Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Preparaty na pchły i kleszcze u kota

Pchły u kota domowego nie są rzadkością. Mogą stać się przyczyną znacznie poważniejszych problemów niż uciążliwy świąd skóry. Dlatego przy pierwszych symptomach obecności owadów należy zastosować skuteczny preparat na pchły – u kota oraz w całym jego otoczeniu.

Obecność pcheł kojarzyć się może z niehigienicznymi warunkami, w jakich zwykle przebywają dziko żyjące zwierzęta. Nie dziwią też pchły u pupili wychodzących z domu. Dlatego opiekunowie „kanapowych” kotów często nie zdają sobie sprawy, że ich podopieczni narażeni są na inwazję krwiopijnych owadów.

 

Skąd biorą się pchły u kota domowego?

Pchły to bezskrzydłe owady, zaopatrzone w długie, silne odnóża, które pozwalają im skakać na bardzo duże odległości (nawet pół metra). Żywią się krwią zwierząt ciepłokrwistych, a ponieważ są wrażliwe na ciepło, z łatwością wyczuwają obecność ofiary w otoczeniu. Cykl rozwojowy pcheł trwa kilka tygodni. W czasie trwającego 2–3 miesiące życia samica jest w stanie złożyć nawet 2 tysiące jaj. Larwy nie muszą rozwijać się na ciele żywiciela.

Te cechy pasożytniczych owadów dowodzą, skąd biorą się pchły u domowego kota. By pupil zaraził się, nie musi dojść do jego bezpośredniego kontaktu z nosicielem pcheł. Zdolne do przeskakiwania dużych odległości owady można zawlec do domu na butach czy odzieży. Wystarczy też przynieść zainfekowany larwami przedmiot (np. odzież z piwnicy).

 

 

Dlaczego pchły u kota są niebezpieczne?

Pchły są uciążliwe, ponieważ ich ugryzienia wywołują odczyn zapalny w skórze i silny świąd. Przede wszystkim jednak pasożytnicze owady są nosicielami wielu groźnych chorób, m.in. tasiemczycy, bartonelozy. Pchły mogą też doprowadzić u kota do alergicznego zapalenia skóry, spowodowanego ciągłym drapaniem się i wylizywaniem.

Człowiek ma niższą temperaturę ciała niż kot, więc jest dla pcheł mniej atrakcyjnym żywicielem, co nie oznacza, że nie może dojść do ugryzienia. Choroby przenoszone przez owady są niebezpieczne także dla ludzi.

 

 

Jak zwalczyć pchły u kota?

Pozbycie się pcheł z kociej sierści jest stosunkowo łatwym zadaniem. Już samo wyczesanie pupila gęstym grzebieniem czy kąpiel w szamponie przeciwpchelnym pozwala usunąć znaczną część intruzów. Niestety problemem pozostaną owady i ich rozwijające się larwy w otoczeniu pupila. Dlatego trzeba zastosować preparat na pchły dla kota, który zabezpieczy zwierzę przez dłuższy czas.

 

 

Najlepsze preparaty na pchły dla kota

Dostępne środki na pchły u kota działające przez kilka tygodni najczęściej zawierają fipronil. Substancja ta, zaaplikowana punktowo, rozchodzi się w podskórnych naczyniach krwionośnych pupila. Następnie zatrzymuje się w warstwach tłuszczowych skóry i w mieszkach włosowych. Stąd jest nieustannie wydzielana na skórę i sierść, zapewniając trwałe działanie. Fipronil nie tylko odstrasza owady, ale jest też dla nich śmiertelnie toksyczny. Jednocześnie w dawkach stosowanych w preparatach na pchły jest całkowicie bezpieczny dla kotów.

 

Preparaty na pchły dla kota występują najczęściej w postaci:

  • kropli typu spot-on, zakraplanych bezpośrednio na skórę (najlepiej na karku, by zwierzę nie mogło ich zlizać),
  • obroży przeciwpchelnych (należy wybrać model z zapięciem na „klik”, by kot nie zrobił sobie krzywdy, jeśli np. zahaczy obrożą o klamkę).


Stosując środek na pchły u kota, należy pamiętać o jego prawidłowym dawkowaniu, które powinno być dostosowane do wagi zwierzęcia. Niezbędną ilość preparatu określa producent, więc przed jego zaaplikowaniem trzeba zapoznać się z załączoną ulotką. Ważne jest także to, by zapewnić kotu ciągłość ochrony środkiem na pchły. Krople spot-on działają zwykle 4 tygodnie. Z końcem tego terminu (a najlepiej „na zakładkę”) należy podać zwierzęciu kolejną dawkę. Obroże przeciwpchelne skuteczne są przez 3-6 miesięcy. Po tym okresie należy wymienić produkt na nowy.

U kotów nie wolno stosować preparatów na pchły dla psów! Zawierają one substancje z grupy pyretroidów, które dla kotów są trujące.

 

 

Jaki jest skuteczny środek na pchły w otoczeniu kota?

Pchły spędzają na żywicielu około godziny dziennie. Większość czasu przebywają w ciepłych, wilgotnych miejscach w mieszkaniu (np. w materacu). W takich warunkach rozwijają się też larwy. Dlatego podejmując walkę z pchłami, trzeba usunąć je z całego otoczenia kota. Należy kilkakrotnie odkurzyć starannie całe mieszkanie (wyrzucając na koniec worek z odkurzacza), wyprać kocie legowiska. Bardzo skuteczne są preparaty na pchły zawierające dimeticon, którymi należy wykonać oprysk mieszkania (z zastosowaniem wskazanych przez producenta środków ostrożności).