Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Kuwety dla kota

Wybór kuwet jest naprawdę imponujący. Na rynku dostępne są kuwety otwarte, plastikowe, zamykane kuwety; kuwety z filtrem. Odpowiednio dobrana toaleta zaoszczędzi nam wiele stresu, np. w postaci kota załatwiającego swoje potrzeby w miejscach zdecydowanie do tego nie przeznaczonych.
 

Jak wybrać najlepszą kuwetę dla kota?

Przede wszystkim na każdego kota w domu, powinna przypadać jedna kuweta +1 Co znaczy, że jeśli przykładowo w domu zamieszkują 2 koty, powinniśmy zaopatrzyć je w 3 kuwety - jedną dla każdego kota, a dodatkowa kuweta powinna pełnić funkcję awaryjnej, w razie gdyby dwie poprzednie okazały się dla kota zbyt brudne, lub zbyt odległe (dlatego kuwetę awaryjną warto postawić w dyskretnym miejscu, nieco oddalonym od reszty kocich toalet, właśnie po to, by w razie nagłej potrzeby miał możliwość dobiec do najbliższej).

Trzeba też zwrócić uwagę na wiek naszego kota. Jeśli wybieramy toaletę dla małego kociaka, nie musi być ona duża, ale powinna być niższa, na tyle, by maluch bez problemu był w stanie do niej wskoczyć. Warto pamiętać o nasypaniu optymalnej ilości żwirku. Przez optymalną ilość można rozumieć około 5 cm, natomiast w przypadku maluchów może to być troszkę mniej- najlepiej jest obserwować, czy kociak czuje się komfortowo i w razie potrzeby dosypać/ odsypać żwirku.

W przypadku kotów dorosłych, kuweta powinna być oczywiście większa. Generalna zasada jest taka, że zwierzak powinien móc się w niej swobodnie obrócić. Jeśli zauważymy, że zwierzak nienaturalnie się garbi, czy widocznie wystaje mu zza toalety głowa, oznacza to, że trzeba wymienić na większą.

Kolejną kwestią jest ustawienie kociej toalety- powinna ona stać w miejscu gwarantującym kotu względną ciszę, spokój i prywatność. Trzeba też pamiętać, by absolutnie nie stawiać jej w pobliżu jedzenia, czy picia. Najczęściej wybieranym miejscem jest oczywiście łazienka - w tym wypadku trzeba wyrobić sobie nawyk niezamykania drzwi, tak, by kot miał do niej dostęp w każdym momencie. Jeśli zależy nam na zamykaniu drzwi łazienki, zawsze możemy zamontować w nich specjalne drzwiczki dla kota.

 

Rodzaje kuwet dla kota:

Otwarta kuweta dla kota

Jest to najprostsza forma kuwety dla kota, a jednocześnie jest ona tą najlepszą. Kot może przybrać w niej swobodną pozycję, dzięki czemu nie musi napinać się nadto, garbić czy mocno kucać, brydząc się przy tym. Otwarta kuweta dla kota pozwala też na większy spokój kota podczas załatwiania się. Może on obserwować otoczenie, co pozytywnie wpływa na jego komfort. 

 

Zamknięta kuweta dla kota

Obok otwartej kuwety, ta zamknięta jest jedną z najczęściej wybieranych przez opiekunów. Przekonuje swoimi plusami - ograniczeniem wydobywania się zapachów z wewnątrz, mniejszym roznoszeniem żwirku, łatwością jej przenoszenia. Dla kota zamknięta kuwata bywa frustrująca. Bardzo często jest ona za niska, przez co kot musi przybierać niewłaściwą fizjologicznie pozycję do załatwiania się, bywa za krótka - przez co kot nie może wyprostować ogona, a zapachy utrzymujące się wewnątrz kuwety mogą być drażniące dla mruczka i może to powodować załatwiania się poza nią. 

Tak więc - kuweta zamknięta - tak! Ale często sprzątana i dobrze dobrana wielkościowo do danego kota.

 

Przesiewowa kuweta dla kota

Przesiewowe kuwety dla kotów są formą pośrednią między zwykłymi kuwetami, a tym automatycznymi. Składają się one z kilku części, a jedną z nich jest sitko służące do przesypywania żwirku, tak aby czysta część spadła, a nieczyste grudki pozostały na nim - wtedy wystarczy zsypać je do kosza.

 

Plastikowa kuweta dla kota

Plastikowe kuwety dla kotów są najpopularniejszymi pod względem materiału zrobienia. Wyróżnić  można jeszcze ceramiczne kuwety dla kota, jednak to te plastikowe zdobyły rzesze fanów. Są łatwe do czyszczenia, mycia i dezynfekowania. Należy sprawdzać czy nie pojawiają się na nich rysy, jeśli takowe się pojawią należy wymienić kuwetę na nową - rysy są łatwym miejscem do rozwoju bakterii i mikoorganizów.

 

Automatyczna kuweta dla kota

Najnowocześniejszy rodzaj kuwety. Automatyczna kuweta dla kota ma sie sama oczyszczać. Programując jej tryb ustawiamy co jaki czas będzie się ona obracała lub specjalne szyny będa przesuwały żwirek i nieczystości zrzucały do kontenerka. Automatyczna dla kota oszczędza czas opiekunom kotów, ale nie ma co na niej oszczędzać. Takie sprzęty wymagają określonych certyfikatów i spełenienia norm, aby nie wyrządzić krzywdy kotom.

 

Otwarta, czy zamknięta kuweta dla kota?

W tej kwestii największą rolę odgrywają osobiste upodobania. Większość kotów preferuje kuwety otwarte, z uwagi na to, że nie gromadzą tak bardzo przykrych zapachów, jak kuwety zamknięte, ale tak jak wspomniałam, jest to kwestia gustu kota.

Jeśli chodzi o kuwety zamknięte, trzeba bardzo skrupulatnie dbać o czystość, patrząc na to, że spora ilość przykrych zapachów kumuluje się w tak małej powierzchni.

W przypadku kuwety otwartej właściciele często uskarżają się na roznoszenie żwirku po mieszkaniu. Można to łatwo zminimalizować poprzez zakup dywanika - maty pod kuwetę - który kładzie się przed kuwetą, a który będzie delikatnie zbierał żwirek wyniesiony na łapkach.