Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak chronić kota przed kleszczami? Przegląd najpopularniejszych środków ochrony przeciw kleszczom

Spraye na kleszcze, obroże antykleszczowe, tabletki przeciwkleszczowe, a może ultradźwięki na kleszcze? Sposobów ochrony kotów przed kleszczami jest kilka, który więc wybrać? Przeczytaj jakie zalety i wady mają poszczególne rozwiązania.

Przeczytaj, dlaczego warto chronić koty przed kleszczami i jakiego sposobu najlepiej użyć. Jakie są plusy i minusy najpopularniejszych sposobów ochrony przeciwkleszczowej kotów.

 

Kot czający się przy ziemi i krzewach.

 

Jak zabezpieczyć kota przed kleszczami?

 

1. Obroża owadobójcza dla kota

To zdecydowany faworyt w ochronie kotów (i psów) przed kleszczami. Dodatkowo najczęściej chroni też przed innymi pasożytami np. pchłami. Zdecydowanym faworytem wśród tego typu produktów od lat jest BAYER FORESTO dla kota, ale warto też zwrócić uwagę na inne tego typu obroże. Jakie są zalety? Przede wszystkim bardzo wysoka skuteczność i długi okres działania – nawet to 7 miesięcy. Dzięki temu wystarczy raz na sezon pamiętać o zakupie obroży. Dodatkowo w większości przypadków obroża jest wodoodporna – co oznacza, że jest skuteczna nawet wtedy, kiedy kot zmoknie czy zostanie wykąpany. Wadą tego rozwiązania może być stosunkowo wysoka cena, ale pamiętajmy, że jest to zakup jednorazowy. Rozwiązanie to jest polecane w przypadku kotów wychodzących, które narażone są na atak pasożytów. Warto jednak w takim przypadku upewnić się, czy obroża posiada system zabezpieczający kota przed przypadkowym zaczepieniem się o przeszkodę np. gałąź drzewa czy płot. Bezpieczna obroża powinna się w takim przypadku samoczynnie poluzować. Drugim minusem jest fakt, że kot ją może zgubić, samodzielnie ściągać lub się udusić, jeżeli system odpinania samoczynnego zawiedzie.

 

 

3. Krople typu spot-on na kleszcze dla kota

Kolejnym sposobem do walki z kleszczami są krople, którymi zakrapia się co kilka tygodni kark kota. Rozwiązanie równie skuteczne jak powyższe, ale trzeba pamiętać o regularności. O ile w przypadku obroży istnieje ryzyko, że kot ją zgubi – krople dają 100% gwarancję ochrony. Przy czym należy pamiętać, że zmoknięcie lub kąpiel kota niwelują ich działanie.

 

 

4. Spray na kleszcze dla kota

To jedno z najmniej popularnych rozwiązań, ale warto je znać. Spray na kleszcze kota pozwala rozpylić na sierści kota preparat owadobójczy, który odstraszy kleszcze, pchły i inne pasożyty np. meszki, osy czy komary – w zależności od substancji zawartej w sprayu. Działanie preparatu może wynosić od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane w przypadku kotów niewychodzących, jeżeli zależy nam na okazjonalnej ochronie np. podczas wystawy czy wyjazdu do weterynarza. Spray na kleszcze dla kota można też zastosować do ochrony ogrodu przed kleszczami – opryskując nim regularnie rośliny. Koniecznie tylko sprawdź, który preparat się do tego nadaje!

 

 

5. Tabletki na kleszcze – nie dla kota

O ile tabletki są popularną ochroną psa przed kleszczami to w tej chwili nie ma w sprzedaży tabletek tylko dla kotów! Te, które są podawane kotom, w istocie są adresowane do małych psów. Dlatego jeżeli już zamierzamy korzystać z tej metody ochrony kota – koniecznie skonsultujmy to z weterynarzem, który będzie w stanie określić czy dany preparat nadaje się dla naszego kota. Minusem tego rozwiązania jest obciążenie wątroby i układu pokarmowego, oraz konieczność podawania kotu tabletki – a jak wiemy z doświadczenia – bywa to wyzwaniem.

 

Zobacz tabletki na kleszcze u kota

 

6. Ultradźwięki na kleszcze dla kota

To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań. Polega na umieszczeniu np. na obroży kota urządzenia ultradźwiękowego odstraszającego kleszcze. Jest to idealna alternatywa dla aerozoli czy innych chemicznych substancji chroniących przed kleszczami. Więcej informacji na temat tej metody tutaj: Czy ultradźwięki na kleszcze są skuteczne?

 Kleszcz na patyczku.

 

Dlaczego warto chronić kota przed kleszczami?


Kleszcz u kota może wywołać m.in. anaplazmozę, hemobartonellozę, erlichiozę. Borelioza – która jest zagrożeniem dla człowieka - u kota nie jest często diagnozowana, głównie przez bardzo ciężkie rozpoznanie tej jednostki chorobowej i jej sprzeczne objawy. Głównymi objawami chorób, jakimi może się zarazić kot od kleszcza są brak apetytu, senność, biegunka czy anemia. Jednak są to bardzo rzadkie przypadki. Za to kot, który nie jest zabezpieczony, może przynieść na futerku kleszcze, które są ogromnym zagrożeniem dla ludzi i psów.

 

 

Czy trzeba chronić kota niewychodzącego?

W zasadzie ryzyko złapania jakiegokolwiek pasożyta przez kota niewychodzącego jest minimalne. Dlatego stała, bezwzględna ochrona dotyczy głównie kotów wychodzących, ale należy mieć na uwadze, że w tym przypadku wychodzenie nawet na teren ogrodu czy balkon może nieść za sobą ryzyko. Ochrona kota niewychodzącego nie jest więc obowiązkowa, ale zalecana. I pamiętajmy, że to my czy pies możemy przenieść do domu kleszcza. Wracając ze spaceru obowiązkowe jest więc dokładne sprawdzania siebie i psa!

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość