Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Błąkający się pies - co zrobić, gdzie zadzwonić? Praktyczne rady

Błąkający się pies, który samotnie przemierza ulice miasta lub, przestraszony, biegnie szosą, słusznie wzbudza niepokój. Co zrobić, gdy zobaczysz opuszczonego pupila? Jak pomóc zagubionemu zwierzakowi? Gdzie zgłosić błąkającego się psa? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania.

 

Pies się błąka.

 

Błąkający się pies - co zrobić?

W chwili gdy znajdziesz błąkającego się psa, masz dwa wyjścia: możesz wykonać telefon, poinformować odpowiednie służby i po ich przyjeździe, jechać dalej. Możesz też samodzielnie przeprowadzić akcję pomocnicą. Każde Twoje działanie jest bezcenne. Przyjrzyjmy się pierwszemu scenariuszowi.

 

Gdzie zgłosić błąkającego się psa?

Gdzie zgłosić błąkającego się psa? Według prawa w chwili gdy zobaczysz opuszczonego zwierzaka, musisz powiadomić odpowiednią jednostkę. Może być to:
  • straż miejska/gminna,
  • policja,
  • schronisko.


Sposób takiego postępowania reguluje Ustawa o ochronie zwierząt:

Art. 9a. Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności
pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko
dla zwierząt, straż gminną lub Policję.

Dobrym pomysłem jest też kontakt się z urzędem miasta/gminy, którego pracownicy mają obowiązek zorganizować pomoc dla bezdomnych i opuszczonych psów.

 

Znaleziony pies przydatne numery

Wsparcie straży miejskiej, policji czy schroniska jest bardzo pomocne w chwili gdy nie masz możliwości samodzielnie zaopiekować się zgubą (pies jest agresywny, obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, nie masz przestrzeni na wizytę u weterynarza czy odwiezienie psa do schroniska).

Poniżej znajdziesz pomocne numery:

  • policja – dzwonisz pod 997: zgłaszasz znalezienie zguby. Ten numer wykręcasz także w chwili gdy podejrzewasz dokonanie przestępstwa wobec zwierzęcia (znęcanie się nad psem, kradzież, potrącenie i ucieczka),
  • animal patrol straży miejskiej – wybierasz 986 w szczególności gdy pies jest ranny,
  • schronisko dla zwierząt - warto mieć wykaz numerów do polskich schronisk,
  • straż pożarna – wybierasz 998 w przypadku konieczności uratowania psa, który wpadł do rzeki, jeziora czy do niezabezpieczonej studzienki kanalizacyjnej.

 

Błąkający się pies.

 

Błąkający się pies zimą – reaguj!

Zima i upalne lato to szczególnie groźny czas dla zwierzaków, które nie mają domu. Mogą zamarznąć, umrzeć z głodu czy wycieńczenia, odwodnić się lub dostać udaru cieplnego. Kiedy zobaczysz bezdomnego czy zagubionego psa, łap za telefon i dzwoń po pomoc. Przed przyjazdem służb, możesz podać wodę i karmę. Zrób psu zdjęcie, jeśli to zguba, fotografia pomoże szybciej odnaleźć prawnego opiekuna.

 

Błąkający się pies jak pomóc – czasowe schronienie w domu

W chwili znalezienia błąkającego się psa, możesz też samodzielnie zaopiekować się pupilem, odwieźć go w bezpieczne miejsce i pomóc w odszukaniu opiekuna. Jeśli wybierzesz tę drogę, kieruj się poniższymi zasadami.

1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Pierwszy kontakt z psem zacznij od zachowania dystansu i zadbania o swoje bezpieczeństwo. Przed zbliżeniem się do zwierzaka, oceń, w jakim jest stanie. Zobacz czy pies:

  • jest ranny, chory,
  • przejawia agresję czy jest łagodny,
  • czy ma obrożę/adresówkę

Upewnij się też, czy w pobliżu nie ma jego właściciela. Od pierwszej oceny zależą Twoje dalsze kroki.

2. Zadbaj o bezpieczeństwo psa

Jeżeli pies łagodnie za Tobą podąża i nie jest agresywny – pomóż mu oddalić się od zagrażającego miejsca: ruchliwa jezdnia. W takiej sytuacji pomocna jest smycz, ale jeśli jej nie masz – łagodnie przywołaj psa głosem. Jeżeli piesek ma adresówkę, dzwoń do opiekuna.

