Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot sam w domu. Jak przygotować kota na wyjazd lub na dłuższą nieobecność opiekunów?

Kot sam w domu 

Wakacje w pełni i wielu z nas ma zaplanowany dłuższy wyjazd. Co jednak zrobić z kotem w czasie naszej nieobecności? Pozostawić w domu pod opieką rodziny lub znajomych, zapewnić pobyt w hotelu dla zwierząt czy może zabrać go ze sobą? Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe na stres związany z rozłąką z właścicielem jak również ze zmianą miejsca pobytu oraz transportem. Jaka metoda opieki nad kotem w czasie naszego urlopu będzie dla niego optymalna?

 

Przeczytaj również: Stres u zwierząt - objawy, przyczyny, pomoc

 Zrelaksowany, bury kot leży na prawdziwym kocim tronie

 

Catsitter - koci opiekun

Jeżeli mamy taką możliwość zwykle najlepszą opcją jest pozostawienie kota w domu pod opieką rodziny lub znajomych. Ostatnio coraz powszechniejsze jest wymajmowanie opiekunów dla kotów - catsitterów. Dostępne są specjalne strony oraz grupy na portalach społecznościowych. Taka opieka jest pewna, ale najlepiej wybrać osoby doświadczone i z wiedzą jak obchodzić się ze zwierzętami. Oszczędzimy w ten sposób zwierzakowi stresu związanego z nowym miejscem oraz transportem, a nasz pupil najlepiej będzie się czuł na własnym terenie. Jedyną wadą jest zmiana opiekunów, ale to i tak najbardziej optymalny sposób spędzenia okresu naszego urlopu przez kota. Opiekun powinien odwiedzać naszego pupila przynajmniej raz dziennie, aby zapewnić mu zawsze świeżą wodę, pokarm oraz czystość w kuwecie. Oczywiście w domu powinniśmy mieć odpowiedni zapas karmy i żwirku, a opiekun powinien mieć dostęp do książeczki zdrowia kota. Warto również pozostawić adres lekarza weterynarii zajmującego się zwykle naszym pupilem, a także najbliższej całodobowej kliniki weterynaryjnej. Najlepszą opcją byłoby gdyby opiekun zamieszkał u nas na czas naszej nieobecności, co daje kotu większe poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli nie mamy nikogo znajomego, który mógłby podjąć się częstych odwiedzin naszego kota, możemy skorzystać z hoteli dla kotów, jest to jednak najbardziej stresująca opcja. W hotelu kot znajduje się na obcym terenie wypełnionym zapachami licznych zwierząt, zaś opiekunowie są mu zupełnie nieznani. Z tego powodu hotel powinien być ostatecznością, jeżeli pozostałe sposoby są niemożliwe do zrealizowania.

Pozostawiając kota samego w domu, z opieką dochodzącą, najlepiej pozostawić mu sporą ilość bezpiecznych zabawek. Należy upewnić się czy wszystkie miejsca są zabezpieczone, takie jak: okna, kuchenki, szafy, itp. 

 

Przeczytaj również: Depresja u kota - jak ją rozpoznać i jak pomóc pupilowi?

 

Kot w klatce leży, jest wystraszony. Kot zwisłouchy

 

Wyjazd na wakacje z kotem?

Jeżeli decydujemy się na wyjazd wraz z naszym pupilem to przede wszystkim musimy wybrać miejsce przyjazne kotom i zwierzętom. Przed wyjazdem koniecznie należy ustalić z gospodarzem szczegóły i mieć pewność, że nasz pupil nikomu nie będzie przeszkadzał. W wyprawce urlopowej dla kota powinno znaleźć się kilka niezbędnych przedmiotów jak: kuweta z zapasem żwirku, karma znana i lubiana przez kota, porządna smycz wraz z szelkami czy obróżką oraz adresówką (z którą kot nie powinien się rozstawać), warto zabrać też drapak (aby kot nie poczynił większych zniszczeń w miejscu naszego wypoczynku), należy mieć ze sobą książeczkę zdrowia kota oraz w przypadku wyjazdów zagranicznych paszport z aktualnymi szczepieniami.

