Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Sucha karma dla kota

Zastanawiasz się jaką podawać kotu karmę? Najwyższej jakości karmę można wybierać w różnych smakach, gramaturach, a także dopasować sposób żywienia kotów do ich potrzeb. Przed podjęciem wyboru warto najpierw przeczytać i zorientować się czym tak właściwie charakteryzuje się sucha karma dla kota.

 
1 2 3 4 5 6 7 8
... 23
WHISKAS Junior sucha karma dla kotów z kurczakiem 14kg

**** *

136.89  (9.78 zł / kg)
152.97 
1 2 3 4 5 6 7 8
... 23

Odpowiednia sucha karma dla kotów

Zarówno karma sucha dla kota i karma mokra dla kota może stanowić karmę bytową dla pupila. Podjęcie prawidłowej decyzji jest dosyć istotne ze względu na to, że koty nie lubią zmian. Przyzwyczajenie do jednej z form żywienia kotów, może skutkować późniejszymi problemami ze zmianą nadanych mu nawyków.

Pokarm bytowy, inaczej pełnowartościowy, pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie ma potrzeby jego dodatkowej suplementacji.

Opiekun może wybierać w różnych smakach, wartościach, teksturze, a nawet kształtach. Ważne żeby zachwycał on zarówno głównych zainteresowanych – koty, czyli był chętnie i ze smakiem zjadany, jednocześnie odżywiał ich organizm, a dodatkowo jeszcze podpasował opiekunom.

 

Wybór w suchej karmie dla kota 

Wybierz najlepsza karmę dla kota dobierając ją do:

danego wieku kota:

zdrowia kota i jego kondycji

  • alergie
  • nietolerancje np. zbóż
  • nadwaga, choroby układu moczowego, choroby nerek, itp.

aktywności kota

  • koty niewychodzące
  • wychodzące
  • aktywne

przebytych zabiegów kotów

  • karmy po kastracji
  • sterylizacji
  • rekonwalescencji


Wśród karm suchych też znajdziesz karmy weterynaryjne. Są to karmy w większości przepisywane i zalecane pod danego osobnika. Nie powinno się rozpocząć ich stosowania bez nadzoru lekarza weterynarii i wyraźnych wskazań.

Wielkość opakowania karmy dla kota zaczyna się od najmniejszych 300, 400, 500 g, 1 kg i dochodzi do worków po 12, 14, 15 kg.

Czy warto podawać kotu suchą karmę? Zalety

Gotowe, suche mieszanki mają skondensowane składniki odżywcze, dzięki czemu już mała porcja pokarmu dostarcza niezbędnych substancji i kaloryczności. Producenci tworząc receptury urozmaicają je poprzez dodatki, mające podnieść aromatyczność karmy oraz zapełnić jej skład. Takimi zapychaczami mogą być różne gatunki zbóż, nadmierna ilość owoców, warzyw, ziół. Takie elementy zwiększają poziom węglowodanów oraz błonnika w karmie.

Dla zabieganych właścicieli kotów, sucha karma jest sporym ułatwieniem. Stanowi praktyczne i wygodne rozwiązanie. Wielkie worki karmy starczają na długo, są łatwe do dawkowania oraz podawania. Wystarczy miarką odsypać z opakowania pokarm i nałożyć do miski. Suchy pokarm, który odpowiednio jest przechowywany – w szczelnym zamknięciu – wolniej się psuje i zachowuje swoje walory smakowe. Takie jedzenie dla kotów nie zabiera miejsca w lodówce i nie trzeba podawać kotu zimnej karmy. Opiekunowie z wrażliwym węchem nie muszą się martwić, bo taka karma jest mniej aromatyczna. Pięknie pachą suche karmy dla kota Carnilove, Farmina, Taste of the Wild lub karma Orijen dla kotów.

Pojedyncze chrupki ulubionej kociej karmy mogą posłużyć także jako nagroda.

 

Jak powstaje sucha karma dla kota?

