Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Przechowywanie karmy dla psa

Odpowiednie przechowywanie karmy, zarówno suchej jak i mokrej, minimalizuje ryzyko jej zanieczyszczenia, popsucia, a także rozwoju drobnoustrojów lub pleśni. Dodatkowo znacząco poprawia i przedłuża świeżość oraz smakowitość pokarmu. W naszej ofercie znajdują się pojemniki na karmę w różnych rozmiarach i wzorach, a także osłonki na tubki, torebki na przysmaki treningowe, czy pokrywki na puszki mokrej karmy.

 

Jak wybrać odpowiedni pojemnik na karmę dla psa?

Najlepszy pojemnik na karmę to taki, który spełnia parę podstawowych wymogów.

Po pierwsze, pojemnik na pokarm musi być szczelny. Zapobiegnie to przedostaniu się bakterii i innych mikrobów do karmy i ich rozwoju. Szczelność minimalizuje też przedostawanie się zapachów np. z lodówki, dzięki czemu karma będzie smakowała psu tak samo jak zaraz po jej otwarciu, a dodatkowo swoisty zapach danej karmy nie będzie się rozprzestrzeniał po całym pomieszczeniu.

 

Drugą istotną kwestią jest utrzymanie czystości pojemnika. Musi być on regularnie myty, więc dobrze, aby czynność ta mogła być przeprowadzona szybko i sprawnie. Pojemnik na karmę powinien być zatem w miarę prosty, bez zbędnych zakamarków. Na utrzymanie higieny pojemnika ma wpływ materiał z jakiego jest wykonany. Plastikowe są najłatwiejsze do mycia i dezynfekcji. W przypadku materiałowych należy wziąć pod uwagę ich pranie oraz późniejsze suszenie – co trwa znacznie dłużej niż standardowe mycie w zlewie. Metalowe pojemniki na karmę należy dokładnie suszyć, aby nie zaczęły rdzewieć, przy nich należy również zwracać uwagę czy nie nadają karmie zapachu i smaku metalu, którego większość psów nie lubi i unika.

 

Pojemnik na karmę suchą powinniśmy wybrać biorąc pod uwagę ilość karmy jaką zazwyczaj kupujemy. Pojemnik powinien być zapełniony raczej w całości, nie potrzebne jest kupowanie większego pojemnika, gdy przez większość czasu będzie on świecił pustkami. Jeżeli posiadamy duży pojemnik, a wyjątkowo małe opakowanie karmy – włóżmy do pojemnika karmę w oryginalnym opakowaniu.

Dobrze, aby pojemnik na suchą karmę miał mały otwór do wysypywania. Zmniejszy to dostęp powietrza, kurzu, zanieczyszczeń do pokarmu. Będzie też zwiększało szczelność całego pojemnika.

 

 

Sposoby przechowywania mokrej karmy dla psa

Mokrą karmę, po otwarciu, należy bezwzględnie przechowywać w lodówce. Ze względu na przenikanie i łączenie się zapachów w lodówce, dobrym rozwiązaniem są odpowiednie pojemniki do przechowywania karmy mokrej lub pokrywki na puszki. Oprócz walorów smakowych i aromatycznych, podobnie jak w przypadku suchej karmy, minimalizują one ryzyko rozwoju drobnoustrojów w pokarmie oraz zachowują wilgotność karmy.

Pojemniki na mokrą karmę muszą być szczelne. Ważną kwestią jest możliwość mycia ich w zmywarce, a także mrożenia – wtedy część pokarmu, z dużych puszek, można zamrozić na inny okres.

Pokrywki na puszki na karmę są rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób, które na co dzień karmią psy mokrą karmą lub nawet tylko sporadycznie. Pokrywki dostępne są w różnych rozmiarach, można je myć w zmywarce, są płaskie i doskonale przylegają do rantów puszek.

Podobnie jak pokrywki na puszki, sprawdzają się również osłonki na tubki. Te dedykowane są głównie pastom i innym wyciskanym pokarmom, najczęściej uzupełniającym oraz lekom. Zapobiegają wysychaniu pokarmu. Atutem osłonek na tubki jest też ułatwione dawkowanie i podawanie pasty. Osłonki wykonane są z plastiku, mogącego mieć kontakt z żywnością.

 

 

Pojemniki do przechowywania przysmaków dla psów?

Przysmaki dla psów mogą być przechowywane w szczelnych, małych pojemnikach, takich jak np. pojemniki na karmę suchą. Zapewnią one brak dostępu powietrza, świeżość, chrupkość i aromat. Przysmaki inne niż suche mogą być przechowywane w oryginalnych opakowaniach i umieszczone w większych pudełkach.

Podczas prowadzenia treningów z psem najlepszym rozwiązaniem będą torebki na przysmaki treningowe. Są one zaprojektowane z myślą o prowadzeniu szkoleń – umożliwiają łatwy i szybki dostęp do smakołyków, gładko się otwierają i wykonane są z materiałów łatwo czyszczących. Najczęściej torebki na przysmaki treningowe są materiałowe, dlatego najlepiej wybrać porządny model, którego materiał nie będzie łapał resztek po przysmakach oraz będzie szybko sechł.