 

 

Kot w samochodzie

Podczas urlopu z kotem najbardziej stresujący dla niego zwykle okazuje się sam transport, z tego względu jednak nie polecam zabierania kota samochodem w bardzo dalekie trasy. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia to transport kota musi się odbywać w odpowiednim do wielkości kota transporterze, który zapewni mu większe bezpieczeństwo w czasie podróży. Jest również gwarantem bezpieczeństwa dla pasażerów auta. Należy robić częste postoje w czasie których podajemy kotu wodę i zabieramy na krótki spacer (w celu uspokojenia skołatanych kocich nerwów oraz załatwienia potrzeb fizjologicznych). Zdecydowanie odradzam karmienie kota w czasie podróży czy przekarmianie go na krótko przed wyjazdem, aby przeciwdziałać dyskomfortowi ze strony brzucha w czasie jazdy oraz wymiotom. Oczywiście jeżeli czeka nas kilkanaście godzin jazdy lekki posiłek jest wskazany (koty nie mogą mieć głodówki, gdyż uszkadza ona wątrobę i nerki kota). Jeżeli transport bardzo stresuje naszego pupila można zastosować środki uspokajające. Są dostępne środki o silnym działaniu do podania tuż przed podróżą. Lepiej jednak sprawdzają się leki lekko wyciszające, które zwykle wymagają rozpoczęcia podawania na kilka dni przed planowanym urlopem. Nie wywołują one ogłupienia czy snu u kota a jedynie zmniejszają odczucia stresowe, zaś sam kot pozostaje w pełni świadom i może kontrolować własne ciało w czasie jazdy. Podanie jakichkolwiek tego typu środków powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem weterynarii. W żadnym wypadku nie można podawać ludzkich leków, czy przepisanych dla innych gatunków zwierząt.

Jeżeli nasz pupil źle znosi pobyt w nowych miejscach może istnieć konieczność podawania tego typu środków przez cały okres naszego urlopu. Tylko wtedy czy to jest warte stresu kota? Jeżeli wiemy, że nasz kot nie lubi takich zmian pobytu to nie fundujmy mu tego.

W czasie urlopu nasz kot większość czasu i tak będzie spędzał w miejscu naszych noclegów, jednak warto zabierać go na spacery, co zapewni mu pewne urozmaicenie w porównaniu do siedzenia w obcych pomieszczeniach. Można też zaopatrzyć się w ulubione zabawki naszego pupila, aby z nudów nie dokonał zbyt wielu zniszczeń np. mebli. Pamiętajmy, że nasz kot może zachorować w czasie urlopu, dlatego zawsze warto mieć ze sobą jego książeczkę zdrowia, dzięki której badający go lekarz weterynarii będzie miał wgląd w dotychczasowe leczenie, zabiegi i profilaktykę chorób zakaźnych oraz pasożytniczych.

 Pamiętajmy, że zagubienie kota z dala od jego miejsca stałego zamieszkania jest bardzo niebezpieczne. W nieznanym obszarze kot w popłochu i w stresie może biec przed siebie i ukryć się w najciemniejszym zakamarku. Czując jeszcze znany mu zapach, po trasie może przebiec kilometry w poszukiwaniu znanego mu miejsca.

Koniecznie przeczytaj: Zaginął kot - co robić?

 

Każdy doskonale zna swojego kota i wie czy to typ domatora czy może urodzony podróżnik. Warto nasze plany wakacyjne dostosować do usposobienia naszego pupila. Dzięki temu możemy cieszyć się udanym odpoczynkiem bez zamartwiania się o naszych małych czworonożnych podopiecznych.

 

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego mój kot zachowuje się dziwnie, gdy wracam z wakacji?

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość