Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Filtry i fontanny do oczka wodnego

Filtr do oczka wodnego to jeden z podstawowych elementów jego wyposażenia. Dzięki niemu woda jest czysta i przejrzysta. Pozwala to na swobodną obserwację posadzonych w nim roślin i pływających mieszkańców zbiornika. Co więcej, stwarza dogodne warunki do ich funkcjonowania.

W sprzedaży jest szeroka oferta filtrów do oczka wodnego. Poszczególne modele różnią się konstrukcją, lecz mają taki sam cel i zasadę działania. Woda kierowana jest w ich stronę, a przepływając przez materiały filtracyjne, zostaje oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń.

 

Filtr do oczka wodnego – czy jest potrzebny?

Bez filtra utrzymanie oczka wodnego w czystości z dobrą jakością wody jest niemożliwe. W sposób szczególny powinni o niego zadbać posiadacze niewielkich zbiorników (o powierzchni mniejszej niż 10m² i głębokości do 100 cm). W takich miejscach naturalne utrzymanie równowagi między ilością ryb i roślin wodnych jest bardzo trudne. Zwłaszcza w oczkach wystawionych na bezpośrednie działanie słońca. Konsekwencją tego są: niewystarczający poziom natlenienia wody, pogarszanie się jej jakości, pojawienie dużej ilości glonów. Sztuczny zbiornik pozostawiony sam sobie ulega zanieczyszczeniu. W przypadku oczek wodnych o dużych rozmiarach proces samoregulacji przebiega naturalnie. Wyjątek stanowią zbiorniki, w których pływają karpie koi. Ryby te potrzebują dobrze natlenionej i czystej wody.

 

Filtr do oczka wodnego – przed zakupem

Przed zakupem filtra do oczka zastanówmy się, jakich zanieczyszczeń chcemy się pozbyć. Jest ich przecież wiele (od mechanicznych – różnego rodzaju zawiesin, osadów dennych, unoszących się w wodzie cząsteczek, po biologiczne – rozpuszczone w wodzie związki chemiczne).

 

Kolejną ważną kwestią jest wielkość oczka. Najlepiej sprawdzić odczyty z wodomierza. Porównać wynik przed i po napełnieniu oczka wodą. Decydując się na filtr, sprawdźmy jego przepustowość i powierzchnię materiału filtrującego. Jeżeli chodzi o pierwszy parametr, oznacza ilość przepływającej przez niego wody przez godzinę. Najlepiej, aby filtr był w stanie w ciągu godziny przepuścić wodę 2 razy. Przykładowo dla zbiornika o pojemności 8000 l przepustowość filtra musi wynosić co najmniej 4000 l na godzinę. W przypadku drugiego parametru chodzi o umożliwienie zasiedlenia jak największej ilości bakterii zdolnych do rozłożenia zanieczyszczeń.

 

Filtry do oczka wodnego – sposób przepływu wody

W zależności od sposobu przepływu wody przez urządzenie filtry do oczka wodnego dzieli się na dwie podstawowe grupy: ciśnieniowe i przepływowe. Filtr ciśnieniowy do oczek wodnych jest niemal cały zakopany w gruncie obok zbiornika, jeśli wlot i wylot wody znajdują się pod pokrywą. Zbiornik filtra jest szczelny, dzięki czemu woda przepływa pod ciśnieniem. Pozwala to na wydajniejszą filtrację oraz lepsze zamaskowanie filtra. Rozwiązanie to poleca się w przypadku występowania kaskady lub strumienia. Filtry ciśnieniowe do oczek wodnych wskazane są zwłaszcza do małych i średnich zbiorników. W większości konstrukcji wypływająca woda może być przepompowana na około 1 m w górę. W nowych modelach do standardowego wyposażenia należą lampa UV, system czyszczenia zwrotnego, który pozwala wyczyścić filtr bez otwierania czy system By-pass, który pozwala wyczyścić filtr bez wyłączania pompy. Drugim rodzajem są filtry przepływowe. Montuje się je zazwyczaj w zbiornikach średniej i dużej wielkości. Woda przepływa samoczynnie – grawitacyjnie. Filtr umieszcza się w związku z tym ponad jej lustrem przy brzegu. Ciśnienie wody jest małe, dlatego nie stosuje się ich do tworzenia kaskad.

 

Filtr do oczka wodnego – rodzaje wkładów

Podstawowe rodzaje filtracji w zależności od rodzaju zastosowanego wkładu to: mechaniczna, biologiczna i chemiczna. Mechaniczny filtr do oczka wypełniony jest gąbką, na której powierzchni zbierają się zanieczyszczenia. Zatrzymuje osady, odchody ryb, szczątki roślin, pozostałości karmy czy muł.

 

Filtry biologiczne do oczka wodnego są najistotniejsze. Składają się z wykonanych z ceramiki lub tworzywa sztucznego kształtek, na których rozwijają się bakterie nitryfikacyjne. Najczęściej przypominają kulki lub krótkie fragmenty rurki. Ich powierzchnia jest zwykle ryflowana, aby ją zwiększyć. Wraz z tym wiąże się ilość rozwijających się bakterii i skuteczność filtracji.

 

Kolejnym typem filtra jest ten chemiczny. Składa się z materiałów głównie pochodzenia naturalnego, które pochłaniają lub wydzielają do wody określone związki chemiczne. Najpopularniejszy jest wkład z węgla aktywnego lub kwaśnego torfu.