Jeśli jesteś opiekunem psa lub kota, prawdopodobnie nie raz złapałeś swojego zwierzaka na „gorącym uczynku” w postaci podjadania niedozwolonych rzeczy: mógł to być kawałek mięska ze stołu, ciasto (we wcinaniu ciast przodują labradory) czy mniej zidentyfikowane znaleziska koło krawężnika na podwórku. W dzisiejszym artykule powiemy Ci, jak wywołać wymioty, w chwili gdy Twój pupil zje coś trującego. Dowiesz się też, czego absolutnie nie wolno Ci robić podczas wywoływania wymiotów. Dzielimy się wiedzą, abyś spokojnie zadbał o swojego kochanego przyjaciela.

Co zrobić, gdy Twój pies lub kot połknie szkodliwą substancję?
Na początek – ostrzeżenie: samodzielne wywoływanie wymiotów u zwierzaka to ostateczność. W chwili gdy zobaczysz, że Twój pupil spałaszował coś toksycznego, jak najszybciej zabierz zwierzaka do lekarza. Lekarz poda specjalny środek, który szybko i skutecznie wywoła wymioty. Może być też konieczna ingerencja chirurgiczna.
Jeśli jesteś daleko od kliniki i cywilizacji, po telefonicznej rozmowie z weterynarzem, samodzielnie podejmij akcję. Poniżej piszemy, jak skutecznie wywołać wymioty u psa i kota.
Jak wywołać wymioty u psa – domowe sposoby
Właściwą reakcją na zjedzenie toksycznej substancji lub… skarpety albo bulki w woreczku foliowym jest telefon i niezwłoczna wizyta u weterynarza, ale jeśli z jakichś powodów nie możesz przybyć do specjalisty (jesteście pod namiotem w Bieszczadach, a do najbliższego weterynarza są 4 godziny drogi) działaj sam. Oto wskazówki:
- zidentyfikuj substancję/przedmiot (od tego zależą Twoje dalsze kroki),
- zadzwoń do weterynarza, opisz sytuację i postępuj według jego wskazówek,
- jeśli lekarz nie zaleci inaczej, podaj swojemu przyjacielowi wodę utlenioną - uwaga: woda to substancja żrąca i jest szkodliwa, musisz uważać na proporcje. Dopuszczalna dawka wynosi 1– 2 ml/kg masy ciała. Woda utleniona wywołuje wymioty poprzez podrażnienie żołądka. Wodę podawaj strzykawką bez igły, miej ją zawsze w apteczce dla psa. Wymioty powinny pojawić się po 15 – 20 minutach od podania substancji.
Ważne: musisz widzieć, że woda utleniona może wywoływać zapalenie błony śluzowej przełyku oraz żołądka, dlatego obecnie wielu lekarzy odradza ten sposób na wywołanie wymiotów. Stosuj tę metodę w ostateczności, jeśli wiesz, że od tego zależy zdrowie i życie pupila. Pamiętaj o proporcjach. Metoda ta nie powinna być stosowana w przypadku zwierząt z chorobami układu pokarmowego.
Jak wywołać wymioty u psa solanka – nie rób tego!
Być może słyszałeś kiedyś poradę o podaniu zwierzakowi wody z solą kuchenną. Nie rób tego. Woda z solą może doprowadzić do zatrucia, z dużym prawdopodobieństwem utrudni też dalszą diagnozę i leczenie.
Może zaciekawić Cię też artykuł: Wymioty u psa – co zrobić
Jak wywołać wymioty u kota?
Jak wymusić wymiotowanie u kota? Jeśli jesteś opiekunem charakternego mruczka, który zjadł toksyczną substancję, niepożądany przedmiot, postępuj podobnie jak w przypadku psa:
- niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem – postępuj według jego zaleceń – najlepiej udaj się do kliniki,
- jeśli lekarz nie zaleci inaczej, podaj kotu wodę utlenioną w proporcji 1-2 ml/kg masy ciała. Wodę aplikuj strzykawką bez igły, nie ma się co łudzić, że pupil z chęcią wypije substancję,
- po wymiotach warto podać też kotu probiotyk i węgiel, który zwiąże pozostałe resztki toksyn i pomoże wydalić je z kałem. Nie podawaj węgla w przypadku zatrucia substancjami żrącymi.
Ostrzeżenie: uważaj na proporcje, woda utleniona to ostateczność, może podrażnić układ trawienny prowadząc nawet do martwicy tkanek, może też poparzyć układ pokarmowy kota. Metoda ta nie powinna być stosowana w przypadku zwierząt z chorobami układu pokarmowego.
Uwaga! Jeśli kot zje kawałek sznurka, nitki i innych długich kawałków - absolutnie nie wywołuj u niego wymiotów, ani nie ciągnij za sznurek! Grozi to rozerwaniem układu pokarmowego i śmiercią zwierzęcia. Konieczne jest natychmiastowe USG jamy brzusznej kota oraz czasami również prześwietlenie i decyzja lekarza na jakim etapie jest przedmiot. Często kończy się to operacyjnym wyjęciem długich kawałków.

Jak wymusić wymiotowanie – a kiedy tego nie robić!
Są przypadki, w których nie wolno Ci wywoływać wymiotów u zwierzaka, bo to może zaszkodzić Twojemu pupilowi.
Kiedy nie możesz wywoływać wymiotów:
- nieprzytomny pies/kot – nie wywołuj wymiotów, w chwili gdy Twój zwierzak jest nieprzytomny, tak jak człowiek, może zakrztusić się wymiocinami,
- nie wywołuj wymiotów, w chwili gdy pies/kot zje żrącą substancję: kreta do przeczyszczania rur, truciznę na ślimaki. Wymioty spowodują uszkodzenie przełyku i innych narządów wewnętrznych,
- nie wywołuj wymiotów, w chwili gdy zwierzak połknął ostry przedmiot: szkło, igłę, ciało obce może uszkodzić przełyk.
- Jak nie wywoływać wymiotów – szkodliwe sposoby
- Jest kilka niebezpiecznych czynności, których nie wolno Ci robić podczas wywoływania wymiotów, oto one:
- nie wsadzaj psu/kotu palca do pyszczka, gardła – ten sposób dobrze działa tylko u ludzi, u zwierząt powoduje niepotrzebny stres i może wywołać agresję,
- nie podawaj sody oczyszczonej – soda szkodzi zdrowiu – podrażnia przewód pokarmowy, może uszkodzić wątrobę i nerki,
- nie używaj musztardy, olejów, alkoholu: są niebezpieczne dla zwierzęcia,
- nie używaj soli kuchennej – może prowadzić do zatrucia organizmu i komplikacji neurologicznych.
Jak uniknąć zatrucia psa/kota?
Najważniejsza jest wiedza i prewencja. Produkty zakazane produkty dla psa i kota to:
- czekolada,
- kakao,
- kawa,
- winogrona,
- cebula, czosnek, szczypior,
- rodzynki, które dodajesz do ciasta,
- alkohol – niektóre filmiki w mediach społecznościowych powinny być zakazane
- awokado,
- sól, cukier – ksylitol,
- pieczywo,
- gluten,
- pestki owoców (nasionka jabłka),
- smażone potrawy.
Musisz też uważać na trujące rośliny dla psa oraz niebezpieczne rośliny dla kota sprawdź, czy masz je w domu!
Ważna jest też odpowiednia dieta i stosowanie karmy najwyższej jakości. Absolutnie nie kupuj karmy z hipermarketów.
Jeśli wiesz, że Twój pies ma wrażliwy żołądek i na spacerze podżera „różne smakołyki” – spuszczaj go ze smyczy psa tylko w bezpiecznych miejscach. Naucz też pupila reagować na komendę: „zostaw”: wtedy będziesz mogła z luzem puszczać go wolno w bezpiecznych miejscach. Na spacerach przy psach podjadaczach korzystaj z kagańca, a kotów po prostu nie wypuszczaj na dwór. Podczas treningów i nauki komend kapitalnie sprawdzą się naturalne smakołyki dla psa.
Przeczytaj także: Dlaczego pies zjada wszystko na spacerze
Jeśli wychodzicie razem z kotem na smyczy, miej kota zawsze na oku na krótkiej smyczy i obserwuj kota po spacerze. Objawy zatrucia u kociaka to: ślinotok, wymioty, izolacja, problemy z oddychaniem, kaszel, agresja, apatia. W chwili gdy zobaczysz powyższe objawy, pędźcie do weterynarza.
Przeczytaj jak wychodzić z kotem na smyczy

Jak skutecznie wywołać wymioty – podsumowanie
Jak wymusić wymiotowanie u psa i kota? To pytanie, które nie raz zadają opiekunowie zwierzaków. Podrzucamy Ci podsumowanie najważniejszych informacji. Po pierwsze samodzielne zmuszenie pupila do wymiotów to ostateczność – pierwszą reakcją powinien być telefon do weterynarza i wizyta w klinice. To najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Jeśli to nie jest możliwe i lekarz podczas rozmowy telefonicznej nie zaleci inaczej – przeprowadź samodzielną akcję:
- podaj zwierzakowi wodę utlenioną w proporcjach 1-2 ml/kg masy ciała. Do aplikacji użyj strzykawki bez igły. Bądź delikatny i zachowaj spokój. To złagodzi stres zwierzaczka,
- absolutnie nie wywołuj wymiotów, w chwili gdy pies/kot połknął żrącą substancję lub ostry przedmiot. Istnieje duże ryzyko, że wymioty uszkodzą układ pokarmowy i inne narządy,
- nie podawaj zwierzaczkowi roztworu z soli, sody oczyszczonej, nawet jak „Internet” radzi inaczej, nie patrz nawet w kierunku musztardy i szkodliwych olejów,
- nie wsadzaj do pyszczka zwierzaka palca, łyżki, patyczka, to jedynie przestraszy i tak już zestresowanego pupila,
- zabezpiecz dom przed niebezpiecznymi roślinami dla psa i kota,
- miej pod ręką domową apteczkę dla psa.
Przeczytaj też artykuł: Wymioty u kota – przyczyny, objawy
Dominika Tarnacka
Zdjęcia: Canva.com