Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Miski dla kota

Czy wiesz jak istotną rolę w podawaniu posiłków pełnią odpowiednie ku temu naczynia? Koty są szczególnie narażone na niewłaściwy dobór misek, ponieważ mają bardzo wrażliwe wibrysy. Szeroka oferta misek dla kota pozwoli na swobody wybór, który będzie odpowiadał opiekunowi – pod kątem estetyki, kosztów oraz praktyczności – oraz kotu – biorąc pod uwagę jego cechy osobnicze i preferencje. Obecnie miseczki dla kotów dostępne są w wielu rozmiarach, kształtach, stylach, kolorach oraz wzorach. Estetyczne naczynie pasuje do każdego wnętrza. Można wybierać spośród misek ceramicznych, plastikowych czy metalowych, dużych i małych. W zależności od potrzeb można wybrać miseczki podwójne, na podwyższeniu, a na wyjazdy – miski podróżne. Zaopatrz się w najlepiej dopasowaną miseczkę do swojego kota.

Idealnym uzupełnieniem misek dla kotów są różnego typu akcesoria, takie jak podkładki pod miski, stelaże, pojemniki do przechowywania karmy. Dla tych co lubią gadżety i często nie ma ich w domu, producenci przygotowali dozowniki i automaty na karmę mokrą dla kota oraz karmę suchą dla kota lub na wodę.

Jaką miskę wybrać dla kota? Czy istnieje idealna miska na karmę?

Jak wiadomo, każdy kot jest inny i ma inne potrzeby. Aktualnie wybór idealnego naczynia dla swojego kota jest tylko kwestią czasu. Szeroki wybór misek dla kota z pewnością pozwoli na znalezienie tej najlepszej. W przypadku kotów jest to o tyle ważne, że występuje u nich syndrom zmęczonych wibrysów, który może objawiać się niechęcią do jedzenia, brakiem apetytu i innymi. Pojawia się on w momencie długotrwałego podawania posiłków w niewłaściwie dopasowanej miseczce.

Kocięta oraz koty ras krótkopyskich (np. persy, koty egzotyczne, brytyjskie, itp.) obowiązkowo powinny mieć płaskie i szerokie miski. Pozwolą one na łatwiejsze pobieranie pokarmu i możliwie najłatwiejsze dobranie się do kąsków karmy.

Wraz z wiekiem kota powinna rosnąć również jego miska. Mniejsze koty mogą mieć mniejsze naczynia, ale im kot większy i starszy, tym miseczka również.

 

Materiał z jakiego wykonane są miski dla kotów musi być trwały i jak najbardziej odporny na zarysowania. Jednak dokładny wybór zależy od opiekuna i od samego kota – która miska najbardziej mu podpasuje. Dostępne są:

- miski plastikowe dla kotów

najtańsze i najbardziej rozpowszechnione z dostępnych na rynku miseczek. Łatwość wykonania takich misek powoduje, że mają one najbardziej różnorodne kształty i wielkości. Są bardzo lekkie, łatwo się je myje i czyści. Ich lekkość wiąże się z możliwością ich przewracania oraz przesuwania. Dlatego decydując się na plastikową miskę dla kota warto wybrać model z gumkami lub zabezpieczeniami na spodniej części naczynia. Jednak miski plastikowe same w sobie mają chropowatą powierzchnię i cechują się niską wytrzymałością, szybko powstają na nich rysy i zarysowania, początkowo te mikro – niewidoczne gołymi okiem, w których rozwijają się grzyby, bakterie i drobnoustroje. Miski plastikowe należy często wymieniać i nie zaleca się podawania w nich wody do picia.

 

- miski metalowe dla kotów 

bardzo komfortowe i estetyczne naczynia do podawania karmy. Wykonane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są wytrzymałe i odporne na zarysowania. Metalowe miski są łatwe do czyszczenia, dezynfekcji i utrzymania higieny, a większość z nich można myć w zmywarce. Większość z metalowych miseczek dla kotów doposażona jest w nakładaną gumę na spód, która zapobiega przesuwaniu się naczynia, a niektóre z metalowych misek nadaje się do wmontowania w stelaż podwyższany. Należy jednak pamiętać, że metalowe miski mogą być nie zaakceptowane przez koty. Te niskiej jakości mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, a nawet uczulać wrażliwe koty. Szczególnie należy uważać na produkty niklowane, które najczęściej uczulają.