W chwili gdy pies przejawia agresję, jest nieufny – nie zbliżaj się do niego, bo w przerażeniu może Cię zaatakować lub w panice wbiec na ulicę. Narazi w ten sposób swoje życie i zagrozi bezpieczeństwu innym kierowcom. W przypadku agresywnego psa zadzwoń po pomoc i zachowaj dystans wobec zwierzaka (scenariusz nr 1).

3. Weterynarz mocne wsparcie

Jeżeli pies jest przyjazny, zabierz go do najbliższego weterynarza – tym bardziej w chwili gdy psinka pilnie potrzebuje pomocy medycznej. Lekarz weterynarii na podstawie chipa lub tatuażu z łatwością zidentyfikuje właściciela zguby. Jeśli piesek nie ma oznaczenia, odszukanie właściciela będzie trudniejsze, ale nadal bardzo realne.

Twój dom czy schronisko?

W chwili gdy pies nie wykazuje agresji, możesz go zabrać do domu, ale jedynie z zamiarem zapewnienia mu tymczasowego schronienia podczas poszukiwania jego opiekuna. Zwierzak nie należy do Ciebie. Następnie napisz ogłoszenie o znalezieniu psa, zmieść je w sieci, wydrukuj, zanieś do sklepów i klinik weterynarii, które są w okolicach znalezienia zguby. Sprawdź też ogłoszenia o poszukiwaniu psa. Jeśli pupil jest zadbany z dużym prawdopodobieństwem szybko znajdziesz właściciela.

Pamiętaj, że zabranie psa do domu niesie pewne ryzyko: stan fizyczny i psychiczny błąkającego się psa decyduje o Twoim bezpieczeństwie i bezpieczeństwie Twojej rodziny, łącznie ze zwierzakami, które są w domu. Jeżeli zagubiony piesek wygląda na zadbanego, prawdopodobnie ma szczepienia i jest odrobaczony. Ale w chwili gdy pupil jest chory, źle wygląda, może mieć pasożyty, które zagrażają domownikom, w takim przypadku najlepiej umieścić psa w odizolowanym pomieszczeniu do czasu podjęcia dalszych kroków.
Jeśli nie masz możliwości zapewnienia psu chwilowego schronienia w domu, zawieź zgubę do schroniska. Pamiętaj, że schronisko to trudne miejsce dla każdego psiaka. Jeśli jesteś w stanie – pomóż mu go uniknąć. Możesz wesprzeć schronisko dobrą karmą, kojcem, miseczką czy zabawkami.

 

Czy każde schronisko przyjmie psa?

Może się tak zdarzyć, że schronisko, do którego pojedziecie, będzie przepełnione i odmówi przyjęcia zwierzaka. Są to raczej rzadkie przypadki, bo pracownicy przytuliska mają otwarte serca, chęć pomocy i zrobią wszystko, co w swojej mocy, żeby przygarnąć zgubę. Aby ułatwić sobie zadanie, przed wizytą w schronisku:
zadzwoń do przytuliska, upewnij się, czy jest miejsce,

wejdź na stronę urzędu miasta/gminy, znajdź schronisko, które ma podpisaną umowę urzędem (tutaj znajdzie się miejsce dla pupila).

 

Błąkający się kot - trzeba reagować!

 

Błąkający się pies jak pomóc – podsumowanie

Jeżeli znajdziesz błąkającego się psa, niezwłocznie działaj. Z uważnością na swoje bezpieczeństwo (priorytet) podejmij słuszną akcję. Jeśli pies jest agresywny, nie zbliżaj się do niego, tylko zgłoś znalezienie zwierzaka straży miejskiej lub policji. Jeżeli pies jest w złym stanie i zabranie go do weterynarza nie zagraża Twojemu bezpieczeństwu – zrób to. Weterynarz pomoże ustalić tożsamość opiekuna, jeśli pies ma chip lub tatuaż. W chwili gdy nie możesz tymczasowo wziąć psa do domu, zawieź go do schroniska. Zamieść ogłoszenia o znalezieniu psiaka. Te ważne, dobre gesty mogą uratować zwierzakowi życie.

 

Te same rady dotyczą błąkającego się kota - reagujmy, nie pozostawiajmy ich samych sobie!

 

Przeczytaj też: Zaginął pies – co zrobić – jak napisać ogłoszenie


Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com


Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość