Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Majtki dla psa

Majtki dla psa są niezwykle użyteczne w przypadku różnego typu problemów. Pomagają rozwiązać takie kwestie, jak plamienia u suczek w czasie cieczki, nietrzymanie moczu u psich seniorów czy higiena i bezpieczeństwo zwierzęcia po zabiegu operacyjnym.

Oglądając bogatą ofertę psich majtek, można odnieść wrażenie, że to wynalazek, który ma zaspokoić estetyczne potrzeby opiekunów. Dziko żyjące psy przecież nie chodzą w bieliźnie. Czworonożni pupile nie żyją jednak w naturze, lecz w domach swoich opiekunów. Majtki dla suczki lub samca pozwalają na rozwiązanie problemów, z którymi zwierzęta nie spotykają się w naturalnych warunkach. Psia bielizna umożliwia utrzymanie czystości i higieny we wspólnym otoczeniu człowieka i czworonoga.

Majtki na cieczkę u suczek

Cieczka to trwający około 3 tygodni okres płodności suczek. Jednym z jej objawów jest krwista wydzielina z dróg rodnych. W przypadku zwierząt mieszkających w domu cieczka oznacza poplamione meble i dywany. Problem ten można oczywiście rozwiązać sterylizując psa. O ile nie planuje się rozrodu podopiecznej, taki zabieg jest zwykle wskazany. Jeśli jednak z jakichś przyczyny nie można go dokonać, warto zaopatrzyć się w majtki dla suczki i używać ich w okresach rui.

 

W sklepach zoologicznych dostępny jest szeroki asortyment psich majtek. Wybierając je, można kierować się ich walorami estetycznymi (pamiętając jednak, że zbędne ozdoby mogą drażnić pupilkę). Przede wszystkim jednak majtki powinny spełnić dwa warunki – być dla psa komfortowe i skutecznie chronić przed zabrudzeniem otoczenia. Dlatego należy dobrać artykuł w odpowiednim rozmiarze, wykonany z przewiewnych materiałów, dopasowany do budowy anatomicznej zwierzęcia – zaopatrzony w otwory na ogon i łapy.

 

Majtki posiadają możliwość włożenia specjalnej wkładki higienicznej, którą należy regularnie wymieniać. Suczka nie powinna jednak nosić bielizny przez cały dzień. Uniemożliwiłoby jej to samodzielne utrzymanie higieny okolic dróg rodnych. Majtki należy też zdejmować na czas spaceru, by zwierzę mogło swobodnie załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Psia bielizna nie chroni przed zapłodnieniem. Jeśli jest ono niepożądane, trzeba separować suczkę od samców.

 

Majtki dla psów z problemami zdrowotnymi

Innym powodem, dla którego warto zaopatrzyć się w psie majtki, są różnego typu problemy zdrowotne pupila. Zwierzęciu bielizna przydaje się po zabiegach operacyjnych (m.in. po kastracji) – chroni przed zabrudzeniem ranę oraz zabezpiecza przed jej wylizywaniem, które mogłoby doprowadzić do powikłań.

 

Majtki lub pieluchomajtki mogą rozwiązać także problem nietrzymania moczu, z którym zmagają się zwłaszcza psi seniorzy. Oczywiście taki objaw powinien być przede wszystkim wskazaniem do wizyty u weterynarza. Brak kontroli nad oddawaniem moczu może stanowić symptom cukrzycy, zapalenia nerek lub innych poważnych chorób, które wymagają leczenia.

 

Powyższe wskazania do używania majtek mogą oczywiście dotyczyć samców. Ze względu na różnice w budowie anatomicznej przewidziano dla nich zupełnie inny typ bielizny niż dla suczek. Majtki dla psa samca to tak zwane pampasy – rodzaj pasów na brzuch, z kieszonką na wymienne wkładki higieniczne.

 

Jak przyzwyczaić psa do noszenia majtek?

Majtki dla psa są bardzo praktycznym wynalazkiem z punktu widzenia opiekuna, ale nie muszą spotkać się z dobrym przyjęciem ze strony czworonoga. Aby zwierzę zaakceptowało swoją bieliznę i nie przeżywało stresu ilekroć będzie w nią ubierane, należy je do tego stopniowo przyzwyczaić. Początkowo majtki trzeba zakładać psu na krótko, każdorazowo nagradzając go smakołykiem za spokojne zachowanie. Z czasem skojarzenie tych dwóch czynności stanie się na tyle silne, że zwierzę pozwoli się ubrać bez protestu. Czas chodzenia w majtkach warto wydłużać stopniowo, aż pies przestanie zauważać, że ma je na sobie.