Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Pokaż filtry

Producent
  • Pokaż wszystkie
Etap życia
Wielkość zwierzęcia
Główne źródło białka
  • Pokaż wszystkie
Specjalne wymagania
Rasa
Waga opakowania (kg)
  • 0
  • 29
OD DO
Cena
.

Karma mokra dla psa

Mokre karmy to idealne uzupełnienie codziennej diety psa. Wybieraj spośród karm w saszetkach, puszkach i na tackach oraz w wielu pysznych smakach. U nas wybierzesz karmę mokrą dla szczeniaka, juniora, psa dorosłego oraz seniora. Przeczytaj jaka karma mokra jest najlepsza dla psa, czym się kierować przy wyborze mokrej karmy dla psa i sprawdź jaki rodzaj karmy zasmakuje najbardziej pupilowi – mus, kawałki w galarecie a może pasztet dla psa?

 

Żywienie psa jest kwestią priorytetową dla ich opiekunów. Przed podjęciem decyzji dotyczącej pokarmu, często padają pytania: jaka karma jest najbardziej wartościowa, a przy okazji posmakuje pupilowi? Czy wybrać karmienie suchą czy mokrą karmą? Dodatkowo takiego wyboru nie przyspiesza ogrom dostępnych propozycji karm, za to na pewno na długo dostarcza nam możliwości próbowania i testowania.

Odpowiedni rodzaj karmienia psów pozwala zachować im dobrą kondycję, a dostarczanie wszystkich składników odżywczych zapewnia nie tylko piękny wygląd pupila, ale co ważniejsze zdrowie i poprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Wysokiej jakości mokre karmy premium dla psów są w pełni zbilansowane i mają za zadanie imitować naturalną dietę psowatych. Zwierzaki za takim pożywieniem wprost przepadają!

 

Producenci oferują całe spektrum mokrych karm dla psów. Jednak wszystkie one mają parę cech wspólnych i warto je znać, aby mieć świadomość co podajemy naszemu podopiecznemu.

Mokre karmy dla psów można podzielić przed wszystkim ze względu na dostosowanie do:

- wieku (karmy dla szczeniąt, dla seniorów, psów dorosłych)

- aktywności (psy pracujące, o niskiej aktywności lub o bardzo dużej, itp.)

- problemów zdrowotnych (alergie np. pokarmowe lub skórne, nietolerancje np. zbóż, nadwaga, choroby nerek, wątroby, itp.)

- zabiegów (karma po kastracji, pokarm po sterylizacji, rekonwalescencji, itp.)

- zaleceń lekarza weterynarii (tzw. karmy weterynaryjne) – lecznicze karmy polecane przez weterynarzy i stosowane przez nich podczas leczenia pupili. Są to jednak produkty w większości przepisywane i zalecane dla danego osobnika. Nie powinno się ich stosować samemu, bez nadzoru lekarza weterynarii.

 

Opiekunowie mogą wybrać najlepszą i najbardziej odpowiadającą im formę opakowania, spośród m.in.:

- puszek różnej gramatury (100, 200, 400, 800 g, itp.) – najczęściej spotykane w nich pokarmy to te w formie mielonek, kawałków w galaretce, bądź sosie. Takie opakowania są zdecydowanie najbardziej ekonomiczne, a otwarte i niezjedzone można przełożyć do pudełek i przetrzymywać do 2-3 dni w lodówce lub porozdzielać do woreczków i zamrozić. Dostępne są w wielu smakach i z różnymi rodzajami mięsa.

- tacek (szalek) różnej gramatury (100, 150, 300 g, itp.) – w tej grupie znajdziemy produkty najbardziej ekskluzywne. Dostępne o różnych konsystencjach karmy, jednak górują tu musy, pasztety czy kawałki w galaretce. Pokarm w szalkach jest o tyle wygodnym wyjściem, że nie trzeba przekładać go do misek, pies może jeść karmę prosto z opakowania. Jednak gramatury są najczęściej do zastosowania na pojedynczy posiłek, przy karmieniu psów ras dużych tacki są raczej mało praktycznym rozwiązaniem.

