Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Drapaki dla kota

Drapak dla kota to jedno z podstawowych akcesoriów w domu opiekuna czworonoga. Kot ma naturalną potrzebę drapania we krwi i nie można go tego oduczyć. Można za to sprawić, by realizowały swoje potrzeby w miejscu do tego przeznaczonym, nie niszcząc tapicerki mebli czy wytapetowanych ścian.

Kocie drapanie jest uciążliwe, jednak – wbrew obiegowym opiniom – czworonogi nie niszczą domowych sprzętów złośliwie. Ich działanie podyktowane jest instynktem i wrodzonymi potrzebami. Gdy się je zrozumie, łatwiej oduczyć kota drapania mebli.
 

Dlaczego drapak dla kota jest potrzebny?

Koty poprzez drapanie oznaczają swój teren za pomocą feromonów wydzielanych przez gruczoły umieszczone między opuszkami palców. Drapanie jest także czynnością powiązaną z naturalnym procesem odnowy pazurów. Służy ścieraniu ich zrogowaciałej części. To dlatego zwierzęta wychodzące na zewnątrz zdecydowanie rzadziej niszczą domowe sprzęty. Swoją instynktowną potrzebę drapania zaspokajają na zewnątrz, gdzie mają ku temu lepsze warunki.


Wyżej wymienione powody nie są jedynymi, dla których warto mieć w domu drapak dla kota. Czworonogi drapią, bo w ten sposób rozciągają mięśnie łap. Mogą także drapać w stresie (np. gdy w domu pojawi się inne zwierzę) lub po prostu z nudów (czyli z braku innych, bardziej atrakcyjnych rozrywek). Aby zmniejszyć straty wyrządzane przez czworonoga, trzeba dbać o jego dobre samopoczucie, zapewnić mu spokój, zabawę i odpowiednią dawkę ruchu. Przede wszystkim jednak należy wyposażyć dom w drapak, który stanie się alternatywą dla oparcia sofy czy nogi krzesła.

 

Jaki drapak dla kota wybrać?

Jaki jest najlepszy drapak dla kota? Przede wszystkim taki, który będzie dla zwierzęcia atrakcyjny – da możliwość rozciągania się, wbijania pazurów, wyciągania strzępków z materiału niezależnie od tego, czy będzie to sizalowy sznurek czy karton. W sklepach zoologicznych kupić można duży lub wysoki drapak dla kota – złożony z kilku słupków do drapania, wyposażony w domek, półki do leżenia czy hamak, które są też miejscem wypoczynku kota. Taki duży drapak sprawdzi się w szczególności dla kotów większych. Dostępne są także produkty o niewielkich gabarytach. Wśród takich dużą popularnością cieszą się stosunkowo tanie, drapaki kartonowe – płaskie, w kształcie bryły lub drapak fala. Poobserwuj swojego pupila - jakie powierzchnie lubi do drapania (miękki dywan, chropowate ściany, drewniane szafki czy może kanapę z mocnego materiału), w jakich pozycjach się wyciąga (poziomie, pionie, bardziej pod skosem, itp.).

Chcąc kupić drapak, pamiętaj, że musi być on stabilny, by nie przewrócił się na zwierzę w czasie drapania. Powinien też zostać wykonany z bezpiecznych materiałów. Drapaki naturalne albo drapaki drewniane to najwyższej jakości drapaki, jednak za tym idzie też cena. Kot szybko pokocha taki element wystroju!

Bardzo atrakcyjna będzie dla pupila rozbudowana konstrukcja – znajdzie w niej kryjówki oraz dobre punkty do obserwacji mieszkania. Z kolei mały drapak dla kota lub drapaki sufitowe lepiej sprawdzą się w domu o niewielkim metrażu.

 

Cudowny drapak dla kota - czy taki istnieje?

Wybór odpowiedniego drapaka powinien uwzględniać preferencje kotów. Jeżeli nowy drapak będzie dobrany tylko pod pomieszczenie czy estetykę ludzką, to istnieje duża szansa, że cechy produktu nie podpasują kotu i to inny przedmiot spełni funkcję drapaka w domu. Nie wszystkie koty lubią wszystkie rodzaje drapaków.

Ważne, aby drapak dla kota odpowiednio wysoki lub co najmniej wysoko zawieszony. Drapaki dla kotów powinny pozwolić się im spokojnie i w całości wyciągnąć. Mierzące 40–50 cm drapaki są dobre dla kociąt. Dorosły kot potrzebuje drapać na wysokości około metra, by móc się wyciągnąć. Alternatywą może być drapak poziomy. Wybór zależy od preferencji pupila. Warto poobserwować, czy chętniej oddaje się drapaniu na dywanie czy na pionowych powierzchniach, a może strzałem w dziesiątkę będzie narożny drapak. Różnej wielkości drapaki pozwolą na dobranie zarówno dla dużego kota, kociaka czy energicznych kotów.

Sklepy zoologiczne oferują różne rodzaje drapaków i warto zastanowić się wcześniej nad preferencjami kota i dokonać wyboru idealnego drapaka, ale dla kota - nie dla siebie! 

 

Jak nakłonić kota do korzystania z drapaka?

Koty często instynktownie zaczynają korzystać ze swoich drapaków, ale niekiedy trzeba je tego nauczyć, wykazując się przy tym dużą cierpliwością. Kot omija drapak? Nie wolno pupila siłą zmuszać, ani karać za niszczenie innych sprzętów, bo związany z tym stres może go skłonić jedynie do jeszcze intensywniejszego drapania innych powierzchni. Aby zwierzę zaakceptowało swój drapak, można:

  • pomyśleć o miejscu drapaka i ustawić go w strategicznym punkcie mieszkania – czworonogi lubią obserwować otoczenie, przebywać tam, gdzie toczy się rodzinne życie;
  • natrzeć lub spryskać drapak preparatem o przyjemnym dla zwierzęcia zapachu, np. kocimiętki;
  • uatrakcyjnić drapak dla kota zwisającymi z niego zabawkami czy sznureczkami;
  • zanosić kota do drapaka, gdy zaczyna niszczyć meble;
  • zachęcać kota do drapaka, np. poprzez dawanie tam przysmaków
  • przymocować drapak w miejscu, które kot najbardziej lubi drapać.

Dobry wybór drapaka sprawi, że wszystkie koty i ich opiekunowie będą szczęśliwi i zapomną o zniszczonych meblach w domu!