Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak wybrać lek na pasożyty? Najskuteczniejsze metody walki z pasożytami psów i kotów

Pasty, tabletki a może krople? Jaki lek na odrobaczanie jest najlepszy? A może środki naturalne i ziołowe? Przeczytaj, jak walczyć z pasożytami u psa i kota.

Pasożyty to jeden z największych problemów właścicieli psów i kotów. Często bagatelizowany, bo większość pasożytów bytujących w i na zwierzętach domowych nie jest bezpośrednim zagrożeniem życia zwierzaka. Jednak potrafią one skutecznie uprzykrzyć życie czworonogowi, a nie leczone – być powodem gorszego samopoczucia i gorszej odporności, a to w konsekwencji może prowadzić do rozwoju poważnych chorób.

 

Weterynarz badania psa

 

Czym są pasożyty?

Pasożyty to niewielkich rozmiarów organizmy, bytujące przy żywicielu – w tym przypadku przy psie lub kocie. Możemy je podzielić na te zewnętrzne – jak pchły, kleszcze, wszy czy roztocza oraz wewnętrzne – jak glisty, tasiemce, tęgoryjce czy nicienie. Aby pasożyt mógł żyć, potrzebuje składników odżywczych od żywiciela – dlatego ich działanie niszczy organizm zwierzęcia.

 

 

Czy zawsze wiadomo, że zwierzak ma pasożyty?

Niestety nie zawsze, zwłaszcza w początkowym stadium rozwoju pasożytów są one niezauważalne. Jest to problemem, ponieważ chociaż nie dają o sobie znać, stale się rozmnażają i rozpowszechniają – dlatego też tak łatwo się zarazić pasożytem. Co gorsza – wiele z nich jest groźnych także dla człowieka. Przeczytaj: Psie pasożyty niebezpieczne dla ludzi. Przeczytaj, czym możesz zarazić się od psa. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie badać kał psa i kota, nawet jeżeli nic nie wskazuje na to, że ma pasożyty.
Do widocznych objawów zarobaczenia należą m.in. wymioty, biegunka, krew w stolcu, apatia, wzdęcie i bóle brzucha, pogorszenie stanu sierści, anemia oraz problemy z oddychaniem. Pies, którego męczą pasożyty może kaszleć lub „saneczkować” – czyli sunąć zadem po ziemi. Kot może się uporczywie myć. Jednak te wszystkie objawy występują zwykle wówczas, gdy stan naszego zwierzęcia już jest kiepski.

 

Kot na kolanach opiekuna w klinice weterynaryjnej.

 

Czym jest odrobaczanie?

To działanie, które polega na farmakologicznym usunięciu z organizmu psa czy kota pasożytów. Podanie – najczęściej tabletki na odrobaczanie – działa jak odkurzacz eliminując niepożądanych wrogów organizmu. Ale produktów eliminujących pasożyty jest na rynku farmakologicznym ogromna ilość – od past i syropów, poprzez tabletki na preparatach typu spot-on kończąc.

 

 

Jaki lek na pasożyty jest najlepszy?

Niestety jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa. Poszczególne leki działają bowiem na różne pasożyty, dlatego o doborze konkretnego preparatu powinien decydować lekarz weterynarii w oparciu o wyniki badania kału, wywiad z właścicielem dotyczący wieku zwierzęcia i jego trybu życia, a co za tym idzie ryzyku kontaktu z poszczególnymi pasożytami. Dodatkowo często trzeba brać pod uwagę preferencję zwierzaka – niektóre będą preferowały pasty zamiast tabletek, a u innych jedynym, bezproblemowym rozwiązaniem mogą okazać się krople. Każdy z preparatów poleconych przez weterynarza jeżeli tylko jest produktem leczniczym, ma potwierdzoną skuteczność – niezależnie od formy podania.

 

 

Profilaktyka przeciw pasożytom?

Jeżeli chodzi o pasożyty wewnętrzne konieczne są regularne badania kału zwierzęcia, aby w porę wykryć niebezpieczeństwo. W przypadku pasożytów zewnętrznych możliwa (i zalecana) jest profilaktyka – czyli korzystanie np. obroży przeciw kleszczom lub kropli. Jeżeli mamy już do czynienia z inwazją pasożytów zewnętrznych konieczne będą lecznicze spraye czy szampony. W przypadku kotów niewychodzących nie ma takiej konieczności.

 

Zobacz ofertę preparatów na pchły i kleszcze

 

Czy odrobaczanie może przynieść skutki uboczne?

Zwykle odrobaczanie psa nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji. Niemniej jednak czasem mogą się pojawić niegroźne skutki uboczne, które ustępują samoczynne po dniu. Zaliczyć można do nich: wymioty, nudności, brak łaknienia lub lekką biegunkę. Jeżeli zwierzę jest mocno apatyczne, a objawy nie ustępują konieczna jest konsultacja z weterynarzem. Jeżeli pojawi się ślinotok, drgawki lub sytuacji krytycznej – konwulsje, natychmiast należy pędzić z pupilem do lekarza weterynarii!

 

 

Zioła na pasożyty? Czy istnieją naturalne sposoby walki z pasożytami?

W dobie dbałości o środowisko i zdrowy tryb życia właściciele często szukają naturalnych alternatyw dla środków farmakologicznych w walce z pasożytami. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej ziół na odrobaczanie czy bio obroży przeciw kleszczom. Ich działanie opiera się na zastosowaniu takich składników jak olejki eteryczne czy zioła m.in. piołun, szałwia, nagietek, którym przypisuje się działanie przeciwpasożytnicze. Niestety ich skuteczność nie jest potwierdzona – dlatego zwykle stanowi to wsparcie dla innych preparatów. Pamiętać należy, aby podawanie wszelkich ziół konsultować także z lekarzem weterynarii – nawet te z pozoru bezpieczne i łagodne, dla zwierzaka mogą być niebezpieczne, a nawet trujące.Natalia Bąk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość