Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Automaty na karmę i wodę dla psa

Automatyczne karmidła oraz dozowniki karmy i wody dla psa pozwalają na zaprogramowanie posiłków na daną porę dnia. Dzięki takim automatom pies będzie miał dostęp do świeżej wody i karmy przez cały dzień lub w czasie, kiedy opiekunów nie będzie w domu. Automaty na karmę zapewniają szczelne zamknięcie posiłku. Szeroki wybór pozwoli na dopasowanie karmidła, bądź poidła zarówno pod kątem naszego psa jak i naszego – odpowiednich ustawień i estetycznego wyglądu, pasującego do każdego wnętrza.

Jakie mamy rodzaje automatów na karmę lub wodę dla psa?

Zdecydowana większość z automatów na karmę i wodę jest plastikowa, rzadziej występują te ceramiczne. Dostępne są zwykłe dozowniki i podajniki na karmę, które nie są zautomatyzowane. Zazwyczaj są one zbudowane z dwóch części – dolnej, tzw. miski, z której pies będzie jadł przesypywaną karmę lub pił wodę, oraz z górnej – pojemnika, do którego daje się większa ilość karmy lub wody. Automaty takie są łatwe i szybkie w czyszczeniu, nie kosztują wiele. Zabezpieczają nasypaną do pojemnika część posiłku przed muchami i innymi owadami. Przedłużają także świeżość. W odróżnieniu od całkowicie zautomatyzowanych sprzętów, takie nie są zależne od baterii, prądu czy samej mechaniki, nie ma tu więc możliwości, że coś zawiedzie, a pies zostanie odcięty od pokarmu lub wody podczas naszej nieobecności. Należy jednak pamiętać, że w takich automatach również należy regularnie wymieniać zawartość – wodę lub karmę dla psa – zaleca się codziennie.

Najnowocześniejsze automaty na karmę lub wodę posiadają wiele praktycznych funkcji, część z nich z pewnością będzie gratką dla prawdziwych fanów gadżetów. Niektóre automatyczne karmidła mają wbudowane czujniki mikroczipów, możliwość kontrolowania i przesyłania danych z posiłków psa na smartfona opiekunów, a także zintegrowaną wagę do wydzielania dokładnych porcji pokarmu lub możliwość nagrywania swojego głosu, aby wołać psa na posiłek. Takie automatyczne karmidła zazwyczaj mają zamocowane pokrywki, które chronią posiłek przed owadami, zanieczyszczeniami, włosami, kurzem, itp, ale również – blokują psa przed dostaniem się do jedzenia. Pokrywki karmideł otwierają się po wykryciu mikroczipa lub w określonej przez właściciela porze. Zautomatyzowane, nowoczesne karmidła zależne są od prądu, baterii, systemu.

 

Jak wybrać odpowiedni automat na karmę lub wodę?

Idealne automatyczne karmidło przede wszystkim powinno być łatwe do czyszczenia, mycia i utrzymania higieny. Dobrze, aby miało antypoślizgowe stopki, które zapobiegną przed przesuwaniem się urządzenia czy ewentualnym rozsypaniem karmy lub rozlaniem wody. Antypoślizgowa powierzchnia jest nieoceniona przy bardzo aktywnych psach, a także w mieszkaniach, gdzie psy większość czasu spędzają przy miskach i automatach. Jeżeli zależy nam na obserwowaniu ile pożywienia i wody ubyło z automatu to możemy zainwestować albo w takie z czujnikami albo takie z przezroczystą obudową, przez którą wszystko widać.

Pojemność automatu na karmę i wodę zależy w głównej mierze od wielkości psa. Przy większych psach warto zainwestować w większy automat, ponieważ zarówno woda jak i karma szybciej będzie schodziła. Standardową pojemnością automatu jest 1,5 l. Przy średniej wielkości psach spokojnie wystarcza ona na cały dzień.

W zależności od preferencji można wybrać automat na karmę posiadający jedną miskę lub parę – 2, 5, 6, itp. Większa ilość misek sprawdzi się przy psach jedzących częściej, ale mniejsze porcje.

 

Jakie wybrać poidło dla psa?

Automat, który ma być używany jedynie jako poidło z wodą dla psa, można zastąpić fontanną. Jest to urządzenie posiadające filtry, np. węglowe, które oczyszczają wodę i poprawiają jej smak. Fontanny zapewniają świeżość wody, napowietrzają ją, wzbogacają w tlen i wprowadzą w obieg, przez co woda ma mniejszą tendencję do nagrzewania się. Psy uwielbiają taką wodę, fontanny są więc świetnym rozwiązaniem w lato, a także przy psach mało pijących, oraz tych aktywnych i starszych, które muszą się często nawadniać. Automatyczne poidła zazwyczaj wykonane są z plastiku lub ceramiki. Fontanny na wodę mogą mieć różne prędkości pracy pompy, co wiąże się z natężeniem wydawanych odgłosów.

 

A co z mokrą karmą? Czy jest automat na mokrą karmę dla psa?

Istnieją również automaty na mokrą karmę. Różnią się one jednak od tych na wodę lub suchą karmę. Przede wszystkim takie automatyczne karmidła będą miały mniejszą pojemność. Dodatkowo bardzo ważną i przydatną cechą będzie tutaj możliwość schładzania karmy, np. poprzez wkładanie specjalnych wkładów. Funkcja schładzanie uchroni przed popsuciem się mokrej karmy, które w temperaturze pokojowej nie powinna leżeć dłużej niż ok. 8 h, a w cieplejszych miejscach jeszcze znacznie krócej. Większość podajników na mokrą karmę ma wbudowane pokrywki, osłaniające pokarm przed muchami czy zanieczyszczeniem.

 

Przy psach lękliwych, strachliwych lub nielubiących hałasów warto wybrać automat cichy, który nie będzie generował głośnych dźwięków, mogących odstraszyć psa.