Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Tunele dla kota

Tunele dla kotów mogą dla nich stanowić swego rodzaju kryjówkę, ale przede wszystkim świetny element do zabawy – samodzielnej lub wspólnej z opiekunem. Producenci oferują całe spektrum tuneli, w zależności od jego długości, materiału wykonania, wzorów lub kolorów. Jaki tunel wybrać? I jak wykorzystać go jako zabawkę dla kotów?

Zabawa dla kotów jest bardzo ważnym elementem życia, na który często czekają pół dnia. Powinna odbyć się w jak najbardziej stałych porach. Styl zabawy i same zabawki dla kotów mogą się po jakimś czasie znudzić, aby do tego nie dopuścić można stosować różne gadżety, jak np. tunel dla kota. Zaciekawia kota i odświeża cały proces zabawy z kotem.

Tunel dla kota

Tunele dla kotów są bardzo lubianymi przez nie gadżetami. Pozwalają na stworzenie kotom namiastki naturalnego polowania – z ukrycia i zaskoczenia. Dostępne są tunele wykonane z miękkich tkanin lub ze sztucznych materiałów. Niezależnie od materiału, można wybrać tunele bardzo długie, albo zdecydować się na te mniejsze i krótsze, dedykowane głównie kociętom lub kotom ras małych. Tunele dla kotów mogą być w formie prostej tuby lub posiadać odnogi, czyli po prostu więcej wejść i więcej atrakcji dla kotów.

Tunele z materiału sztucznego

Tunele dla kotów wykonane z szeleszczącego materiału są łatwiejsze do czyszczenia, wystarczy zwilżoną szmatką je przecierać co jakiś czas, a pozwoli to na starcie kurzu i sierści. Takie tunele są lżejsze, co może być zarówno wadą jak i zaletą. Zdecydowanie łatwiej je przewieść i przestawić, ale jednocześnie łatwiej je przewrócić.

Tunele tkaninowe

Tunele wykonane z tkaniny są solidnie wykonane, droższe i zazwyczaj cięższe. Często mają dwojakie tekstury, oprócz pluszu dodatek sizalu, który może posłużyć jako dodatkowe miejsce do drapania dla kota. Takie tunele ciężej zachować w czystości, niektóre można prać, ale te z elementami sizalowymi lub z tekturą w środku nie dają takiej możliwości.

 

Tunele dla kotów posiadają elementy metalowe, w formie spirali lub obramowania. Należy więc uważnie sprawdzać stan tunelu i w razie zauważenia wystającego drutu natychmiast należy dziurę zaszyć lub wymienić tunel na nowy. Metal, drut może być niebezpieczny dla bawiącego się kota.

 

Najlepsze zabawki dla kota

Oby dwa rodzaje tuneli często posiadają dodatkowe zawieszki – zabawki przyczepione przy wejściach do tuneli. Zwiększa to atrakcyjność gadżetu i możliwości zabawy z kotem. Takie podwieszone do tunelu kuleczki czy myszki dla kotów pozwalają również na samodzielną zabawkę i rozładowanie nadmiaru energii, szczególnie w przypadku kociąt.

Niektóre tunele dla kotów na jednym z boku mają doszyty kocyk. Najczęściej jest to przy tunelach z materiału. Taki kocyk może być wykorzystany jako dodatkowy element do zabawy z kotem, np. poprzez chowanie pod nim zabawek, a także jako miejsce do odpoczynku już po szaleństwach.

Przy większej ilości kotów w domu, lepiej wybrać tunel z większą ilością wejść i odnóg dla kotów.

 

Jak bawić się z kotem?

Tunel dla kota może stanowić świetne urozmaicenie na co dzień i zachęcić kota do zabawy. Szczególnie dobrze może się sprawdzić czy kotach bardziej leniwych i starszych, a także jako dodatkowa zabawka dla małych kotów.

Koty jako drapieżniki polują z zaskoczenia i postawienie im na drodze tunelu, sprawi, że kot poczuje się jak prawdziwy łowca. W przypadku zabawy wędką z kotem, jej zawieszkę można kierować pod tunel lub przeciągać zaraz pod wejściem do niego. Podczas zabawy z myszką dla kota można ją podrzucać w kierunku wejścia lub nawet do środka tunelu. Myszkę czy innego pluszaka dla kota, np., z walerianą można też wykorzystać podczas naszej nieobecności – pozostawiając ją lekko zasłoniętą przez tunel dla kota. Wtedy kot będzie miał zajęcie, gdy nie będziemy z nim w domu.