Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Legowisko dla kota

Kocie legowisko może wydawać się akcesorium całkowicie zbędnym. Większość czworonogów jest w stanie zasnąć dosłownie wszędzie. Warto jednak rozejrzeć się po bogatym asortymencie sklepów zoologicznych, by zapewnić pupilowi więcej wygody.

Koty ucinają sobie zwykle krótkie, ale bardzo częste, drzemki. Łącznie przesypiają ponad pół doby. Domowe zwierzęta, które czują się bezpiecznie, zasypiają w najróżniejszych, często przedziwnych, miejscach. Łatwo zaobserwować jednak, że mają swoje ulubione lokalizacje, i wykorzystać ten fakt. Pozwoli to nie tylko podnieść komfort kociego wypoczynku, ale też ułatwi utrzymanie porządku w dzielonej z kotem przestrzeni. Korzystając z własnego legowiska, pupil będzie pozostawiał mniej sierści na meblach.

 
AMIPLAY Babydoll Colosseum
149.99  - 149.99 

Jak zrobić legowisko dla kota?

Samodzielne przygotowanie legowiska dla kota na parapet lub półkę jest banalnie proste. Wystarczy poświęcić starą poduszkę albo koc. Jeśli zwierzę preferuje miejsca, w których może się ukryć, warto dodatkowo wykorzystać karton. Takie legowiska dla kota są tanie, a pupil akceptuje je równie chętnie, jak specjalnie zakupione akcesoria. O ile jednak zwierzę nie zwraca uwagi na walory estetyczne, a jedynie na wygodę posłania, jego opiekun ma zwykle wyższe wymagania. Dlatego warto rozejrzeć się po ofercie sklepów zoologicznych. Można w nich znaleźć designerskie kocie legowiska, które staną się ozdobą wnętrza. Co więcej, będą trwalsze i dostarczą pupilowi dodatkowych atrakcji.

 

Czym kierować się przy wyborze kociego legowiska?

Oferta legowisk dla zwierząt jest ogromna. Wątpliwości kocich opiekunów dotyczące inwestycji w określone akcesorium są jak najbardziej uzasadnione. Koty mają swoje upodobania i kupowane dla nich przedmioty nie zawsze spotykają się ze spodziewanym zainteresowaniem. Jak wybrać takie legowisko, z którego pupil będzie chętnie korzystał? Najlepiej poobserwować jego zwyczaje. Warto na przykład zwrócić uwagę, czy zwierzę częściej śpi wyciągnięte, czy też zwinięte „w kłębek”, wybiera najwyższe półki, czy raczej sofę. Niektóre mruczki na czas snu chowają się do szafy, inne wolą spać w miejscach, z których są w stanie obserwować otoczenie. Większość najchętniej drzemie tam, gdzie często przebywają inni domownicy. Część czworonogów preferuje twarde powierzchnie, takie jak parapety czy stołki. Inne sypiają wyłącznie na poduszkach. Wszystkie spostrzeżenia pozwolą dopasować legowisko do preferencji kota. Wybierając pupilowi odpowiednie miejsce do spania, trzeba też pamiętać, aby znajdowało się ono daleko od kuwety, było ciche, ciepłe, spokojne. Pod pewnymi względami koty mają takie same potrzeby jak ludzie.

 

Jakie legowisko dla kota wybrać?

Gdy już pozna się preferencje swojego pupila, łatwiej zdecydować się na jedną z poniższych opcji:

  • miękkie poduszki, które można ułożyć w dowolnym miejscu, jednocześnie zapewniając kotu dużo przestrzeni do wyciągnięcia się,
  • kojce, których ściany dodadzą zwierzęciu poczucia intymności, ale nie zasłonią całkowicie widoku na otoczenie,
  • budki wykonane z rozmaitych materiałów, które pozwalają kotu schować się całkowicie i spać przytulnie w ulubionej, embrionalnej pozycji,
  • wiklinowe koszyki, zamknięte lub otwarte, które mogą jednocześnie pełnić funkcję drapaka,
  • legowiska na ścianę, dzięki którym kot może czuć się bezpiecznie na wybranej wysokości,
  • legowiska zawieszane na kaloryfer, na których wiele czworonogów będzie ochoczo wygrzewać się zimą,
  • tunele lub śpiwory, które są idealne dla mruczków preferujących ciasne, ciepłe zakamarki,
  • hamaki, które – rozwieszone np. pomiędzy nogami krzesła – nie zajmują dużo przestrzeni, a stwarzają kotu warunki do wygodnego spania w dowolnej pozycji.

 

Dobrym pomysłem na legowisko dla kota są rozbudowane drapaki, wyposażone w półki, budki, hamaki itp. Taką konstrukcję warto ustawić np. przy oknie w salonie, co dodatkowo umożliwi zwierzęciu obserwację świata.

 

Jeśli to możliwe, warto sprawić kotu nie jedno, lecz kilka różnych miejsc do spania. Pupila można zainteresować nowym legowiskiem, kładąc w nim przysmak albo spryskując je kocimiętką. Kota zachęci także miejsce, w którym znajdzie się jego ulubiony kocyk.