Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wymioty u kota – przyczyny, objawy, karmienie

Koty to stworzenia, które lubią czystość. Dużą część dnia spędzają na wylizywaniu sierści. Jednak do szorstkiej, haczykowatej powierzchni języka przyczepiają się włosy, a następnie są połykane. Gromadzenie się sierści w przewodzie pokarmowym może prowadzić m.in. do wymiotów.

U krótkowłosych kotów wydalanie połkniętej sierści nie stanowi problemu, czasami jednak w przewodzie zbiera się ich zbyt dużo. Nagromadzenie w kocim żołądku zbitych kulek sierści często powoduje wymioty, zaburzenia perystaltyki, powstanie kamieni kałowych lub niedrożność jelit. W najgorszym wypadku połknięte kłaki prowadzą do zatkania przewodu pokarmowego, co zagraża życiu kota.

 

Koty codziennie dokładnie myją swoje futerko. Szacuje się, że na pielęgnację sierści koty przeznaczają nawet 1/3 dnia!

 

Wymioty u kota: przyczyny oraz objawy

Na początek warto odróżnić wymioty od tzw. ulewania się. W przypadku wymiotów zazwyczaj dochodzi do cofnięcia się treści żołądkowej (występują również torsje i praca tłoczni brzusznej). W przypadku ulewania dochodzi do cofania się pokarmu z wyższych partii przewodu niż żołądek.

Wymioty u kota mogą być spowodowane:

  • nadmierną ilością sierści w przewodzie pokarmowym;
  • obcym ciałem w żołądku;
  • pasożytami;
  • chorobami przewodu pokarmowego na tle bakteryjnym i wirusowym;
  • wtórnymi objawami na tle innych chorób;
  • niewydolnością nerek;
  • uszkodzeniem narządów (trzustki, wątroby, zapaleniem woreczka żółciowego);
  • niedrożnością jelit.

 

Jak widać, przyczyn wymiotów u zwierzęcia jest bardzo wiele. Warto jednak pamiętać, że nie muszą się one wiązać z pierwotnymi zaburzeniami przewodu pokarmowego. Jeżeli kot wymiotuje po jedzeniu, sam wygląd wymiocin może wiele powiedzieć właścicielowi o przyczynie tej dolegliwości. Niestrawiony pokarm czasami świadczy o wadach przełyku lub problemach z górną częścią przewodu pokarmowego. Wydalenie strawionej treści pokarmowej świadczy o tym, że jedzenie trafia do żołądka, ale dieta zwierzęcia jest niewłaściwa. Może to być spowodowane nagłą zmianą karmy. Nowy pokarm podrażnia błonę śluzową żołądka, wywołuje silne skurcze, co w efekcie prowadzi do wymiotów u kota.

 

Sprawdź nasze przysmaki i pasty, które pomogą w odkłaczeniu kota.

 

Trzecia powieka, która jest widoczna na oczach kota jest objawem osłabienia, choroby lub odwodnienia. Widoczna trzecia powieka zawsze powinna nas zaniepokoić!

 

Częste wymioty u kota

Częste wymioty u kota to zwykle oznaka zakłaczenia. Jeśli zwierzę ma problemy z wydalaniem nagromadzonej sierści, mogą wystąpić następujące objawy:

  • suchy kaszel,
  • spadek masy ciała, apatia,
  • zaparcia,
  • dławienie się,
  • częste wymioty, które zwykle występują po wypiciu wody i jedzeniu.

 

Zbite kule z sierści, zwane pilobezoarami, formują się w żołądku kota podczas mycia. Kiedy zwierzę myje się szorstkim językiem, sierść zaczepia się o małe haczyki, a następnie zostaje połknięta, gdyż stworzenie nie jest w stanie ich wypluć. Włosy zbijają się w kule i zalegają w żołądku. U zdrowych, krótkowłosych kotów, sierść zwykle przechodzi przez przewód pokarmowy i jest wydalana z odchodami. Aby jednak pozbyć się nadmiaru kulek, kot instynktownie sam wywołuje odruch wymiotny. Jeśli sierści zgromadzi się zbyt wiele, zwierzę nie jest w stanie wydalić nadmiaru kulek. Dochodzi do podrażnienia śluzówki, co może stać się przyczyną stanów zapalnych, nieżytów oraz niedrożności jelit. W najgorszym przypadku pilobezoary (kulki sierści) mogą zatkać przewód pokarmowy kota, co stwarza zagrożenie życia zwierzęcia.

 

Koci język posiada wiele haczyków skierowanych do tyłu, podczas pielęgnacji sierści działają one niczym grzebień, ale jednocześnie zbierają sierść i prowadzą ją jedynie do połknięcia przez kota.

 

Co dać kotu, gdy wymiotuje ?

Jeżeli to nowy pokarm stanowi przyczynę wymiotów u kota, należy zmienić go na poprzednią karmę i rozpocząć mieszanie pokarmów – starego z nowym, zwiększając udział nowego. Odruch wymiotny może być również spowodowany zbyt długą przerwą pomiędzy posiłkami i zbyt łapczywym jedzeniem – w takim wypadku trzeba zwiększyć ich częstotliwość. Często wymiotującemu kotu grozi odwodnienie, powinno się więc podawać mu wodę do picia. Zwierzęciu grozi także zaburzenie elektrolitowe, które jest niebezpiecznie dla jego zdrowia i życia. Nie należy czekać, aż wymioty same ustąpią, ani nie powinno się podawać kotu żadnych środków bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Weterynarz po przebadaniu pupila szybko uzupełnia niezbędne substancje. Lekarz może również podać przeciwwymiotne leki.

 

Warto zwracać uwagę na samopoczucie domowego pupila, aby zapobiegać groźnym dla jego zdrowia sytuacjom. Jeśli niepokojące objawy nie ustępują, koniecznie należy zabrać kota do weterynarza.

Znajdź najlepszą karmę dla swojego kota

 

 

Martyna Sokołowska

Milena Kostrubiec

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość