Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Karma dla psa

Wybór karmy dla psów jest jedną z najważniejszych decyzji jaką przyjdzie podjąć opiekunowi czworonoga. Sposób żywienia rzutuje na wiele aspektów życia zwierzaka. Karma sucha dla psów powinna być jak najlepiej dopasowana do poszczególnych cech osobniczych psów. Zapewni to zachowanie zdrowia i dobrej kondycji na długie lata oraz cieszeniem się psim życiem w każdej jego fazie – od juniora do seniora. Każdy pies ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i innej dawki energetycznej potrzebuje. Złe odżywianie psa może zakończyć się niedoborami, zbytnim obciążeniem narządów wewnętrznych, problemami ze strony układu pokarmowego lub nadmiernym przybieraniem/utratą masy ciała. Jaka jest więc najlepsza sucha karma dla psa dostępna w sklepie zoologicznym? Przede wszystkim wysokiej jakości i dobrze dobrana.

 
1 2 3 4 5 6 7 8
... 49
JOSERA Dog Festival dla wybrednych psów 15 kg

**** *

190.99  (12.73 zł / kg) Bestseller
BOSCH Adult jagnięcina i ryż 15 kg

**** *

134.80  (8.99 zł / kg)
JOSERA JosiDog Economy 15 kg

**** *

103.27  (6.88 zł / kg)
BOSCH My friend 20 kg

**** *

119.74  (5.99 zł / kg)
BOSCH Maxi adult 15 kg

**** *

134.59  (8.97 zł / kg)
BOSCH Senior 12.5 kg

**** *

127.79  (10.22 zł / kg)
BOSCH Light 12.5 kg

**** *

126.31  (10.10 zł / kg)
1 2 3 4 5 6 7 8
... 49

Najlepsza sucha karma dla psów

Aktualnie w sklepach zoologicznych dostępny jest cały wachlarz propozycji karm suchych dla psów. Każdy opiekun może znaleźć produkt spełniający oczekiwania i preferencje jego oraz jego psa. Producenci spersonalizowali i bardzo wyszczególnili podziały.

Duży wybór karm suchych dla psa uwzględnia i jest możliwy biorąc pod uwagę:

Wiek psa

Aktywność psa

 • psy pracujące,
 • o niskiej aktywności
 • o bardzo dużej aktywności

Stan zdrowia psa i możliwe problemy zdrowotne

 • alergie np. pokarmowe lub skórne,
 • nietolerancje np. zbóż,
 • nadwaga,
 • kastracja,
 • rekonwalescencja

Wielkość psa

 • karmy dla dorosłych psów średnich
 • karmy dla dorosłych psów małych
 • karmy dla psów ras dużych


Niektóre marki dostępne w sklepie zoologicznym dobierają również receptury pod wielkość zwierzęcia, np. są karmy dla dorosłych psów średnich ras, czyli te najczęściej spotykane. Charakteryzują się one średnią kalorycznością i zawartością białka. Karmy dla dorosłych psów małych ras są natomiast mniej kaloryczne, a stosunek minerałów i białka jest mniejszy niż dla psów ras dużych.

W przypadku nietolerancji u psów, najlepszym wyborem może okazać się karma bezzbożowa, która odciąży organizm psa.

Wśród karm suchych znajduje się również grupa karmy suche lecznicze – karm weterynaryjnych, polecanych przez weterynarzy i stosowanych przez nich podczas leczenia pupili. Są to jednak karmy w większości przepisywane i zalecane dla danego osobnika. Nie powinno się ich stosować samemu, bez nadzoru lekarza weterynarii.

 

Zalety od sucha karma dla psa premium

Sucha karma dla psa jest bardzo praktycznym i komfortowym rozwiązaniem dla zabieganych psich opiekunów. Pokarmy te są w pełni zbilansowane, urozmaicone smacznymi dodatkami oraz mają skondensowane składniki pokarmowe. Dla opiekuna sucha karma oznacza przede wszystkim długotrwałe pożywienie dla psa oraz łatwość jego dawkowania i podawania. Dodatkowo do przechowywania suchej karmy nie jest potrzebna lodówka czy specjalne opakowania, co podczas podróży z pupilem znacząco ułatwia kwestię karmienia. Pojedyncze chrupki ulubionej psiej karmy mogą nadać się także jako nagroda czy przysmak treningowy.

