Zmiana karmy u psa i kota i związane z tym problemy
Jednym z częstszych pytań w lecznicach weterynaryjnych jest właśnie to o zmianę karmy. Potrzeba zmiany jedzenia pojawia się najczęściej kiedy zwierzak zmienia karmę „na dorosłą”. Inne przypadki to stany chorobowe, znudzenie obecną karmą, sterylizacja itp.
Zacznijmy od tego jak zmienia się karmę. Nigdy nie gwałtownie. Każdą nową rzecz w diecie psa lub kota wprowadza się stopniowo. Zazwyczaj wymaga to siedmiodniowego okresu przejściowego, w którym stopniowo do obecnej karmy dodajemy karmę nową. Jej ilość powinna wzrastać stopniowo, aby ostatniego dnia nowa karma stanowiła pełną porcję. Pierwszego dnia ilość nowości nie powinna przekraczaj 1/6 porcji. W przypadku szczeniąt i kociąt zaleca się wprowadzanie nowej karmy nawet przez 10 dni.
W przypadku zwierząt starszych, a za takie uznajemy psy ras małych i średnich oraz koty po 7 roku życia oraz psy ras dużych i olbrzymich po 5 roku życia, najczęściej jest to zmiana karmy na typ „mature” lub „senior”. W tym wypadku postępuje się według tej samej zasady, co w przypadku zmiany karmy u młodych zwierząt. Zmiana karmy u zwierząt starszych powinna być poprzedzona badaniem lekarskim oraz badaniem krwi i moczu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych zakupów, jeśli konieczna okaże się dieta weterynaryjna. Podejrzewam, że każdy zna kogoś, kto nie ma co zrobić z workiem karmy...
Jak dobrać karmę?
Jeśli nasze zwierzę wymaga określonej karmy (np. bez kurczaka, bez zbóż, bez sztucznych barwników etc) to zawsze należy zapoznać się z jej składem. Bardzo często zdarza się, że frontowa część opakowania zawiera informację „karma X z wołowiną!”. Oczywiście, producent w ten sposób informuje nas, że dana karma zawiera wołowinę, ale nie wymienia jaka jest jej zawartość oraz co jeszcze wchodzi w skład produktu. Dokładne informacje wymienione są zawsze na karcie produktu lub na opakowaniu. Dokładnie tak samo, jak w produktach „ludzkich”. Wyjątkiem w tym przypadku są „produkty 100%”. Jeśli producent informuje, że karma X zawiera 100% wołowiny, wówczas karma powinna składa się w 100% z wołowiny. Jednak i tutaj nie nakłaniałabym do kupienia takiej karmy, jako jedynego źródła pożywienia dla psa. Nie ma możliwości, aby karma zawierająca tylko mięso mogła zaspokoić potrzeby żywieniowe psów.
W niektórych problemach zdrowotnych nie ma czasu na stopniowe wprowadzanie nowej karmy. Zalicza się tutaj dość często występujące zapalenie trzustki, w którym postępowanie dietetyczne jest częścią leczenia.
Aby w takich przypadkach nie narażać zwierzęcia na dodatkowe obciążenia spowodowane nagłą zmianą karmy, wprowadza się kilka zasad pomagających w takiej sytuacji. Warto wówczas poszukać
karmy leczniczej tej samej firmy, którą do tej pory kupowano psu lub kotu. Ma to związek z używanymi składnikami, które w takim przypadku będą podobne. Warto też podawać karmę częściej i w małych ilościach. Konsekwencje nagłej zmiany karmy, można zniwelować poprzez podawanie odpowiednich preparatów pre - i probiotycznych. Takie postępowanie zazwyczaj zalecane jest przez lekarza weterynarii w sytuacjach wymagających nagłej zmiany.
Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.