do polowań i tropienia, dziś głównie do towarzystwa.

 

Beagle to rasa hałaśliwa. Przez melodyjne szczekanie nadano jej przydomek singing beagles. Są obecnie jedną z popularniejszych ras psów domowych. Znaną posiadaczką beagle’a jest królowa Elżbieta. To idealna rasa dla osób lubiących aktywny tryb życia, zwłaszcza spacery i bieganie.

 

Beagle wymaga sporo zaangażowania ze strony opiekuna.

 

Beagle – historia rasy

Beagle to rasa o długiej historii, bowiem jej korzenie sięgają XIV wieku. Uważa się, że powstała w wyniku krzyżówki francuskich psów gończych harrierów z terierami. Niegdyś używana do polowań w sforach na lisy i zające. Dodatkowo pełniła funkcję tropowca, posokowca (za sprawą dobrze rozwiniętego zmysłu węchu, który wyczulony jest na zapach krwi zwierzęcej – posokę, tropi i doprowadza myśliwego do postrzelonej zwierzyny), dzikarza. Beagle nie są psami obronnymi ani stróżującymi. Obecnie traktuje się je zwłaszcza jako psy do towarzystwa. Coraz częściej korzysta się z nich w dogoterapii. Używane są także przez służby celne i w policji do wykrywania nielegalnych substancji.

Beagle zaliczane są do grupy VI w FCI - psów gończych i ras pokrewnych

 

Beagle – sylwetka

Jak wygląda pies rasy beagle? Jest średniej wielkości, o krępej i mocnej budowie. Dorosłe beagle ważą 13–18 kg i mierzą 33–41 cm. Pies beagle ma bardzo krótką, gęstą i przylegającą sierść, która może być w umaszczeniu: trójkolorowym (biało-czarno-rudym), dwukolorowym (m.in. biało-czarnym, biało-rudym), cętkowanym (mottle) bądź zajęczym (hare pied). Ma oczy koloru orzechowego lub ciemnobrązowe oraz długie, nisko osadzone, z zaokrąglonymi końcami i zwisające wzdłuż policzków uszy. Ogon beagle’a jest średniej długości, wysoko osadzony, nie zakręcony nad grzbietem.

 

Idealną zabawką dla psów rasy beagle będzie mata węchowa i wszelkiego typu zabawy węchowe.

 

Beagle – zachowanie i charakter

Beagle jest czuły, nie lubi samotności, ceni sobie towarzystwo opiekuna. Nie wykazuje też lęku przed obcymi ludźmi. Mimo to ma tendencje do włóczęgostwa, zwłaszcza jeśli nie poświęci się mu wystarczająco dużo uwagi. Warto wyposażyć go w adresówkę. W przypadku ewentualnego zagubienia zdecydowanie łatwiej go znaleźć, zwłaszcza jeśli będzie ona wskazywała położenie psa. Z dostępnymi modelami adresówek dla psa możesz zapoznać się w sklepie zoologicznym.

Podczas spacerów podstawą jest wypracowanie przywołania i wyposażenie w obrożę i smycz bądź szelki. Ze względu na zamiłowanie do ruchu będzie im w nich wygodnie. Spójrz, jak duży wybór akcesoriów do spacerów znajdziesz w Fera.

 

Odwiedź sklep zoologiczny Fera.pl

 

Beagle nie ma spokojnego usposobienia. Wykazuje dużą potrzebę eksploracji otoczenia. Bardzo lubi się bawić. Jest aktywny i żywiołowy. Zaleca się, aby formy aktywności ukierunkowane były w dużym stopniu na zaspokajanie naturalnych potrzeb przedstawicieli tej rasy, czyli na węszenie. Dobrym przykładem węchowej zabawy są maty. Ukrywa się w nich przysmaki, które zwierzak wybiera. Zobacz, jakie węchowe maty możesz kupić swojemu czworonogowi. Warto też zabawiać go kongiem i kulą smakulą. Beagle to inteligentne psy, które stosunkowo szybko i łatwo się uczą, pod warunkiem, że trening jest odpowiednio przeprowadzony. Z powodzeniem można uprawiać z nimi psie sporty, w tym m.in. agility (pies prowadzony głosowymi i ruchowymi komendami pokonuje jak najszybciej i bezbłędnie specjalny tor przeszkód), flyball (wyścigi równoległe psich sztafet), frisbee.

 

Beagle – zdrowie i pielęgnacja

Większość zabiegów pielęgnacyjnych psów rasy beagle wiąże się z uszami. Z powodu ich rozmiaru i kształtu podatne są na bakteryjne lub grzybicze infekcje, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do głuchoty. Konieczne jest regularne czyszczenie uszu. Pozostałe zabiegi dotyczą wyczesywania sierści, czyszczenia zębów, okresowego kąpania. Utrata sierści w przypadku tej rasy jest stała, ale niewielka.

 

Beagle rzadko chorują. Oprócz problemów z uszami inne rzadziej spotykane dolegliwości dotyczą oczu. Zwierzęta te cierpią na zaćmę, jaskrę, zapalenie gruczołów trzeciej powieki, dysplazję, padaczkę, osłabienie systemu immunologicznego. Miewają też skłonność do alergii skórnych. Średnia długość życia beagle wynosi 12–14 lat.

 

Źle prowadzony i żywiony beagle ma sporą tendencję do tycia.

 

Beagle – potrzeby żywieniowe i mieszkaniowe

Jeżeli nie zapewni się tym czworonogom odpowiedniej ilości ruchu, to jest duże prawdopodobieństwo, że będą otyłe. Ta przypadłość z kolei może doprowadzić do wielu innych dolegliwości. Mają spory apetyt i tendencję do przejadania się. Dlatego należy podawać im odpowiednią ilość i rodzaj karmy.

 

W informacjach o beaglach dość często przeczytać można, że psy te lubią komfortowy styl bytowania. Dlatego też ich opiekunowie powinni zapewnić im wygodne legowisko. Podstawową kwestią jest jego rozmiar. Powinno być na tyle duże, aby pies mógł się rozciągnąć i mieć zapewniony swobodny odpoczynek. Zobacz, jakie mamy do wyboru legowiska dla psów ras średnich.

 

 

Beagle - cena

Psy beagle zdobyły sporą popularność w Polsce w ostatnich latach. Spowodowało to wzrost cen za psa. Aktualnie cena za szczeniaka beagle wynosi 4500 - 6000 zł. Na cenę beagle duży wpływ ma renoma hodowli, ale również umaszczenie psa. Najdroższe są osobniki trójkolorowe. Pamiętaj, aby przed decyzją o kupnie psa dokładnie sprawdzić hodowlę, odwiedzić ją, porozmawiać z hodowcą i zobaczyć szczeniaki.

Miesięczny koszt utrzymania beagle to około 300 - 400 zł. Należy pamiętać o reagularnych badaniach u lekarza weterynarii. koszt pakietu badań może wynosić 300 - 500 zł.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość