Dlaczego preparat na kleszcze dla psa musi chronić go przez cały rok?
Kleszcze najbardziej aktywne są od marca do października, co nie oznacza, że nie atakują w innym okresie. Nie reagują na pory roku, lecz zmiany temperatury i wilgotności powietrza – mogą przyczepić się do żywiciela w środku zimy, jeśli na kilka dni ustąpi mróz. Kleszcze żerują nie tylko w lasach, ale też na łąkach, w miejskich parkach, przydomowych ogródkach, piwnicach. Nie wszystkie są nosicielami chorobotwórczych patogenów, ale znaczny odsetek tych pajęczaków to źródło poważnych chorób, takich jak kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, anaplazmoza, erlichioza czy babeszjoza. Ta ostatnia jest szczególnie niebezpieczna – nawet śmiertelna – dla psów. Dlatego niezależnie od pory roku i aktywności pupila należy chronić jego zdrowie skutecznym preparatem na kleszcze. Warto wiedzieć, że tego typu produkty odstraszają także inne pasożyty, np. pchły.
Krople typu spot-on – najlepszy preparat na kleszcze dla psa
Najczęściej wybieranym preparatem na kleszcze są krople typu spot-on. Nanosi się je w kilku miejscach (najlepiej na karku – tam, gdzie zwierzę nie może ich zlizać) bezpośrednio na skórę.
Preparat rozchodzi się w podskórnych naczyniach krwionośnych, więc zapewnia psu kompletną ochronę. Zawarte w nim substancje czynne są dla niego całkowicie bezpieczne, za to porażają układ nerwowy kleszcza, powodując jego paraliż, a nawet śmierć. Większość kropli chroni psa przez cztery tygodnie i z końcem tego terminu (najlepiej „na zakładkę”) należy natychmiast zaaplikować kolejną dawkę.
Tego rodzaju preparat na kleszcze odpowiedni jest dla szczeniaka (od 10 tygodnia życia) i dla dorosłego osobnika.
Tabletki na kleszcze dla psa – skuteczne, ale nie zawsze bezpieczne
Innym preparatem na kleszcze są tabletki podawane doustnie.
Zawarta w nich substancja czynna szybko wchłania się i rozchodzi po organizmie czworonoga. Najwyższe stężenie osiąga w tkance mięśniowej, tłuszczowej, a także w wątrobie i nerkach. Stamtąd uwalnia się przez okres od 4 do 12 tygodni. Jego działanie przeciwkleszczowe jest takie samo, jak w przypadku kropli. Tabletki tylko u niewielkiego procentu psów mogą powodować przejściowe skutki uboczne (głównie objawy żołądkowo-jelitowe). Istnieją jednak zdecydowane przeciwwskazania do stosowania takiego preparatu na kleszcze. Nie można podawać go zwierzętom cierpiącym na choroby układu pokarmowego lub nerek ani sukom w okresie ciąży i laktacji. Niewskazane jest także łączenie tabletek z lekami przeciwzapalnymi. Doustnych preparatów na kleszcze nie stosuje się u psów o wadze poniżej 2 kg.
Spreje, szampony, pianki odstraszające kleszcze dla psów
Kosmetyki odstraszające kleszcze to dobre, dodatkowe zabezpieczenie przeciwko tym pasożytom.
Nie mają one wprawdzie właściwości kleszczobójczych, ale użyte w odpowiedniej do wagi zwierzęcia dawce skutecznie wzmacniają ochronę, którą zapewniają krople albo obroża antykleszczowa. Takie zewnętrzne preparaty na kleszcze
można bezpiecznie stosować u małych psów (poniżej 2 kg), w tym szczeniąt poniżej 10 tygodnia życia.