Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Wymiana zębów u psa

Wymiana zębów u psa to naturalna kolej rzeczy. Każdy szczeniak na pewnym etapie życia musi to przebyć, a sam proces wymiany uzębienia może trwać nawe do kilku miesięcy. Warto w tym okresie zwracać szczególną uwagę na pupila i zachęcać do gryzienia gryzaków, w celu uśmierzenia dyskomfortu i bólu. Dbanie o uzębienie czworonoga to bardzo ważny aspekt, o którym nie można zapominać.

 

Buldog angielski z widocznym krzywym uzębieniem. Psy ras brachycefalicznych często zmagają się z wadami zgryzu.

 

Czy psy mają mleczaki?

Oczywiście! Jak i każdy ssak. Mleczne zęby u psa zaczynają się pojawiać około 4 tygodnia życia. Pierwsze są siekacze, a następne kły. Całość uzębienia mlecznego u psa to 28 zębów, w tym 14 w szczęce i tyle samo w żuchwie. Szczeniak nie posiada zębów trzonowych.

Wyrzynanie się pierwszych zębów nie jest dla psa przyjemne. Dziąsła są obrzmiałe i obolałe. Konieczne jest w tym czasie regularne sprawdzanie stanu pyska szczeniaka, ponieważ możliwe jest np. zapalenie dziąseł.
Każda zmiana zachowania psa powinna skłonić nas do wizyty u weterynarza. Objawami mogą być:
  • zaczerwienione dziąsła
  • nieprzyjemny zapach z pyska psa
  • brak apetytu
  • osowiałość
  • unikanie dotykanie okolic pyskaWarto już od szczeniaka przyzwyczajać psa do higieny jamy ustnej i zapoznawać go z pastami i szczoteczkami do zębów. Pozwoli to na bezproblemowe dbanie o uzębienie.

 

Dwa szczeniaki podczas zabawy się podgryzają.

 

Wymiana zębów u psa

Wymiana zębów mlecznych na stałe u psa rozpoczyna się około 4 miesiąca życia i zazwyczaj kończy się przed ukończeniem roku życia przez psa. Pierwsze wypadają siekacze mleczne i na ich miejsce wschodzą stałe. Jako ostatnie wyrzynają się stałe trzonowce.

Podczas wymiany zębów u psa pojawiają się podobne objawy jak podczas wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych. Najbardziej zauważalne i wyczuwalne przez opiekuna są nieprzyjemny zapach z pyska i zaczerwienione dziąsła.

Częstym widokiem może być podwójny ząb - jest to tzw. przetrwały ząb mleczny obok już stałego. Jeżeli mleczak nie wypadanie w ciągu kilku dni, należy odwiedzić lekarza weterynarii, który wyrwie przetrwałego zęba. Pozostawienie takiej sytuacji grozi skrzywieniem zgryzu szczeniaka, bólem, a nawet może doprowadzić do poważniejszego zapalenia w obrębie podwójnego zęba.

Pies ma 42 zęby stałe, w tym 22 w szczęce i 20 w żuchwie.

 

Zobacz ofertę produktów do higieny jamy ustnej psa

 

Wymiana zębów u psa - objawy:

Jak wcześniej wspomnieliśmy, objawy mogą być podobne do tych podczas wyrzynania się mleczaków. Jednak tutaj są one bardziej nasilone, a dodatkowo mogą pojawić się:
  • biegunka
  • podryzanie wszystkiego, gryzienie, szczypanie
  • intensywne ślinienie się
  • niecierpliwość, podenerwowanieBiegunka jest objawem nieswoistym. Może mieć różne podłoże, jednak to podczas wymiany zębów często podyktowane jest stresem i bólem psa, ale również może być objawem stanu zapalnego i infekcji bakteryjnej w obrębie pyska.


U ras małych i miniaturowych, a także tych brachycefalicznych, wymiana zębów może wiązać się z komplikacjami. Ma to związek z krótką kufą i małą szczęką. Zęby nie mają mało miejsca do prawidłowego wzrostu i często pojawiają się wady zgryzu i skrzywienia. U tych ras, zaleca się stały kontakt z weterynarzem podczas zarówno wyrzynania zębów jak i ich wymiany.

 

Mleczaki u psa, delikatne i małe żeby, jest ich mniej niż zębów stałych.

 

Wypadanie zębów u psa

Większość ssaków traci zęby mleczne, ale z zębów stałych korzysta już przez resztę życia. Wypadanie zębów u dorosłego i zdrowego psa nie jest zjawiskiem normalnym i zawsze powinno zaniepokoić opiekuna.

Oczywiście wyjątkiem są urazy mechaniczne - wypadek lub upadek. Jednak i wtedy zazwyczaj ząb ulega uszkodzeniu lub złamaniu, nie samoistnemu wypadnięciu. Jeżeli Twojemu psu zdarzy się złamać zęba konieczna jest interwencja weterynarza, który albo wyrwie zęba albo go zaplombuje. Warto w takich sytuacjach wybrać już lekarza weterynarii specjalizującego się w dentystyce.

Wypadnie zębów u psa dorosłego może być spowodowane poważną chorobą ogólnoustojową lub nadmiernym kamieniem nazębnym i paradontozą. Te ostatnie związane są z brakiem higieny jamy ustnej psa.
Kamień nazębny jest wynikiem przetrwałego osadu i bakterii znajdujących się na płytce. Widoczne są odbarwienia, najczęściej barwy żółtej lub brązowej, a z pyska nieprzyjemnie pachnie. Usunięcie kamienia nazębnego możliwe jest tylko za pomocą specjalnego sprzętu u weterynarza. Zabieg wykonywany jest pod narkozą.
Lida Pieczulis
Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

30707
98.99   

Linia produktowa: 

BAYER FORESTO małe, 

Substancja czynna: 

imidaklopryd, flumetryna, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Wielkość pupila: 

Rasy małe, 

Producent: 

BAYER

Foresto 1,25 g + 0,56 g obroża dla kotów i psów < 8 kg   Produkt z długą datą ważności - do 04.2025   Obroża Foresto to produkt służący do zwalczania i ochrony przed inwazją kleszczy z gatunku Rhipicephalus sanguineus orazIxodes ricinus oraz pcheł Ctenocephalides canis,...
Kupując ten produkt otrzymasz: 25 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+