Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Poidła i karmidła dla kota

Automatyczny karmnik dla kota oraz poidełko dla niego stanowi spore ułatwienie w opiece nad kotem. Dzięki takim akcesoriom kot będzie miał zawsze dostęp do niezanieczyszczonego pokarmu i wody, nawet w czasie kiedy nas nie będzie w domu. Podajnik karmy dla kota zapewnia higieniczność pokarmu, a te najnowsze mają również możliwość zaprogramowania posiłków na daną porę dnia. Natomiast fontanny dla kota napowietrzają wodę i wyłapują z niej drobnoustroje. Szeroki wybór wzorów i kolorów pozwoli na dobranie urządzenia, który podpasuje zarówno kotom jak i opiekunom.

Jakie są rodzaje dozowników pokarmu i poideł dla kota?

Jest parę rodzajów karmideł i poideł dla kotów. Można wybrać spośród tych najprostszych w budowie, czyli plastikowych misek z dozownikiem dla kota. Zbudowane są z dwóch części – dolnej, czyli miski, której to kot będzie jadł lub pił, oraz z górnej, czyli pojemnika, do którego wsypuje się większą ilość karmy lub wody.

Można również zdecydować się na automatyczne karmniki dla kotów. Są one już znacznie droższe, ale solidniejsze i bardziej wytrzymałe.

Poidełka dla kotów mogą być w formie zwykłego dozownika, takiego jakiego używa się do wsypywania karmy. Jednak będzie to stanowiło jedynie miskę z zapasem wody. Picie nadal będzie stojące i nie zwiększy zainteresowania kota piciem. Znacznie lepszy rozwiązaniem jest zafundowanie pupilowi fontanny dla kota na baterie lub na prąd. Zazwyczaj takie fontanny są ceramiczne. Największym zainteresowaniem cieszą się fontanny dla kotów Catit.

 

Dozownik karmy dla kota – jak wybrać najlepszy?

Plastikowy podajnik karmy dla kota jest najtańszy, ale sprawdzi się jedynie przy karmie suchej. Stosunkowo łatwo i szybko się taki myje. Pokarm, który znajduje się w pojemniku zabezpieczony jest przed kurzem i zanieczyszczeniem, owadami oraz wysypaniem. W odróżnieniu od całkowicie zautomatyzowanych, najnowszych sprzętów, te plastikowe, zwykłe dozowniki nie są zależne od baterii, prądu i samej mechaniki, nie ma więc możliwości, że coś zawiedzie, a kot zostanie odcięty od karmy. Należy pamiętać, że mimo napełnienia karmidła do pełna, to i tak jego zawartość zaleca się wymieniać codziennie, nawet niezjedzoną, a szczególnie niewypitą część.

Automatyczne karmniki dla kota są najnowocześniejszą technologią, mają wiele praktycznych funkcji, takie jak np. wbudowane czujniki mikroczipów u kotów, możliwość kontrolowania i przesyłania danych z posiłków kota na smartfona opiekunów, a także zintegrowaną wagę do wydzielania dokładnych porcji posiłku lub możliwość nagrania swojego głosu, aby móc wołać kota na posiłek. Takie automatyczne karmidła zazwyczaj mają zamocowane pokrywki, które chronią posiłek przed owadami, zanieczyszczeniami, włosami, kurzem, itp, ale również – blokują psa przed dostaniem się do jedzenia. Pokrywki karmideł otwierają się po wykryciu mikroczipa lub w określonej przez właściciela porze. Zautomatyzowane, nowoczesne karmidła zależne są od prądu, baterii, systemu.

Opiekunowi kotów żywionych jedynie mokrą karmą również mogą zdecydować się na automaty. Dozowniki na mokrą karmę dla kotów nie są jeszcze tak powszechne jak na suchą, jednak coraz mocniej się to zmienia. Różnią się one jednak od tych na wodę lub suchą karmę. Przede wszystkim mają one mniejszą pojemność i najczęściej funkcje schładzania karmy, np. poprzez specjalne wkłady chłodzące. Jest to bardzo ważne, gdyż mokra karma w temperaturze pokojowej nie powinna leżeć dłużej niż 8-10 h, a w ciepłe dni ten czas się jeszcze bardziej skraca.

Dozownik powinien być łatwy do czyszczenia i zachowania higieny. Dobrym dodatkiem są antypoślizgowe stopki, dzięki którym karmidło nie będzie się przesuwało po śliskiej podłodze. Jest to szczególnie istotne przy bardzo aktywnych kotach i takich, które większość czasu spędzają i bawią się w pobliżu misek. Jeżeli zależy nam na obserwowaniu ile karmy i wody ubyło z automatu to najlepiej zainwestować w sprzęt z czujnikami albo z przezroczystą obudową, przez którą wszystko widać. Można wybrać automat na karmę posiadający jedną miskę lub parę – 2, 5, 6, itp. Większa ilość misek sprawdzi się przy kotach jedzących częściej, ale mniejsze porcje.

 

Fontanna dla kota – poidło idealne?

Fontanna dla kota różni się od zwykłego dozownika na wodę. Jest to urządzenie, które posiada wbudowane i wymienne filtry, np. węglowe, które oczyszczają wodę i poprawiają jej smak. Fontanny dla kotów zapewniają świeżość wody i co najważniejsze napowietrzają ją wprowadzając w obieg, dzięki czemu koty znacznie chętniej ją piją. Należy pamiętać, że koty z natury mało piją, przez co mają tendencje do odwadniania i problemów z układem moczowym. Bardzo ważne jest nakłanianie kotów do picia i zachęcanie ich do tego, pozwoli to w przyszłości na minimalizowanie ryzyka chorób. Odpowiednie nawodnienie jeszcze szczególnie ważne przy kotach starszych, chorych i mocno aktywnych, a także w ciepłe miesiące, np. w lato. Wiele kotów nie przepada również za piciem wody stojącej, np. w miskach, poidełko fontanna dla kota może okazać się w takich przypadkach wybawieniem.

Przy kotach strachliwych, lękliwych lub nielubiących hałasów warto wybrać automat cichy, który nie będzie generował głośnych dźwięków mogących zniechęcić i odstraszyć kota.