Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Piłki dla psa

Na rynku jest wiele modeli piłek dla psa. Wybierając ją, należy mieć na uwadze wielkość i siłę czworonoga oraz uścisk szczęki. Zbyt mała zabawka bywa niebezpieczna – może zostać połknięta, za dużą natomiast trudno będzie zwierzęciu utrzymać w zębach.

Piłka to jedna z ulubionych psich zabawek. Mało który czworonóg się jej oprze. Piłka dla psa może być różnej wielkości, kształtu, koloru, miewa też różne właściwości. Zabawa nią odgrywa niezwykle znaczącą rolę w prawidłowym rozwoju i dobrym samopoczuciu zwierzęcia. 

1 2
1 2

Piłka dla psa – jaką pełni funkcję?

Piłka dla psa pełni wiele ważnych funkcji. Zabawa nią zachęca psa do fizycznego i umysłowego wysiłku. Dodatkowo wiąże się z możliwością rozładowania nagromadzonego stresu i energii. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko zniszczenia przez czworonoga elementów wyposażenia wnętrza czy części garderoby. Doskonale sprawdza się też jako sposób na nudę. Umila często czas oczekiwania na powrót właściciela do domu. Pobudza naturalne instynkty, zmuszając do pogoni oraz pomaga w nauce aportowania.

 

Czym się kierować przy wyborze piłki dla psa?

Zarówno stacjonarne, jak i internetowe sklepy zoologiczne oferują niezwykle bogatą gamę piłek dla psa. Przy wyborze zabawki właściciele powinni się kierować przede wszystkim bezpieczeństwem. Piłkę należy dostosować do cech fizycznych psa – siły, wielkości i uścisku szczęki. Mimo zapewnień producentów nie istnieje niezniszczalna piłka dla psa. Zwierzę oddziałuje na zabawkę na różne sposoby – gryzie ją i szarpie, bawi się nią na twardych powierzchniach (typu kamienie, beton). Zbyt delikatna bardzo szybko się zepsuje, a za twarda piłka dla psa może źle wpływać na jego uzębienie. Dobrym wyborem jest gumowa piłka z wypustkami, które dodatkowo masują dziąsła i wspierają higienę jamy ustnej. Niektóre z nich dostępne są nawet w wersji smakowej. Warto ponadto wybierać takie zabawki, które będą gromadziły na sobie niewiele brudu. Lepiej zrezygnować z piłek tenisowych dla psa, do których przyczepiają się wszelkie nieczystości. Dodatkowo rozgryzanie takiej brudnej zabawki (jej powierzchnia po kilku dniach będzie przypominała papier ścierny) może trwale uszkodzić szkliwo.

 

Jakie są rodzaje piłek dla psa?

Wśród najbardziej popularnych piłek znajdują się te piszczące. Dość często mają one postać wykonanych z winylu „jeżyków”, wydających dźwięk podczas pompowania. Za zabawkę tego typu o średnicy 10 cm zapłaci się niespełna 10 zł.

 

Kolejną wartą uwagi propozycją jest piłka dla psa z otworem na smakołyki, co dodatkowo pobudza chęć do zabawy. Tzw. kula smakula nie dość, że jest źródłem radości, zawiera zdobycz, która smakowicie pachnie, trzeba ją wydobyć, w zamian za co otrzymuje się automatycznie nagrodę za dobrze wykonane zadanie. Może mieć pojedyncze dziurki, przez które wypada jedzenie. Bywa też ażurowa. Wybór zależy od stopnia trudności – im mniejsze otwory, tym trudniejsza zabawa.

 

Inną, często spotykaną atrakcją jest piłka na sznurku dla psa, która dostępna jest w różnych wariantach – z jedną, dwiema, trzema, a nawet czterema piłeczkami. Doskonale nadaje się do żucia, gryzienia, aportowania i przeciągania. Piłki na sznurku są wygodne do rzucania i łatwo można je odebrać psu, trzymając za sznurek. Koszt takiej zabawki to mniej więcej 30 zł.

 

Warto też zwrócić uwagę na świecące piłki dla psa. Mają one światełko LED, które aktywuje się podczas odbijania i migocze w trakcie zabawy. Element ten dodatkowo wzbudza zainteresowanie zwierzęcia i pobudza do zabawy. Posiadacze leniwych psów powinni natomiast zwrócić uwagę na piłki z wbudowanym mechanizmem, który porusza zabawką w dynamiczny i przypadkowy sposób, zachęcając zwierzę do pościgu. To jedne z droższych zabawek tego typu. Zapłaci się za nie ponad 50 zł.