Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak w prosty sposób zrobić samemu drapak dla kota?

Każdy kociarz wie, jak bardzo potrzebny jest w domu drapak. Dla kota to przedmiot służący zaspokajaniu naturalnych instynktów, dla opiekuna - sposób na ocalenie mebli przed pazurami pupila. Drapaki nie należą jednak do najtańszych elementów kociej wyprawki. Jak samemu zrobić drapak dla kota?

Przystępując do samodzielnej budowy drapaka, powinniśmy poobserwować obyczaje swojego pupila. Aby akcesorium spełniło swoją funkcję, jego konstrukcja musi uwzględniać kocie preferencje. W przeciwnym razie może się okazać, że mimo naszych starań, zwierzak w dalszym ciągu drapie narożnik sofy.

 

Drapak dla kota powinien być dopasowany do jego potrzeb i zapewniać możliwie dużo miejsca do drapania.


Co wziąć pod uwagę, by zrobić drapak odpowiedni dla kota?


Koty mają instynktowną potrzebę drapania, ponieważ w ten sposób:
  • ścierają obumarłe fragmenty pazurów,
  • przeciągają się, ćwiczą mięsnie łap i więzadła odpowiadające za wysuwanie pazurów,
  • oznaczają teren za pomocą feromonów z gruczołów znajdujących się między opuszkami,
  • pozostawiają informacje dla innych zwierząt w swoim otoczeniu,
  • rozładowują emocje.



Powyższa wiedza jest ważną wskazówką przy budowie drapaka dla kota. Powinien on być:
  • wykonany z odpowiednio wytrzymałej materii, a zarazem na tyle miękkiej, by pupil mógł wbić w nią pazurki,
  • dostatecznie wysoki (lub długi), by zwierzak mógł się na nim wyciągnąć,
  • na tyle stabilny, by nie przewrócił się pod naporem kociego ciała,
  • zlokalizowany w miejscu uczęszczanym przez pupila.



Atrakcyjna lokalizacja jest niezbędna, by pupil w ogóle chciał korzystać ze zbudowanego dla niego drapaka. Mając do wyboru ulubiony podłokietnik fotela i choćby najwspanialną, ale postawioną na uboczu konstrukcję, kot z pewnością będzie drapał fotel. Dobrym rozwiązaniem może być przykrycie drapakiem dokładnie tego miejsca, które zwierzak drapał do tej pory. Przy okazji zasłonimy w ten sposób zniszczony mebel.

Projektując samemu drapak dla kota, musimy też zwrócić uwagę, czy nasz pupil woli drapać poziome, czy pionowe powierzchnie. W pierwszym przypadku z pewnością nie zainteresuje go owinięta sizalem tuba - nadal będzie drapał dywan.

Przeczytaj również: Dlaczego kot drapie?

Każdy kot ma inne preferencje, jeden woli drapak pionowy, inny poziomu. Należy obserwować kota i znaleźć najlepszy kompromis.

 

Jak zrobić prosty drapak, który najlepiej sprawdzi się dla kota?

Koty nie potrzebują designerskiego drapaka obitego kolorowym futerkiem. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby akcesorium pięknie prezentowało się w naszym mieszkaniu. Możemy zainwestować w zrobienie drapaka dla kota nieco czasu i środków, a nie będzie różnił się od dostępnych w sklepach zoologicznych. Zwierzakowi jednak w zupełności wystarczy prosty drapak spełniający wyżej opisane kryteria.

Najprostszy drapak zrobimy z kawałka mocnej wykładziny. Jeśli pupil preferuje drapanie powierzchni poziomych, wystarczy obić nią odpowiedniej wysokości deskę i ułożyć ją na podłodze. Kotom, które zdzierają pazury na stojąco, wieszamy deskę na odpowiedniej wysokości. Można też przykleić płat grubej wykładziny bezpośrednio na ścianę albo na bok szafy.
Idealnym materiałem na drapak dla kota jest jutowy lub sizalowy sznurek. Deskę lub sklejkę smarujemy dobrze trzymającym się klejem (musimy zwrócić uwagę, czy nie jest on toksyczny dla kotów!), a następnie ściśle owijamy sznurkiem, którego końcówki dodatkowo mocujemy zszywaczem. Tak zrobiony drapak DIY dla kota kładziemy na podłodze lub wieszamy. W podobny sposób możemy wykonać akcesorium wolnostojące - z owiniętego sznurkiem drewnianego słupka lub tekturowej tuby. Mocujemy ją wówczas za pomocą kątowników i śrub do odpowiedniej wielkości podstawy (zapewniającej stabilność konstrukcji).

Zobacz ofertę drapaków dla kotów.


Jak zrobić koci plac zabaw?

Chcąc zapewnić pupilowi więcej atrakcji, możemy samodzielnie zbudować drapak DIY dla kota, który jednocześnie będzie swego rodzaju placem zabaw. Konstrukcję musimy wykonać wówczas na dużej, stabilnej podstawie, do której przykręcamy nie jeden, a kilka owiniętych sznurkiem słupków różnej wysokości. Na ich szczycie montujemy obite tkaniną platformy, na których może wygodnie ułożyć się pupil. Z pozycji wysokiego drapaka z przyjemnością będzie obserwował otoczenie. Chętnie też utnie sobie drzemkę, zwłaszcza jeśli jeden ze słupków zwieńczymy budką. Do platform warto przyczepić zwisające na gumce pluszowe myszki czy piłeczki. Pomiędzy słupkami możemy rozwiesić kotu hamak.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nowa wiadomość
Jaki mocny klej byłby bezpieczny dla kotów?