Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Pokaż filtry

Producent
Cena
.

Drapaki dla kota

Drapak dla kota to jedno z podstawowych akcesoriów w domu opiekuna czworonoga. Koty mają bowiem nawyk drapania we krwi i nie można ich tego oduczyć. Można za to sprawić, by realizowały swoje potrzeby w miejscu do tego przeznaczonym, nie niszcząc tapicerki mebli czy wytapetowanych ścian.

Kocie drapanie jest uciążliwe, jednak – wbrew obiegowym opiniom – czworonogi nie niszczą domowych sprzętów złośliwie. Ich działanie podyktowane jest instynktem i wrodzonymi potrzebami. Gdy się je zrozumie, łatwiej oduczyć kota drapania drogich mebli.

 

 

Dlaczego drapak dla kota jest potrzebny?

Koty, drapiąc, oznaczają swój teren za pomocą feromonów wydzielanych przez gruczoły umieszczone między opuszkami palców. Drapanie jest także czynnością powiązaną z naturalnym procesem odnowy pazurów. Służy ścieraniu ich zrogowaciałej części. To dlatego zwierzęta wychodzące na zewnątrz zdecydowanie rzadziej niszczą domowe sprzęty. Swoją instynktowną potrzebę drapania zaspokajają na zewnątrz, gdzie mają ku temu lepsze warunki.

 

Wyżej wymienione powody nie są jedynymi, dla których warto mieć w domu drapak dla kota. Czworonogi drapią, bo w ten sposób rozciągają mięśnie łap. Mogą także drapać w stresie (np. gdy w domu pojawi się inne zwierzę) lub po prostu z nudów (czyli z braku innych, bardziej atrakcyjnych rozrywek). Aby zmniejszyć straty wyrządzane przez czworonoga, trzeba dbać o jego dobre samopoczucie, zapewnić mu spokój, zabawę i odpowiednią dawkę ruchu. Przede wszystkim jednak należy wyposażyć dom w drapak, który stanie się alternatywą dla oparcia sofy czy nogi krzesła.

 

 

 

Jaki drapak dla kota wybrać?

Jaki jest najlepszy drapak dla kota? Oczywiście przede wszystkim taki, który będzie dla zwierzęcia atrakcyjny – da możliwość rozciągania się, wbijania pazurów, wyciągania strzępków z materiału niezależnie od tego, czy będzie to sizalowy sznurek czy karton. W sklepach zoologicznych kupić można duży drapak dla kota – złożony z kilku słupków do drapania, wyposażony w domek, półki do leżenia czy hamak. Dostępne są także produkty o niewielkich gabarytach. Wśród takich dużą popularnością cieszy się stosunkowo tani, kartonowy drapak dla kota – płaski, w kształcie fali lub bryły.

Drapak dla kota musi być stabilny, by nie przewrócił się na zwierzę w czasie drapania. Powinien też zostać wykonany z bezpiecznych materiałów. Bardzo atrakcyjna będzie dla pupila rozbudowana konstrukcja – znajdzie w niej kryjówki oraz dobre punkty do obserwacji mieszkania. Z kolei mały drapak dla kota lepiej sprawdzi się w domu o niewielkim metrażu. Należy jednak pamiętać, że musi być odpowiednio wysoki lub co najmniej wysoko zawieszony. Mierzące 40–50 cm drapaki są dobre dla kociąt. Dorosły kot potrzebuje drapać na wysokości około metra, by móc się wyciągnąć. Alternatywą może być drapak poziomy. Wybór zależy od preferencji pupila. Warto poobserwować, czy chętniej oddaje się drapaniu na dywanie czy na pionowych powierzchniach.

 

 

Jak nakłonić kota do korzystania z drapaka?

Koty często instynktownie zaczynają korzystać ze swoich drapaków, ale niekiedy trzeba je tego nauczyć, wykazując się przy tym dużą cierpliwością. Nie wolno pupila karać za niszczenie innych sprzętów, bo związany z tym stres może go skłonić jedynie do jeszcze intensywniejszego drapania. Aby zwierzę zaakceptowało swój drapak, można:

 

  • ustawić go w strategicznym miejscu – czworonogi lubią obserwować otoczenie, przebywać tam, gdzie toczy się rodzinne życie;
  • natrzeć lub spryskać drapak preparatem o przyjemnym dla zwierzęcia zapachu, np. kocimiętki;
  • uatrakcyjnić drapak dla kota zwisającymi z niego zabawkami czy sznureczkami;
  • zanosić kota do drapaka, gdy zaczyna niszczyć meble;
  • przymocować drapak w miejscu, które kot najbardziej lubi drapać.
 
 
 
1 2 3
1 2 3