Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Filtry do akwarium

Filtr do akwarium odpowiada za usuwanie zbędnych substancji z wody, przez co poprawia jej kondycję. Przed zakupem tego akcesorium należy zwrócić uwagę na kilka czynników, w tym zwłaszcza wydajność adekwatną do wielkości zbiornika – odpowiednią pojemność filtracyjną. Proces filtracji wody w akwarium jest bardzo ważny, bowiem oczyszcza ją oraz pozwala utrzymać równowagę biologiczną. Jest niezbędny, by cały ekosystem w zbiorniku poprawnie funkcjonował. Filtr do akwarium może być zewnętrzny i wewnętrzny, co wiąże się z miejscem jego położenia. W ich obrębie wyróżnia się kilka odmian. Wybór filtra nie jest zatem wcale prostą sprawą.
1 2
1 2

Filtr do akwarium – dlaczego jest potrzebny?

Filtr to akcesorium służące do filtrowania wody. Oczyszcza ją z niepożądanych substancji i związków, dzięki czemu jest utrzymana w czystości. Używanie filtra akwariowego jest konieczne. Zbiorniki pozbawione go narażone są na szybkie zmętnienie wody, pojawienie się osadu, nieprzyjemnego zapachu, zaburzenie ilości tlenu i dwutlenku węgla itd. Wszystko to przyczyni się do nieuchronnej śmierci fauny i flory znajdującej się w akwarium. Mimo że wyposaży się zbiornik w filtr, nie można zapomnieć o regularnej zmianie wody. Zalecane jest raz na 2 tygodnie zmienienie średnio 1/3 objętości wody. Świeża woda rozrzedza nagromadzone zanieczyszczenia i całość będzie łatwiejsza do bieżącego filtrowania. Całość wody wymienia się od czasu do czasu. Nie można zapominać również o czyszczeniu filtra. Urządzenie po wyjęciu ze zbiornika wystarczy przepłukać pod wodą bez użycia jakichkolwiek środków i założyć je z powrotem. Czyszczenie filtra powinno się wykonywać zgodnie ze wskazaniami podanymi przez producenta. Najczęściej wykonuje się tę czynność raz na miesiąc.

 

Jaki filtr do akwarium wybrać?

Filtr musi być dopasowany do wielkości akwarium. Nie można do dużego akwarium użyć małego filtra, bo nie będzie on w stanie poradzić sobie z objętością znajdującej się w zbiorniku wody. Zbyt słaba filtracja powoduje za małą cyrkulację wody i jej natlenienie. Jaki filtr do akwarium? Główną zasadą, jaką należy się kierować przy wyborze filtra, jest zdolność do dwukrotnego w ciągu godziny przepompowania wody w całym zbiorniku. W związku z tym przy zakupie filtra należy szukać na opakowaniu wiadomości o jego wydajności. Parametr ten mierzony jest w litrach na godzinę. Dla przykładu filtr do akwarium 60 l powinien mieć wydajność około 120 l na godzinę. Filtrowanie przebiegać może w oparciu o metody chemiczne (użycie w filtrze konstrukcji z węglem aktywnym), biologiczne (w filtrze znajdują się bakterie odpowiadające m.in. za proces nitryfikacji), mechaniczne. Jeśli w akwarium nadmiernie rozwijają się glony, warto nabyć filtr z lampą UV.

 

Filtr do akwarium – jakie są rodzaje

Filtr do akwarium może mieć charakter zewnętrzny lub wewnętrzny. Ten pierwszy umieszcza się poza akwarium. Dedykowany jest do zbiorników średnich i dużych. Filtr zewnętrzny do akwarium wyposażony jest w kilka koszy na materiały filtracyjne. Zależenie od tego, jakie wkłady zastosowano, taki rodzaj filtracji przeprowadza. Należy podkreślić jego wydajność, łatwy dostęp, niezajmowanie przestrzeni w środku akwarium. Ma też minusy, mianowicie jest droższy i pobiera więcej energii niż wewnętrzny filtr. Wyróżnia się dwie podstawowe jego odmiany: kubełkowy i kaskadowy. Filtr kubełkowy nazywany bywa też kanistrowym. Polecany jest do akwarium większego niż 50 l. Ze względu na dużą pojemność wkładów filtracyjnych i możliwość stosowania różnych ich rodzajów uznawany jest za najlepszy filtr w akwarystyce. Filtr kaskadowy dedykowany jest do akwariów średniej wielkości i w których niewskazany jest duży ruch wody. Łączy go z akwarium rurka zasysająca wodę. Jest wydajny, niewielki, łatwy w obsłudze. Niestety dość głośno pracuje i nie zawsze dopasuje się go pokrywy. Filtr wewnętrzny do akwarium, jak sama nazwa wskazuje, montowany jest w środku zbiornika. Mocowany jest na przyssawki. Ma prostą budowę, bowiem składa się z pompy, która odpowiada za przepływ wody i medium filtracyjnego zabezpieczającego filtrację. Wśród plusów urządzenia wymienia się też niską cenę, małe zapotrzebowanie na energię. Istnieje kilka odmian filtra wewnętrznego, w tym m.in. kaskadowy, gąbkowy, bio czy filtr podżwirowy, turbinowy. Jest w stanie przeprowadzić trzy metody filtracji. Ten rodzaj filtra wody do akwarium sprawdzi się najlepiej w małych i średnich zbiornikach. Nie polecany jest przy zbiornikach od 60 l.

 

 

Zobacz produkty marek: Aqua Nowa