Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Uwaga na kleszcze! Jak się przed nimi chronić, jak prawidłowo usunąć kleszcza oraz jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Choć kleszcze szukają żywicieli już od pierwszych dni przedwiośnia, to właśnie lato jest dla nich okresem dobrobytu. Musimy pamiętać, że kleszcze to wyjątkowo groźne insekty, które atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Przenoszą wiele groźnych chorób, mogących być śmiertelnymi, m.in.: 

  • odkleszczowe zapalenie opon mózgowych,  
  • boreliozę,  
  • anaplazmozę,  
  • wirusowe zapalenie płuc,  
  • babejszjozę,  
  • tularemię  
  • riketsję.  


Kleszcze mogą wbić się wszędzie, dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzanie całego ciała po spacerze. Najczęściej wybierając ciepłe i ciasne miejsca, takie jak okolice uszu, opuszki łap, pachwiny, jama ustna, a nawet pod ogonem.
 
 

Gdzie bytują kleszcze? 

Warto pamiętać o tym, że kleszcze nie mieszkają wyłącznie w głębi lasu. Spotkamy je przede wszystkim na łąkach, w wysokich trawach oraz na krzewach. Dość często spotkać je można także w mieście - w ciepłych piwnicach, garażach czy parkach. 
 
Kleszcze mogą wspinać się na trawy i krzewy, nawet do wysokości 1,5 m. Kiedy znajdą żywiciela (wystarczy otarcie o roślinę), wgryzają się w skórę uwalniając przy tym substancje znieczulające, przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne. Z tego powodu nie czujemy ukąszenia, dlatego najlepszą ochroną jest stosowanie profilaktyki, aby do ukąszenia kleszcza nie dopuścić. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie produktów, zawierających substancje aktywne, które tworzą skuteczną ochronę przed pasożytami, długotrwale chroniąc przed ich ukąszeniami.  
 
 
 
 

Ochrona przed pasożytami 

Główni żywiciele kleszczy to ssaki oraz ptaki. 
Skutecznym rozwiązaniem na to, aby nasz pies lub kot nie przyniósł kleszcza są obroże antypasożytnicze. Sprawdzają się także kropelki, ale trzeba pamiętać o tym, aby podawać je systematycznie co 3 tygodnie. WAŻNE - dla psów ukąszenie kleszcza może być zabójcze - poprzez babeszjozę. 
 
Skuteczna ochrona psa 
 
 

Jak wyciągnąć kleszcza? 

Choroby przenoszone przez kleszcze mogą okazać się śmiertelne.  Im szybciej usuniemy pasożyta, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania. Dobrze, aby kleszcza usunął lekarz. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy to zrobić sami w domu. Należy pamiętać, aby NICZYM NIE SMAROWAĆ PAJĘCZAKA. Polewanie go tłuszczem, środkiem na owady, alkoholem może tylko spowodować, że przestraszony insekt uwolni toksyny do naszego krwiobiegu, co znacząco zwiększa ryzyko zarażenia chorobami. 
Kleszcza należy uchwycić (np. pęsetą lub specjalnym przyrządem) i wyciągnąć zdecydowanym ruchem. Nie wolno go wykręcać, gdyż zwiększa się prawdopodobieństwo, że kleszcz się przerwie i jego główka zostanie pod skórą. 
 
Po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować skórę, a pasożyta spalić. 
 
 
Skuteczna ochrona kota
 
 

Pasożyty objawy - jak wygląda ślad po ugryzieniu kleszcza? 

Po usunięciu kleszcza należy uważnie obserwować miejsce, gdzie bytował oraz całe ciało. Jeżeli zaobserwujemy u siebie objawy takie jak wysypka, gorączka, dreszcze i ból głowy czy rumień po kleszczu i wokół miejsca po ugryzieniu, to konieczna jest konsultacja lekarska i wykonanie badań. 
 
 
Kleszcze przenoszą groźne, nawet śmiertelne choroby, zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Chroń siebie, swojego psa czy kota. Dla ludzi najgroźniejsza jest borelioza, natomiast dla psów babeszjoza.
 
 

Kleszcze – borelioza oraz inne choroby  

Borelioza 

Pierwszym objawem boreliozy jest w większości przypadków rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu, w którym kleszcz wczepił się w ciało. Przeważnie pojawia się on od 1 do 3 tygodni po ugryzieniu, a po miesiącu zanika samoistnie. Zdarzają się przypadki, że ten charakterystyczny objaw nie pojawia się, a u pacjenta zaczynają się problemy ze stawami, mięśniami, wzrokiem, układem krążenia, pamięcią czy koncentracją. W rzadkich przypadkach na wczesnym etapie, dochodzi do objawów zapalenia stawów i mięśnia sercowego. Kolejnym objawem jest m.in. zanikowe zapalenie skóry.   
Borelioza jest bardzo niebezpieczną chorobą, ale możliwą do wyleczenia antybiotykami, zwłaszcza we wczesnym stadium. Choroba może dawać liczne powikłania z udarem włącznie. Szybka diagnostyka może okazać się pomocna, by uniknąć przykrych konsekwencji spowodowanych zakażeniem. 
 
Nie warto czekać aż 3 miesiące do zdiagnozowania boreliozy! Najlepiej zrobić specjalne testy z krwi, które szybko pomogą wykryć zagrożenie. 
 
 
 

Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych 

Po ukąszeniu kleszcza możemy zaobserwować objawy, przypominające przeziębienie, takie jak gorączka, wymioty, drgawki, sztywność karku, biegunka czy ból głowy. Jeśli objawy ustąpią, a następnie po około 2-8 dniach znowu się pojawią, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż najprawdopodobniej choroba zaatakowała ośrodkowy układ nerwowy. 
Mogą pojawić się także inne symptomy kleszczowego zapalenia mózgu, jak nudności, wymioty, biegunka, drgawki, zaburzenia równowagi, bóle głowy, sztywność karku czy inne objawy oponowe, niedowłady i porażenia, utrata przytomności, śpiączka.  
Jeżeli zaobserwujemy je u siebie, należy jak najszybciej udać się na konsultację lekarską. Wszystko w kontekście ugryzienia kleszcza powinno nas zaniepokoić. Chrońmy siebie i nasze zwierzęta. 
 
 
 
 
 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość