Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Pokaż filtry

Marka
Cena
Rodzaj
.

Kuwety dla kota

Wybór kuwet jest naprawdę imponujący. Na rynku dostępne są kuwety otwarte, plastikowe, zamykane kuwety; kuwety z filtrem. Odpowiednio dobrana toaleta zaoszczędzi nam wiele stresu, np. w postaci kota załatwiającego swoje potrzeby w miejscach zdecydowanie do tego nie przeznaczonych.

 

Jak zatem wybrać kuwetę, która zaspokoi potrzeby naszego wymagającego kota?

Przede wszystkim na każdego kota w domu, powinna przypadać jedna kuweta +1 Co znaczy, że jeśli przykładowo w domu zamieszkują 2 koty, powinniśmy zaopatrzyć je w 3 kuwety- jedną dla każdego kota, a dodatkowa kuweta powinna pełnić funkcję awaryjnej, w razie gdyby dwie poprzednie okazały się dla kota zbyt brudne, lub zbyt odległe (dlatego kuwetę awaryjną warto postawić w dyskretnym miejscu, nieco oddalonym od reszty kocich toalet, właśnie po to, by w razie nagłej potrzeby miał możliwość dobiec do najbliższej).

Trzeba też zwrócić uwagę na wiek naszego kota. Jeśli wybieramy toaletę dla małego kociaka, nie musi być ona duża, ale powinna być niższa, na tyle, by maluch bez problemu był w stanie do niej wskoczyć. Warto pamiętać o nasypaniu optymalnej ilości żwirku. Przez optymalną ilość można rozumieć około 5 cm, natomiast w przypadku maluchów może to być troszkę mniej- najlepiej jest obserwować, czy kociak czuje się komfortowo i w razie potrzeby dosypać/ odsypać żwirku.

W przypadku kotów dorosłych, kuweta powinna być oczywiście większa. Generalna zasada jest taka, że zwierzak powinien móc się w niej swobodnie obrócić. Jeśli zauważymy, że zwierzak nienaturalnie się garbi, czy widocznie wystaje mu zza toalety głowa, oznacza to, że trzeba wymienić na większą.

Kolejną kwestią jest ustawienie kociej toalety- powinna ona stać w miejscu gwarantującym kotu względną ciszę, spokój i prywatność. Trzeba też pamiętać, by absolutnie nie stawiać jej w pobliżu jedzenia, czy picia. Najczęściej wybieranym miejscem jest oczywiście łazienka- w tym wypadku trzeba wyrobić sobie nawyk niezamykania drzwi, tak, by kot miał do niej dostęp w każdym momencie. Jeśli zależy nam na zamykaniu drzwi łazienki, zawsze możemy zamontować w nich specjalne drzwiczki dla kota.

 

 

Otwarta, czy zamknięta kuweta dla kota?

W tej kwestii największą rolę odgrywają osobiste upodobania. Większość kotów preferuje kuwety otwarte, z uwagi na to, że nie gromadzą tak bardzo przykrych zapachów, jak kuwety zamknięte, ale tak jak wspomniałam, jest to kwestia gustu kota.

Jeśli chodzi o kuwety zamknięte, trzeba bardzo skrupulatnie dbać o czystość, patrząc na to, że spora ilość przykrych zapachów kumuluje się w tak małej powierzchni.

W przypadku kuwety otwartej właściciele często uskarżają się na roznoszenie na łapkach żwirku po mieszkaniu. Można to łatwo zminimalizować poprzez zakup dywanika, który kładzie się przed kuwetą, a który będzie delikatnie zbierał żwirek wyniesiony na łapkach.