Znajdź weterynarza dla swojego zwierzaka

Najnowsze artykuły na naszym blogu

Thai ridgeback dog - encyklopedia ras psów

Thai ridgeback dog to azjatycki pies z pręgą na grzbiecie. Ma wspólnych przodków z afrykańskim rhodesian ridgenack.

Najmniejsze psy miniaturki - spis ras i rekordy!

Jakie to są najmniejsze psy na świecie? Poznaj rekordzistów, a także wady i zalety posiadania małych piesków.

Działalność lekarzy weterynarii na terenie Polski

W Polsce prawo do wykonywania zawodu lekarza weterynarii nadaje okręgowa izba lekarsko-weterynaryjna. Natomiast prawo to przysługuje jedynie osobom po ukończonych jednolitych 5,5 letnich studiach magisterskich - weterynarii. Szacuje się, że w Polsce jest niecałe 20 tysięcy weterynarzy o różnych specjalizacjach. Działają oni w klinikach weterynaryjnych, gabinetach, pogotowiach weterynaryjnych lub w terenie. <br> W Polsce weterynarze oferują leczenie dla wszystkich gatunków zwierząt, od psów, kotów, zwierząt egzotycznych, po zwierzęta gospodarskie i dzikie. Dla każdego z nich można znaleźć kompleksową opiekę weterynaryjną. W dużych miastach - Warszawie, Szczecinie, Krakowie - weterynarza można znaleźć właściwie na każdej ulicy, w mniejszych miastach weterynarze często pracują terenowo, aby dotrzeć do każdego zwierzęcia. <br> Gabinety weterynaryjne działają najczęściej w dni robocze w godzinach 10.00 - 18.00, w sobotę czas pracy jest skrócony, a niedziele i święta obowiązują dyżury tylko w niektórych lecznicach. Każdy opiekun zwierząt powinien zapoznać się z godzinami pobliskich gabinetów, żeby w razie potrzeby szybko móc udzielić pomocy swojemu pupilowi. W godzinach wieczornych i nocnych należy szukać leczenia w pogotowiu weterynaryjnym.Ze względu na dobro zwierzęcia, zaleca się wcześniejsze umawianie na wizytę w konkretny dzień i godzinę. Brak długiego oczekiwania w kolejne u weterynarza zminimalizuje trochę stres, jaki przeżywa zwierzę.

Jak znaleźć dobrego lekarza weterynarii?

Opiekunowie psów, kotów i królików mają ułatwione zadanie, bowiem właściwie w każdej lecznicy zwierzęta te są przyjmowane. Dotyczy to jednak wizyt kontrolnych, zwierzęta chore i leczone na określone schorzenia, powinny trafiać do weterynarzy wyspecjalizowanych w tych przypadłościach. W przypadku zwierząt egzotycznych, wężowatych i ptaków, ich opiekunowie powinni wyszukać specjalnych klinik, co umożliwi szybsze postawienie diagnozy przy mniejszym stresie dla zwierzaka. Takie zwierzaki potrzebują jednak innego podejścia aniżeli te towarzyszące. <br> Szukając najlepszego weterynarza dla swojego pupila, warto zapoznać się z doświadczeniem placówki, zespołem leczniczym oraz rzetelnymi opiniami. Ważne jest również zapoznanie się z metodami leczenia, jakie obowiązują w danej placówce, a przy przewlekle chorych zwierzętach – zapoznanie się także ze sprzętem w gabinecie.

Jak wyszukać weterynarza o określonej specjalizacji?

Specjalizacje w weterynarii dopiero rosną w siłę, jednak są one niezwykle ważne. Weterynarze specjalizujący się w określonej dziedzinie posiadają 5,5 letnie studia magisterskie, staż oraz 2-3 letnią specjalizację. Powala to na całkowite zgłębienie wiedzy z konkretnego zakresu – chirurgii, anestezjologii czy stomatologii. W wyszukiwarce weterynarzy Fera.pl pod filtrem „Specjalizacje” mieszczą się również groomerzy, dietetycy, fizjoterapeuci, behawioryści i inne działalności bezpośrednio powiązane ze zwierzętami, ich fizycznym i psychicznym aspektem.

Klinika weterynaryjna - jakie usługi świadczy?

Kliniki weterynaryjne są jednymi z największych gabinetów pośród placówek zajmujących się leczeniem zwierząt. Kliniki zazwyczaj znajdują się w dużych miastach lub w ich pobliżu. Są one wyposażone we wszystkie sprzęty niezbędne do kierunkowego leczenia. W kliniakach zatrudnieni są lekarze weterynarii z różnych specjalizacji, a dodatkowo znajdują się tam technicy weterynarii – pomagający lekarzom, oraz recepcjonistki, które zajmują się formalnościami – umawianiem, a także dbaniem, aby każda dokumentacja medyczna trafiła do klientów. W klinikach weterynaryjnych przeprowadza się zabiegi i operacje, w tym te ambulatoryjne, często wyposażone są w niewielki szpitalik dla pacjentów wymagających opieki medycznej 24/7. Wśród klinik weterynaryjnych wymienić można te z dziedziny kardiologii, neurologii, stomatologii czy ginekologii.

Weterynarz 24 h - całodobowy

Decydując się na zwierzę, należy mieć na uwadze, że mogą przydarzyć się niespodziewane sytuacje o każdej porze dnia. Każdy opiekun powinien mieć w widocznym miejscu lub w apteczce, spisany numer kontaktowy do najbliższej placówki weterynaryjnej. W przypadku wystąpienia nagłych dolegliwości u zwierzęcia, należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem i zawieźć tam zwierzę. Takie sytuacje mogą się zdarzyć wieczorem, w nocy lub w święta. Wtedy ratunkiem jest weterynarz całodobowy. W czasie takiego przypadku, zaleca się w drodze do kliniki weterynaryjnej 24/7 już dzwonić, aby uprzedzić o swoim przybyciu. Pozwoli to na przygotowanie się zespołu do nagłego przypadku.

Najnowsze opinie o weterynarzach