Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Bramki i drzwiczki dla psa

Bramka dla psa to bariera ograniczająca pupilowi swobodę wchodzenia do pomieszczeń, w których z jakichś względów nie powinien przebywać. Takie zabezpieczenie jest dużą wygodą dla opiekuna, ale może też mieć znaczenie w związku z bezpieczeństwem czworonoga.

W sklepach zoologicznych dostępny jest szeroki wybór bramek zabezpieczających dla psa. Jak wybrać najwłaściwszą, by zapewnić pupilowi bezpieczeństwo i zabezpieczyć dom przed niepożądaną aktywnością zwierzaka?

Czemu służy bramka zabezpieczająca dla psa?

„Bramka dla psa” to ogólne określenie różnego typu drzwiczek, barierek, płotków, umieszczanych w wejściach do pomieszczeń czy u podstawy (opcjonalnie – u szczytu) schodów. Ich celem jest oddzielenie określonej przestrzeni tak, by zwierzę nie miało do niej dostępu. Produkuje się także dla psa bramki o zgoła odwrotnym przeznaczeniu. Mają umożliwić zwierzęciu wejście do domu bez potrzeby otwierania drzwi. To niezwykle praktyczny wynalazek, gdy chce się pozostawić pupilowi swobodę poruszania się pomiędzy domem a ogrodem. Mówiąc o bramce zabezpieczającej dla psa, najczęściej ma się jednak na myśli taką, która ogranicza przemieszczanie się czworonoga.

 

Kiedy bramka ograniczająca dla psa jest potrzebna?

Większość ludzi traktuje psa jak członka rodziny, pozwala mu na wiele, włącznie ze spaniem w łóżku. Mimo to zdarzają się sytuacje, w których należy ograniczyć pupilowi dostęp do pewnych miejsc. Najczęściej wiąże się to z bezpieczeństwem samego psa lub komfortem ludzi, pod których dachem zwierzę mieszka.

Czworonogi wykazują się niekiedy nie lada „fantazją”, dlatego trudno wyczerpać listę sytuacji, w których założenie barierki zabezpieczającej dla psa jest wskazane. Zwierzę nie powinno wchodzić do miejsc, gdzie może:


● wyrządzić sobie krzywdę, np. w kuchni może się skaleczyć, oparzyć itp.,
● zniszczyć cenne, domowe sprzęty – gdy ma skłonność do gryzienia różnych przedmiotów lub zdarza mu się potłuc coś przez nieuwagę,
● prosto z podwórka (często mokry, z brudnymi łapami) wbiec do pokoju dziecięcego i narazić niemowlę na szkodliwe drobnoustroje,
● zakłócić spokój domowników – podczas snu czy wizyty gości.

 

Jak wybrać bramkę dla psa?

Wybór bramki zabezpieczającej dla psa powinien być podyktowany przede wszystkim jego wielkością i temperamentem. Oczywiste jest, że duże, silne psy z łatwością sforsują plastikową barierkę ochronną, a małe bez trudu przecisną się pomiędzy szczeblami drewnianego płotka.

Kolejną kwestią jest wygoda domowników. Drzwiczki ochronne, utrudniające przejście zwierzęciu, z łatwością otwierać powinno kilkuletnie dziecko. Bramka na schody dla psa nie może ograniczać ludziom możliwości bezpiecznego z nich korzystania. Znaczenie miewają względy estetyczne, a także sposób mocowania barierki (np. nie w każdym miejscu da się ją przykręcić na stałe do ściany). Z bogatego asortymentu bramek zabezpieczających można wybrać taką, która nie oszpeci wnętrza, a nawet będzie stanowić jego ozdobę.

 

Jakie są rodzaje bramek dla psa?

Jedną z dostępnych na rynku opcji jest bramka rozporowa dla psa. Można z łatwością ją zamocować (bez wiercenia otworów w ścianie czy futrynie) i w każdej chwili złożyć czy przenieść w inne miejsce. Zazwyczaj modele mają możliwość regulacji, dzięki czemu łatwo je dostosować do szerokości futryny. Taka konstrukcja może jednak okazać się nie dość stabilna dla największych ras.

W przypadku dużych psów lepszym rozwiązaniem są zwykle, solidne, drewniane barierki mocowane do ściany, z uchylną bramką zamykaną od góry. Ich wadą może okazać się materiał, z którego są wykonane – mało odporny na psie zęby. Jeśli pupil ma skłonność do gryzienia domowych sprzętów, warto wybrać bramkę z metalowymi szczeblami.

Dla niewielkich psów zwykle w zupełności wystarczają bramki z tworzyw sztucznych. W przypadku najmniejszych ras można nawet zdecydować się na lekkie drzwiczki harmonijkowe lub zwijane, łatwe do usunięcia, gdy nie są potrzebne. Inną opcją jest założenie na stałe niskiej bramki, którą człowiek może pokonywać górą.