Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Witaminy i suplementy dla kota

Suplementy dla kota – czy warto podawać pupilowi witaminy?

Witaminy są dla zwierząt równie ważne jak dla ludzi – dostarczane wraz z pożywieniem mają znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu. Nie oznacza to jednak, że bezwzględnie należy wzbogacać kocią dietę o suplementy. Niezbędne witaminy dla kota zawiera odpowiednio zbilansowana karma.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów zawierających witaminy, których potrzebuje każdy kot. Nie należy jednak po nie sięgać bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Zdrowe, odpowiednio karmione zwierzę nie potrzebuje suplementacji, a nadmiar witamin może mu wręcz zaszkodzić. Objawy ich niedoboru wymagają zaś diagnozy i starannie zaplanowanego postępowania.

 
1 2
SIMPLY FROM NATURE Salmon oil Olej z łososia 1000 ml

*****

45.99  (4.60 zł / 100 ml)
46.00 
BRIT Care olej z łososia
29.89  - 42.76 
BEAPHAR Calming Cat Treats 35 g
9.61  (240.25 zł / kg)
1 2

Kiedy suplementy dla kota są niepotrzebne?

Większość witamin koty czerpią z pożywienia. Zwierzęta żyjące dziko instynktownie odżywiają się tak, by zapewnić sobie odpowiednią podaż potrzebnych im składników pokarmowych. Dlatego dokonując wyboru karmy dla domowych mruczków, należy kierować się jej składem. Zazwyczaj najtańsze, powszechnie dostępne w marketach produkty zawierają dużo zbóż i niewiele substancji pochodzenia zwierzęcego. Tymczasem koty są z natury mięsożerne i większość niezbędnych związków czerpią właśnie z mięsa. Te obecne w roślinach są dla nich słabo przyswajalne. Zamiast inwestować w witaminy i odżywki dla kotów, lepiej podawać pupilowi nieco droższą, ale pełnowartościową karmę. Suplementacja takiej diety jest zbędna.

 

 

Jakie witaminy powinna zawierać karma dla kota?

Kot potrzebuje tych samych, choć w innych dawkach, składników pokarmowych, co człowiek. W jego diecie nie może więc zabraknąć witamin A, D, E i B. Niezbędne są także witaminy C i K, ale organizm kota potrafi je samodzielnie syntetyzować (nie musi czerpać ich bezpośrednio z pożywienia). Właściwości wyżej wymienionych witamin są – w pewnym uproszczeniu – następujące:

 • A – to witamina na zdrową sierść, skórę i wzrok;
 • B – odpowiada m.in. za prawidłowe działanie układu nerwowego, serca i nerek;
 • C – witamina dla kota na wzmocnienie odporności;
 • D – reguluje gospodarkę fosforanowo–wapniową (to witamina szczególnie ważna dla kociąt, ponieważ zależy od niej prawidłowy rozwój kośćca);
 • E – jej niedobory powodują u kotów problemy z rozrodem i zaburzenia pracy mięśni;
 • K – wpływa na prawidłową krzepliwość krwi.

 

Dobra, zasobna w niezbędne dla kota witaminy karma to taka, która zawiera jak najwięcej mięsa i jak najmniej wypełniaczy. Rozpoznać ją można po wysokim udziale procentowym białka zwierzęcego (podstawowego składnika kociej diety). By karma była odpowiednio zbilansowana, producenci zwykle wzbogacają ją o dodatkowe składniki, np. oleje z tłustych ryb będące źródłem witamin A, D, E i kwasów typu omega.

 

 

Jakie objawy u kota mogą świadczyć o niedoborze witamin?

Objawy niedoboru witamin nie są u kota jednoznaczne. Odstępstwa od normy w jego zachowaniu (np. załatwianie się poza kuwetą) czy zmiany w wyglądzie (np. zmatowienie sierści) mogą świadczyć zarówno o niedostatku pewnych składników, jak o ich nadpodaży. Niespecyficzne symptomy awitaminozy mogą być także jednakowe z oznakami innych schorzeń. Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów u swojego pupila nie wolno samodzielnie podejmować decyzji o podawaniu mu suplementów diety. Kota bezwzględnie powinien zbadać weterynarz.

 

 

W jakich sytuacjach należy podawać kotu witaminy?

Podawanie kotu witamin może okazać się potrzebne wówczas, gdy zwierzę jest:

 • osłabione chorobą;
 • w trakcie rekonwalescencji (np. po zabiegu);
 • w starszym wieku;
 • na diecie BARF (złożonej z surowego mięsa, kości itd.) lub karmione domowym jedzeniem;
 • w trakcie ciąży lub karmienia kociąt.

 

W powyższych przypadkach wskazane jest stosowanie preparatów multiwitaminowych, dostępnych w sklepach zoologicznych w postaci tabletek, past czy płynów. Ich wybór i sposób dawkowania trzeba skonsultować z weterynarzem.