 

Jak powstaje sucha karma dla psa?

Proces powstawania karmy suchej dla psów odbywa się z wykorzystaniem technologii ekstruzji. Początkowo wszystkie suche składniki są dokładnie mielone, a następnie mieszane z produktami mokrymi w wysokiej temperaturze. Ekstruder pod wysokim ciśnieniem przeciska wał karmy i tnie ją na odpowiednie kształty granulek. Teraz pozostaje już tylko suszenie karmy oraz jej schłodzenie. Końcowy etap uwzględnia pokrywanie chrupków otoczką smakową. Aby gotowa karma mogła mieć daną formę, twardość i trzymała się w ryzach potrzebny jest spory udział zbóż i węglowodanów. To one nadają plastyczności masie.

Podczas procesu produkcji suchych karm następuje proces odwadniania. Dlatego też posiadają one tylko ok. 10% wody.

 

Jak wybrać najlepszą karmę dla dorosłych psów i pozostałych grup wiekowych?

Odpowiednia karma dla psa powinna charakteryzować się dużą zawartością mięsa, czyli składać się mniej więcej z: 85% produktów pochodzenia zwierzęcego (50% mięsa, 20% podrobów, 15% kości) oraz 15% tych pochodzenia roślinnego (10% warzyw, 5% owoców). Producenci w suchych karmach dla psów używają mięsa suszonego, bądź świeżego. Zawartość suszonego mięsa może wynosić od 20 do 40%, natomiast świeżego już 70% (równowartość ok. 25% suszonego).

W sklepie zoologicznym wybierz wariant biorąc pod uwagę najczęstsze smaki suchej karmy: sucha karma łosoś, karma jagnięcina, sucha karma kurczak czy królik. Jeśli nie wiesz, jaki smak podpasuje Twojemu psu, to możesz znaleźć próbki suchej karmy, wybrać tę wysokiej jakości.

Jaki skład powinna mieć sucha karma dla psa?

Skład karmy powinien być jak najkrótszy i najprostszy. Zaleca się unikanie zbóż (lub jak najmniejszą ich ilość) i minimalizowanie dostarczania psom węglowodanów. Pokarm dla psów musi zawierać nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 oraz witaminy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kolejnymi ważnymi elementami w żywieniu są mikroelementy, pierwiastki śladowe i materiały ścierne. Odpowiednia sucha karma nie powinna mieć dodatków konserwujących, barwiących ani aromatyzujących.

Warto zauważyć, że układ pokarmowy psa przystosowany jest do pobierania pokarmu bogatego głównie w białko zwierzęce, a w następnej kolejności tłuszcze zwierzęce. Takie substancje są najłatwiej przez nie wchłaniane i wykorzystywane. Karmy premium to te z największym udziałem procentowym białek zwierzęcych, zapewniają one psu uczucie sytości i odżywienie. Są zatem bardziej wydajne i na dłuższą metę opłacalne. Przy karmach niskiej jakości pupil będzie czuł niedosyt i ciągłą chęć łaknienia, wzrosną w siłę więc próby wymuszania odbywające się przy ludzkich stołach.

 

Karmy dla psów - dawkowanie

Producenci suchych karm podają na opakowaniu zalecenia dotyczące karmienia, takie informacje znajduja się równiez w sklepie zoologicznym na kartach produktów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że każdy pies jest inny i inaczej zareaguje na pokarm. Podawane przez producenta porcje można regulować w miarę potrzeb swojego czworonoga, zmniejszając lub zwiększając je zazwyczaj o 10 – 20%.

Nie warto zmuszać pupila do jedzenia karmy dla psa, która mu zwyczajnie nie smakuje, a pośród tak szerokiej proponowanej oferty wybierz wariant, który pies pokocha.

 

Dobra karma dla psa - jak o nią dbać?

Suchą karmę należy przechowywać w zacienionym, suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Opakowanie powinno być jak najszczelniej zamknięte. Kupując karmę dla psa, dopasuj wielkość opakowania - tak aby dana sucha karma nie leżała otwarta dłużej niż miesiąc - dwa. Miski na karmę dla psa zaleca się myć codziennie, a niezjedzony pokarm wyrzucać i nasypać nowy. Pies musi mieć zapewniony łatwy dostęp do świeżej, pitnej wody w temperaturze pokojowej.