- saszetek (85, 100, 125 g, itp.) – po puszkach, drugi najchętniej wybierany rodzaj opakowań. Karmy w saszetkach są w formie pasztetów lub kawałków w galaretce czy sosie i stanowią bardzo wygodne dla opiekunów rozwiązanie. Łatwe do otwarcia i podania psom, nie trzeba do tego używać łyżek i istnieje przy tym małe ryzyko pobrudzenia się. Są to jednak droższe produkty od tych puszkowych i o mniejszych opakowaniach – starczają na krócej. Przy dużych rasach, do codziennego podawania, raczej się nie sprawdzą.

 

Ponadto producenci zadbali, aby karmy mokre dla psów mogły zadowolić nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Spełnienie psich preferencji i upodobań opiekunowie mogą szukać w dostępnych konsystencjach i formach, a są to:

- musy z kawałkami karmy

- kawałki karmy w galaretce

- kawałki karmy w sosie

- rozdrobniona forma (tzw. mielonki)

- pasztety

 

Charakterystyka pełnoporcjowej mokrej karmy jako sposobu żywienia psa

Powstanie karmy mokrej zaczyna się od obróbki mechanicznej, a dokładniej zmielenia, używanych produktów. Kolejnym etapem jest gotowanie, a następnie pakowanie powstałego pokarmu do wybranych opakowań. Ostatnim działaniem, kończącym proces jest sterylizacja w wysokiej temperaturze przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut.
Mokre karmy dla psów najczęściej są konserwowane poprzez sterylizację w zamkniętych opakowaniach. Taka metoda pozwala zachować maksimum wartości odżywczych użytych składników, a dodatkowo dzięki temu procesowi, producenci nie mają potrzeby dodawania zbędnych i sztucznych konserwantów.

 

Idealny posiłek psa powinien składać się mniej więcej z: 85% produktów pochodzenia zwierzęcego (50% mięsa, 20% podrobów, 15% kości) oraz 15% tych pochodzenia roślinnego (10% warzyw, 5% owoców). Różne dodatki wzbogacające karmę poprawiają jej smakowitość oraz wartościowość. Opiekun może wybierać spośród ogromu dostępnych białek dominujących w karmach – wyszukanych takich jak: sarnina, struś, bażant, po takie szeroko dostępne np. drób, wołowina, wieprzowina; owoców np.: jabłek, bananów, malin, truskawek, jagód, żurawiny; warzyw np.: buraków, szparagów, jarmużu, marchwi; czy ziół.

Podejmując wybór należy zwrócić uwagę na skład karmy, powinien być jak najkrótszy i najprostszy. Zaleca się unikanie zbóż (lub jak najmniejszą ich ilość) i minimalizowanie dostarczania psom węglowodanów. Pokarm dla psów musi zawierać nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 oraz witaminy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kolejnymi ważnymi elementami w żywieniu są mikroelementy, pierwiastki śladowe i materiały ścierne. Dobra karma nie powinna mieć dodatków konserwujących, barwiących ani aromatyzujących.

Karma mokra bez zbóż posiada mniej węglowodanów aniżeli ta sucha, ma mniejszą wartość energetyczną, za to charakteryzuje się znacznie większą wilgotnością. Przy wybraniu mokrego pożywienia z dobrym składem, opiekun psa ma pewność, że dostarcza swojemu podopiecznemu niezbędnych wartości odżywczych i dba o jego zdrowie i kondycję. Żywienie psa mokrą karmą pozytywnie wpływa na jego układ pokarmowy i moczowy. Kompletna receptura z odpowiednią zawartością białka zwierzęcego i tłuszczu zwierzęcego przyspiesza regenerację tkanek mięśniowych, wzmacnia kości i stawy, a także poprawia stan skóry i sierści. Po kilku tygodniach takiego karmienia są widoczne zmiany w sylwetce psa oraz jego lepsze samopoczucie. Dzięki dobrze przyswajalnym i wchłanianym składnikom, zmniejsza się objętość wydalanego kału i intensywność jego zapachu.