 

 - Ceramiczne miski dla kotów

najbardziej higieniczne z dostępnych na rynku misek. W łatwy i szubki sposób można usunąć z nich zeschnięte resztki karmy, wyczyścić i zdezynfekować. Większość z aktualnie oferowanych misek można również myć w zmywarkach, co znacząco skraca czas pracy. Ceramiczne miski dla kotów cechują się dużą ciężkością. Idealnie sprawdzą się przy kotach przesuwających miseczki, zagrzebujących je i bawiących się w pobliżu miejsca jedzenia. Ceramika jest bardzo wytrzymałym materiałem, odpornym na zarysowania, ale niestety łatwym do stłuczenia. Większość kotów lubi miski ceramiczne, nie zmieniają one smaku karmy, wody, ani nie uczulają. Ceramiczne miski dla kotów są dostępne w wielu formach, również tych szerokich i płytkich. Nadają się do podawania w nich każdego rodzaju pokarmu oraz wody. Ceramika pięknie się prezentuje w każdym pomieszczeniu, można znaleźć również wyjątkowe – ręcznie malowane miski ceramiczne.

 

Miski metalowe i ceramiczne szybko się chłodzą, przy używaniu ich na dworze podczas zimy czy chłodnych dni, warto częściej kontrolować ich stan i jakość zawartości.

Miski dla kotów mogą być pojedyncze lub łączone. W przypadku łączonych misek najczęściej są to plastikowe, rzadziej metalowe, w formie dwupaku lub trzech miseczek. Nie sprawdzą się one przy karmieniu kotów, które mają tendencje do rozsypywania jedzenia lub jego zakopywania. Wtedy zawartość obu misek szybko się zmiesza, a jeżeli w jednej z misek jest woda to za chwilę będzie ona rozlana.

Dostępne są również miski turystyczne, wykonane najczęściej z gumy. Można je składać, a rozłożone sprawdzą się do nalania wody lub nałożenia porcji karmy. Warto mieć taką turystyczną miseczkę dla kota jeżeli wybieramy się w podróż samochodem wraz z kotem. Nie są one jednak wskazane do codziennego używania przez długi czas. Miski turystyczne są elastyczne i łatwe do mycia.

Naczynia z wypustkami, czyli miski spowalniające jedzenie, mogą być używane również dla kotów. Takie miski spowalniające mogą okazać się strzałem w dziesiątkę przy osobnikach kompulsywnie spożywających karmę. Tylko rozmiar misek spowalniających dla kotów powinien być mniejszy, a same wypustki niższe i drobniejsze, tak aby koty nie raniły się podczas próby jedzenia i aby mogły w ogóle umieścić tak pyszczek. Miski spowalniające można wykorzystać także jako zabawkę, łamigłówkę i dorzucać do niej przysmaki. Takie zadanie będzie idealne na ćwiczenie mózgu kota i zapewni mu odrobinę urozmaicenia i aktrakcji.

 

 

Akcesoria do jedzenia  - czy decydować się na automaty na karmę oraz różnego typu dodatki do karmienia?

Stelaże na miski czy stojaki umożliwiają podawanie posiłków kotom na podwyższeniu. Mogą okazać się przydatne przy kotach starszych lub chorych, osobnikach mających problemy z kręgosłupem lub kotach dużych ras – maine coonach, kotach norweskich leśnych czy ragdollach.

Dozowniki i automaty na karmę suchą, mokrą lub wodę, będą dobrym rozwiązaniem dla opiekunów, którzy nie są w stanie sami podawać regularnych posiłków swoim pupilom. Koty powinny dostać co najmniej 3 posiłki dziennie, jeżeli nie jesteśmy w stanie to można zaprogramować automat na wydanie karmy w określonych porach danej porcji. Najpowszechniejsze są zwykłe dozowniki na karmę suchą, jednak już wchodzą na rynek automaty na karmę mokrą, z dodatkową funkcją chłodzenia.

Po wybraniu odpowiednich misek dla swojego kota, można zastanowić się nad dobraniem do nich maty pod miski, które ułatwią zachowanie czystości w miejscu podawania kotu posiłków.