Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy ultradźwięki na kleszcze są skuteczne?

Kleszcze – z uwagi na przenoszone przez nie choroby – są uważane obecnie za jedne z najbardziej niebezpiecznych pajęczaków w Polsce. Sposobów na walkę z nimi jest coraz więcej – do tych najnowszych należą urządzenia ultradźwiękowe odstraszające kleszcze. Na czym polega ich skuteczność?


Urządzenia ultradźwiękowe odstraszające kleszcze są bezpieczną alternatywą dla aerozoli, maści czy innych chemicznych substancji chroniących przed kleszczami. Całkowicie bezpieczną nawet dla małych dzieci, a jednocześnie cieszącą się coraz większą popularnością. Przeczytaj, na czym polega specyfika ich działania.

 

Dziewczyna z psem na spacerze w lesie

 

Czym są ultradźwięki?

Ultradźwięki to fale dźwiękowe, które mają zbyt wysoką częstotliwość, aby usłyszał je człowiek, ale obecne są zarówno w przyrodzie jak i technologii czy medycynie. W przyrodzie za pomocą ultradźwięków porozumiewają się m.in. nietoperze czy delfiny. W medycynie dzięki ultradźwiękom możemy przeprowadzić chociażby popularne badanie USG. Rozwój nauki i technologii sprawia, że stale przybywa nowych zastosowań ultradźwięków – jednym z najnowszych odkryć jest możliwość ochrony ludzi i zwierząt przed insektami za ich pomocą.

 

 

Urządzenia ultradźwiękowe przeciw kleszczom – jak to działa?

Mała, niepozorna zawieszka odstraszająca kleszcze, to głośniczek emitujący fale ultradźwiękowe o natężeniu 40 kHz. Nie są one słyszalne ani dla człowieka, ani dla zwierząt domowych – za to doskonale dezorientują kleszcze – blokując im narząd Hallera, służący do namierzania ofiary. Brzmi jak magia? Nic bardziej mylnego, to czysta nauka. Narząd Hallera jest umiejscowiony na stopach odnóży przednich kleszczy i roztoczy. Jest jak zmysł, który kleszcze wykorzystują do znalezienia żywiciela - pełni funkcję narządu węchu, reaguje na zmiany wilgotności, temperatury i wyczuwa subtelne drgania jak np. ultradźwięki.

 

 

Czy odstraszacz ultradźwiękowy zapobiegnie kleszczom w 100%?

Niestety żadna metoda walki z kleszczami nie daje 100% gwarancji, ale działanie urządzania zostało potwierdzone przez laboratorium mikrobiologii i chorób zakaźnych Uniwersytetu w Camerino we Włoszech i coraz większe grono osób m.in. służby mundurowe czy leśników.
Ponieważ korzystanie z urządzenia nie ma skutków ubocznych, używając go, można jedynie zyskać.

 

 

Brzęczyk na kleszcze dla psa i kota?

Stosowanie ultradźwięków przy ochronie psa przed kleszczami jest także możliwe. Przy czym warto mieć na uwadze fakt, że z uwagi na specyfikę działania mogą nie mieć tak wysokiej skuteczności jak np. obroża przeciwkleszowa czy krople. Dlaczego? Zawarte w obroży substancje są niezwykle skuteczne w odstraszaniu kleszcza, podczas gdy zadaniem ultradźwięków jest głównie jego dezorientacja. To zupełnie inny sposób działania, więc warto mieć na uwadze obydwie formy ochrony.

 

Zobacz urządzenia ultradźwiękowe na kleszcze

 

Czy odstraszacz kleszczy dla dzieci jest bezpieczny?

Użycie urządzenia na kleszcze np. TickLess Baby to jeden z najbezpieczniejszych sposobów ochrony dzieci nie niemowląt przed kleszczami, jaki tylko sobie można wyobrazić! Same fale ultradźwiękowe są dla dziecka całkowicie obojętne, a urządzenie nie zawiera w przeciwieństwie do aerozoli czy kremów żadnych innych substancji chemicznych, które mogą podrażniać czy uczulać dziecko.

Jak korzystać z urządzenia? Wystarczy je włączyć i umieścić np. na ubraniu czy wózku – dbając o to, aby nie było zasłonięte. Odstraszacz pozostaje aktywny przez okres 9-12 miesięcy i działa w promieniu 1,5 m – dlatego wystarczy jeden dla całej rodziny.

Jednym zagrożeniem dla dziecka jest niewielki rozmiar przedmiotu – dlatego należy mieć na uwadze, aby było dobrze przyczepione, a dziecko nie miało możliwości brania go do buzi.

 

 Mężczyzna na spacerze z psem w lesie

 

Jak jeszcze chronić się przed kleszczami?

Ochrona przed kleszczami to przede wszystkim zadbanie o odpowiedni ubiór podczas spacerów w miejscach szczególnie narażonych na bytowanie owadów – w lasach i na łąkach. Długie nogawki i skarpetki są bardzo dobrą ochroną, bo kleszcze najczęściej żerują przy ziemi i atakują nogi żywiciela.
Skuteczną ochroną są też wszelkie spraye i balsamy – przy czym należy brać pod uwagę ich toksyczność i stosować się do zaleceń producentów dotyczących bezpiecznego użycia. Nie zawsze są one dozwolone np. dzieciom czy kobietom w ciąży.

 

 

Pamiętaj – nic nie chroni w 100%

Ugryzienie przez kleszcza może prowadzić do poważnych chorób m.in. Kleszczowego zapalenia mózgu czy boreliozy. I o ile na kleszczowe zapalenie mózgu można się zaszczepić, to na boreliozę jeszcze nie ma szczepienia. Niestety nie ma też metody, która nas ochroni w 100%, dlatego tak ważne jest, aby starannie obejrzeć siebie i dziecko po powrocie ze spaceru do domu. Jest to o tyle istotne, że do zakażenia np. boreliozą dochodzi dopiero po kilkunastu godzinach od wbicia się w skórę kleszcza – dlatego jeżeli w porę go wyjmiemy, to eliminujemy niebezpieczeństwo w dużym stopniu.

Przeczytaj więcej o chorobach odkleszczowych oraz o prawidłowym usuwaniu kleszcza




Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Kleszcze nie reagują na ultradzwięki ,tylko na zapachy.Potwierdził to jeden z Instytutów w Warszawie. Proszę posadzic kleszcza na gazecie i z odległosci kilkudziesięciu cm trzymac Tickless. Zero efektu. Natomiast koty bardzo dobrze słyszą ultradzwięki i jest to dla nich męczące.
Artykuł ciekawy i dobrze napisany