 

 

Mokra czy sucha karma dla psów? Jaką wybrać?

Mokre karmy dla psów mają wilgotność na poziomie 70 - 83%, podczas gdy suche jedynie 10%. Zawartość wody w karmie jest istotnym elementem różnicującym te dwa sposoby żywienia. Karmienie mokrą karmą minimalizuje ryzyko odwodnienia organizmu, czyli tym samym poprawia pracę układu krwionośnego, pokarmowego i moczowego. Zbyt mała ilość wody w diecie może być przyczyną zatwardzeń oraz innych problemów z wydalaniem. Dodatkowo, przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów gwarantuje zwiększenie produkcji moczu, czyli usprawnia filtrację nerek, co z kolei pozytywnie wpływa na ich zdrowie i funkcjonowanie. Psy starsze i te całkiem młode mają rozregulowany ośrodek pragnienia, skutkuje to „zapominaniem” o piciu, stanowi to prostą drogę do odwodnia. Zatem w przypadku karmienia juniorów, seniorów, psów z problemami z wydalaniem czy układem moczowym, szczególnie zaleca się wybranie tej mokrej karmy.

Kolejna różnica jest w występowania zbóż w karmach. W suchych ich zawartość może sięgać nawet i 70 – 80%, a w tych mokrych może ich nie być wcale. Warto pamiętać, że układ pokarmowy psa przystosowany jest do pobierania pokarmu bogatego głównie w białko zwierzęce, a w następnej kolejności tłuszcze zwierzęce. Takie substancje są najłatwiej przez nie wchłaniane i wykorzystywane. Karmy z największym udziałem procentowym białek zwierzęcych zapewniają psu uczucie sytości i odżywienie. Są zatem bardziej wydajne i na dłuższą metę opłacalne. Przy karmach niskiej jakości, ze znacznym udziałem procentowym zbóż, pupil będzie czuł niedosyt i ciągłą chęć łaknienia.

Bardzo ważna jest także kaloryczność oferowanego pokarmu dla psów. 1 g produktu suchego dostarcza średnio cztery razy więcej energii metabolicznej (w skrócie kaloryczności). Oznacza to, że w przypadku karmienia psów sportowych lub tych bardzo aktywnych, karmy mokre wysokiej jakości mogą być po prostu nie ekonomiczne. A podawanie tańszych i mniej wartościowych mokrych produktów może skończyć się tak, że pies nie zje tak dużej porcji jedzenia, aby pokryć zapotrzebowanie i energetyczne i witaminowe.

Psy mające problemy z jamą ustną lub po przejściu zabiegu usuwania zębów oraz osobniki starsze mogą odczuwać ból i dyskomfort, przez co będą unikały gryzienia lub nie poradzą sobie z twardymi kawałkami suchej karmy. Zmiana sposobu ich żywienia z suchej na mokrą może przynieść znaczącą poprawę komfortu ich życia, zmniejszenie podrażnień w jamie ustnej, a także zwiększenie apetytu.

 

Dużo zależy od danego psa, każdy z nich ma swoje preferencje i ulubiony pokarm. Jednak z reguły, wybredne osobniki lub z małym apetytem wybierają pokarm mokry i go chętniej jedzą. Być może ma to związek z mniejszym jego przetworzeniem, dzięki czemu wszystkie składniki są bardziej aromatyczne i „świeższe”. Pod tym względem takie żywienie jest bardziej zbliżone do naturalnej diety psa.

 

1 2 3 4 5 6 7 8
... 19
1 2 3 4 5 6 7 8
... 19