Sucha karma dla kota powstaje dzięki zastosowaniu technologii ekstruzji. W pierwszym etapie procesu następuje zmielenie wszystkich składników, a następnie mieszanie w wysokiej temperaturze tych suchych z mokrymi. Gotowanie powoduje uwolnienie i rozkład skrobi, niezbędnej do nadania produktowi końcowemu odpowiedniej formy. Ekstruder pod dużym ciśnieniem przeciska wał karmy i tnie ją na odpowiednie kształty granulek. Gotową masę się suszy oraz schładza. Końcowy etap uwzględnia pokrywanie chrupków otoczką smakową. Plastyczność i odpowiednią do formowania strukturę, producenci uzyskują poprzez dodatek zbóż. Proces produkcji suchej karmy uwzględnia dwukrotne gotowanie masy, prowadzi to do jej odwodnienia. Dlatego też w suchej karmie dla kota wody jest tylko ok. 10% wody.

 

Najlepsza karma dla kota - czyli jaka?

Po podjęciu decyzji, czy będziemy żywili kota mokrą karmą czy suchą – pozostaje pytanie jak to jest ta najlepszej jakości karma dla kota?

Pokarm jaki podajemy kotom powinien być jak najbardziej zbliżony do tego co w naturze koty jedzą. Lata ewolucji i powstałe uwarunkowania genetyczne ukształtowały i dostosowały organizm kota do czerpania wartości odżywczych z mięsnych pokarmów. Te uwarunkowania uwidaczniają się w dosyć krótkim układzie pokarmowym, braku niektórych enzymów trawiennych, czerpaniu energii głównie z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz rozregulowanym ośrodkiem pragnienia. Biorąc pod uwagę te cechy przystosowawcze, wybierając kotu jedzenie należy zwrócić uwagę na jego skład - powinien być jak najkrótszy i najprostszy. Zaleca się unikanie zbóż (lub jak najmniejszą ich ilość) i minimalizowanie dostarczania kotom węglowodanów. Na pierwszym miejscu składu powinno znaleźć się mięso (pełnowartościowe z podanym składem procentowym), następnie podroby i ewentualne warzywa czy owoce. Jednak należy pamiętać, że owoce zawierają sporą ilość cukrów. Tłuszcze w dobrej karmie dla kotów powinny być pochodzenia zwierzęcego, gdyż tylko takie mięsożercy potrafią rozłożyć i wchłaniać w przyswajalnej dla siebie formie. Niezbędny jest dodatek tauryny w kociej diecie. W karmach gotowych jej poziom nie powinien spadać poniżej 1000 mg. Tauryna zapewnia prawidłową pracę wielu narządów kociego organizmu, np. serca czy wzroku. Wysoką jej zawartością charakteryzują się karmy Ziwi Peak. Dobra karma dla kota nie powinna mieć dodatków konserwujących, barwiących ani aromatyzujących.

Przy zdecydowaniu się na podawanie suchego jedzenia warto zachęcać pupila do większego pobierania płynów. Niedobór wody może skutkować pojawieniem się problemów ze strony układu moczowego, tworzeniem się struwitów, zatwardzeniami, gorszą filtracją nerek oraz ogólnym pogorszeniem kondycji. Zachęcić kota do wody można spróbować np. poprzez zakup fontanny.

 

Jak przechowywać suchą karmę dla kota?

Suchą karmę należy przechowywać w zacienionym, suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Opakowanie powinno być jak najszczelniej zamknięte. Miski zaleca się myć codziennie, a niezjedzony pokarm wyrzucać i nasypać nowy. Kot musi mieć zapewniony łatwy dostęp do świeżej, pitnej wody w temperaturze pokojowej. Po zdecydowaniu się na karmienie kota suchą karmą należy zachęcać go do pobierania zwiększonej ilości płynów. Karm kota przynajmniej 3 razy dziennie, a im częściej tym zdrowiej.

 

 


POLECAMY ARTYKUŁY:

 
 
Zobacz produkty marek: Power of natureN&DCatChow , HappyOne , Bewi Cat