Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Gryzaki dla psa

Gryzienie jest naturalnym zachowaniem psa, szczególnie w młodym wieku. Ta pozorna zabawa wpływa również na zdrowie czworonoga. Jeżeli właściciel nie dostarczy pupilowi odpowiedniej zabawki, ten sam znajdzie sobie przedmiot do gryzienia, niestety często są to meble lub buty...

Na rynku można wybierać spośród całej gamy gryzaków dla psa. Warto decydować się produkty bezpieczne, które nie zawierają szkodliwych substancji. To proste zabawki, które zapewniają mechaniczne usuwanie osadu i kamienia nazębnego, a jednocześnie zajmują zwierzęciu czas, zwłaszcza podczas nieobecności właścicieli.

1 2
1 2

Gryzak dla psa - zalety

Właściciele psów zawsze powinni mieć na względzie stan zdrowia swoich pupili, w tym higienę ich jamy ustnej, gdyż zwierzęta narażone są m.in. na prowadzące do stanów zapalnych osadzanie się kamienia nazębnego. Najlepszym rozwiązaniem, aby zapobiegać temu procesowi, są gryzaki, które pełnią funkcję szczoteczki do zębów i świetnie oczyszczają zęby z niechcianych osadów, zapewniając przy tym dużo zabawy.

Dobry gryzak powinien być wykonany z bezpiecznych dla zwierzęcia i odpornych na zniszczenie materiałów. W sklepach można dostać tzw. gryzaki stomatologiczne, które są dość twarde, mechanicznie usuwają osad i czyszczą płytkę zęba. Zaleca się, aby pies „bawił” się nimi nawet do 60 minut dziennie – do tego idealnie sprawdzają się te produkty, których żywotność jest po prostu dłuższa. Przed zakupem warto zasięgnąć porady sprzedawcy lub poznać opinię innych właścicieli psów.

 

Rodzaje gryzaków dla psa

Na rynku dostępna jest cała gama gryzaków dla psów, o różnych wielkościach, barwach i twardości. Zawsze należy wybierać zabawkę, która będzie dopasowana do potrzeb pupila. Mniejsze pieski mogą nie wykazywać zainteresowania dużymi gryzakami, których po prostu nie będą w stanie wziąć do pyszczka. Dla nich dedykowane są małe i lekkie gryzaki, często oznaczone przez producentów jako wersje „mini”. Niewielkich rozmiarów piesek jest w stanie zacisnąć na nich szczęki, bawić się nimi czy aportować. Na te serie produktów nie powinni się z kolei decydować właściciele dużych ras. Mała zabawka może utknąć w paszczy psa, a miękki materiał, z którego jest wykonana, zwierzę może łatwo pogryźć i połknąć fragmenty. W sprawdzonych sklepach każdy właściciel znajdzie idealny gryzak dla swojego czworonoga. W przypadku wątpliwości zawsze warto sięgnąć po poradę.

Ważne, aby pamiętać, że gryzak jest nie tylko zabawką domową, ale świetnie sprawdza się na spacerach. Kiedy zwierzę wie, że jest to jego zabawka, znacznie chętniej ją aportuje. Dla tych czworonogów, które nie stronią od wody, warto wybrać gryzak z materiałów, które unoszą się na wodzie. Pływanie jest doskonałą formą gimnastyki dla zwierząt, a dodatkowo zapewnimy pupilowi radość ze wspólnej zabawy z opiekunem.

 

Jaki gryzak wybrać dla szczeniaka? Jak przekonać psa do nowej zabawki?

Każdy świeżo upieczony właściciel młodego psa doświadczył, jak silna jest potrzeba gryzienia zwierząt, zwłaszcza w okresie, kiedy rosną im zęby. Często ta „zabawa” kończy się na zniszczonych rzeczach codziennego użytku. Z tego właśnie powodu warto, już od pierwszych miesięcy, przyzwyczajać psa do tego, że ma swoje zabawki, które zaspokoją ten naturalny odruch. Dzięki gryzakom szczeniak nie będzie niszczył mebli, podgryzał butów czy kradł właścicielowi skarpetek.

Co jednak zrobić, jeśli młody pies nadal wybiera buty zamiast gryzaka? W takiej sytuacji warto kupić zabawkę, która kształtem przypomina właśnie buty. Na rynku jest wiele takich produktów. Jeśli szczeniak usilnie wraca do miejsca, w którym stoi obuwie, należy postawić tam właśnie taki gryzak i poczekać aż pies się nim zainteresuje.

W podobny sposób gryzaki wykorzystują przy aportowaniu właściciele psów myśliwskich, wykorzystując produkty, które kształtem przypominają ptaka lub inne zwierzę.

 

Czy można zrobić psu gryzak?

Gryzaki, zarówno sztuczne jak i naturalne, można zrobić psom samodzielnie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku zabawek ze sztucznych materiałów, należy wybrać te, które w żaden sposób nie zaszkodzą zwierzęciu, a nie zawsze właściciele mają taką wiedzę. Podobnie sprawa przedstawia się z naturalnymi produktami, np. kupionymi w sklepie mięsnym - nie każdy z nas ma wiedzę, czy dany produkt nie zaszkodzi zwierzęciu i czy może ono bezpiecznie jeść dany rodzaj mięsa. Dlatego, zwłaszcza początkujący właściciel czworonoga, powinien zdecydować się na gotowe i sprawdzone produkty, które z łatwością dostanie w dobrych sklepach zoologicznych.