Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Karma dla dorosłego psa

Jeżeli chcesz żeby Twój pies nie miał problemów z rozwojem i zdrowiem, musisz zapewnić mu odpowiednią karmę. Zła dieta u psa może powodować alergię, problemy z trawieniem i wpływać na samopoczucie psa. Pamiętaj, że nigdy nie należy karmić psa resztkami ze stołu. Prawidłowa dieta psa wymaga podawania mu odpowiednio zbilansowanego posiłku, w określonej ilości.

Posiadanie psa wiąże się z odpowiedzialnością za niego. Pies polega na nas w wielu kwestiach, w tym na wyborze podawanej mu karmy. Dla psa najważniejsza jest jej smakowitość, ale do opiekunów priorytetem powinna być jego zdrowotność. Pies dorosły ma odmienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż szczenię czy senior, a całkowicie inne niż pozostałe gatunki zwierząt.

1 2 3 4 5 6 7 8
... 49
PEDIGREE Junior puszka z kurczakiem w galaretce 24x400g

**** *

130.79  (13.62 zł / kg) 20 + 4 GRATIS
BOSCH Adult jagnięcina i ryż 15 kg

**** *

141.67  (9.44 zł / kg)
PURINA Dog Chow Adult jagnięcina 14 kg

**** *

127.56  (9.11 zł / kg)
SIMPLY FROM NATURE Naturalne cygara z mięsem dzika 3 szt.

**** *

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 9.99 zł

8.99  (89.90 zł / kg)
9.99 
JOSERA JosiDog Economy 15 kg

**** *

97.67  (6.51 zł / kg)
BOSCH My friend 20 kg

**** *

108.10  (5.41 zł / kg)
BOSCH Light 12.5 kg

**** *

119.98  (9.60 zł / kg)
1 2 3 4 5 6 7 8
... 49

Karma dla dorosłego psa - jak wpływa na zdrowie zwierzaka?

Zdrowe żywienie psów zapewnia dobre trawienie, mocny układ odpornościowy, dobre samopoczucie oraz ogólną poprawną kondycję. Niewłaściwe karmienie jest przyczyną wielu chorób, może powodować cukrzycę, nadwagę, schorzenia układu pokarmowego, szkieletowego, choroby nerek, a w dłuższej perspektywie może przyczyniać się do powstawania nowotworów.

Pies dorosły to pies w sile wieku. Długość tego okresu różni się w zależności od rasy psa. U psów ras dużych trwa on krócej niż u psów ras małych. Jednak ogólnie zakłada się, że pies dorosły to pies powyżej 1. Roku życia. Rasy duże rozpoczynają wiek dorosły około 1,5 roku życia, a w wiek seniora wchodzą już przed 10 r.ż. Natomiast psy ras małych dorosłość rozpoczynają przed 1 r.ż., a seniorem stają się po 10 r.ż.

Producenci karm dla psów tworzą wiele karm dopasowanych pod specjalne psy, tak aby każdy właściciel mógł swobodnie wybrać najwłaściwszą karmę. Dostępne są karmy dla psów dorosłych ras małych, dla psów dorosłych ras dużych lub ras średnich.

Wybór karmy dla psa dorosłego

Sposób karmienia oraz jego częstotliwość w dużej mierze zależna jest od gatunku zwierzęcia, jednak najbardziej liczą się konkretne potrzeby danego osobnika. Podczas wyboru karmy dla psa dorosłego należy wziąć pod uwagę jego dokładny wiek, masę ciała, styl życia, aktywność i stan zdrowia.

Na wybór karmy dla swojego psa często wpływa cena gotowych mieszanek. Jednak w takim przypadku można znaleźć złoty środek w postaci dobrego stosunku ceny do jakości. Dobra karma, oparta na mięsie i produktach, bez zbóż, a jedynie z zamiennikami wcale nie musi kosztować fortuny.

Wybierają karmę dla psa dorosłego najczęściej pojawia się pytanie: którą wybrać? Mokrą czy suchą karmę? To wszystko zależy od samego psa oraz od okoliczności i stylu życia opiekuna. Pies z wrażliwym układem pokarmowym, chorobami dziąseł lub zębów, a także wybredne znacznie lepiej czują się na karmach mokrych. Mają one dużo smaku i aromatu, są delikatniejsze. Karmy suche mają swoje plusy w długości ich przechowywania, mogą dłużej leżeć w miskach, są wygodniejsze do nakładania i dostępne są w większych opakowaniach.

Pies dorosły dotychczas karmiony karmą dla juniora, musi pomału przestawiać się na inny rodzaj pożywienia. Najlepiej, aby taki okres przejściowy trwał nie krócej niż tydzień, wtedy zapobiegnie się ewentualnym problemom ze strony układu pokarmowego.

Jaką karmę dla dorosłego psa wybrać?

Karma dla psa dorosłego ma mniejszą wartość energetyczną niż karma dla szczeniaka/juniora. Wynika to z mniejszej potrzeby na kaloryczność i mniejszego metabolizmu ciała psa. Zawartość białka obniża się na rzecz poziomu tłuszczu. Karmy pełnoporcjowe dla dorosłych psów dodatkowo zawierają witaminy, minerały. Najważniejszym składnikiem odżywczym dla psów jest białko, to z aminokwasów psy czerpią najwięcej energii. Standardem w karmach dla psów powinno być co najmniej 70% mięsa. Psy jako mięsożercy nie trawią najlepiej węglowodanów, ich ilość w pokarmach bytowych powinna być znikoma, gdyż mogą przyczyniać się do powstania cukrzycy, nadwagi, a w dalszej przyszłości nawet nowotworów. Najwyższej jakości suche karmy dla psów powinny składać się z największej ilości mięsa, następnie warzyw, ziół i małej ilości owoców. Mokre karmy mogą zawierać jeszcze mniej warzyw i owoców.

Jak karmić psa dorosłego?

Najlepiej podawać posiłki kilka razy na dzień. Dokładne ich ilości podają producenci i zaleca się ich przestrzegać. Można zwiększać lub zmniejszać porcje o 10-15%, tak aby utrzymać prawidłową masę ciała psa. Regularne przekarmianie psa może skończyć się problemami zdrowotnymi.

 

Dla swojego dorosłego psa najlepiej wybrać pewny, zbilansowany posiłek, który mu zasmakuje. Pies powinien cieszyć się na myśl o karmie i ją po prostu lubić. Opinii o karmach można szukać wśród miłośników psów, hodowców, na forach i stronach internetowych. Zawsze jednak ostateczną  opinię na temat karmy musi wyrazić nasz pies. Dostępnych jest wiele rodzajów karm, można więc próbować i szukać do czasu aż się znajdzie tę idealną.