Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Obroże dla kota

Obroża dla kota, który nie wychodzi z domu, może wydawać się zbędnym akcesorium. Wypuszczanie pupila na dwór w obroży nie jest w pełni bezpieczne, a widok tego niezależnego zwierzęcia spacerującego na smyczy to rzadkość. Kiedy zatem warto zainwestować w obrożę dla kota?

Sklepy zoologiczne mają bogatą ofertę obroży dla kotów. Czy taki element kociej wyprawki ma jakieś praktyczne zastosowanie? A może zakładanie obroży kotu to jedynie kaprys opiekuna? Dowiedz się, kiedy kocia obroża może okazać się przydatna.

 

Obroże dla kota – jakie i kiedy mogą być przydatne?

Obroża zwiększa bezpieczeństwo kota wychodzącego z domu. Już sam fakt jej obecności na szyi zwierzęcia jest sygnałem, że ma ono właściciela. Jeśli taki kot się zgubi lub przytrafi mu się nieszczęśliwy wypadek, ludzie z pewnością podejmą wysiłek, by odszukać opiekuna. Obroża to też dobre miejsce do przyczepienia identyfikatora. Wprawdzie pewniejszym rozwiązaniem jest zaczipowanie kota, ale czytniki do czipów nie wszędzie są rozpowszechnione. Obroża może chronić pupila także dzięki umieszczonym na niej elementom odblaskowym. Ograniczają ryzyko potrącenia kota przez samochód po zapadnięciu zmroku.

Innym rodzajem obroży są te nasączane preparatami o różnym działaniu, np. obroża przeciwpchelna. Chroni ona zwierzę przed dokuczliwymi owadami. Istotną funkcję mogą pełnić także obroże feromonowe, przydatne głównie w przypadku kotów niewychodzących. Nierzadko dotyczą ich problemy behawioralne, np. spowodowane pojawieniem się w domu innego zwierzęcia. Preparat, którym nasączona jest obroża, ułatwia pupilowi uporanie się ze stresem.

Obroża dla kota miewa też inne, praktyczne zastosowania. Można np. umieścić na niej nadajnik, z pomocą którego pupil będzie otwierał drzwi, co zapewni mu większą swobodę poruszania się po domu. Obroża przydaje się także po zabiegach, ponieważ mocuje się na niej kołnierz ochronny.

 


Niebezpieczeństwa związane z noszeniem obroży przez kota

Dzięki odpowiedniemu treningowi kota można przyzwyczaić do noszenia obroży. Zwykle jednak zwierzę robi to niezbyt chętnie. Należy liczyć się z tym, że w pewnym momencie zapragnie się swojej obroży pozbyć. Starając się zdjąć z szyi drażniący przedmiot, pupil może poważnie się zranić. Niejeden kot noszenie obroży z klasyczną klamrą przypłacił życiem. Te z natury aktywne, wszędobylskie zwierzęta z łatwością mogą zahaczyć obróżką o wystającą gałąź czy klamkę i udusić się przy próbie wyswobodzenia.

 


Jak wybrać odpowiednią obrożę dla kota?

W związku z opisanymi wyżej zagrożeniami jedyną prawdziwie bezpieczną obrożą dla kota jest taka, która rozpina się przy mocnym szarpnięciu (zapinana na „klik”). Kolejną kwestią jest odpowiednio dobrany rozmiar obroży. Aby była dla kota wygodna i bezpieczna, a zarazem dobrze spełniała swoją funkcję, nie może być zbyt ciasna ani zbyt luźna. Najlepiej wybrać model regulowany i dopasować jego obwód tak, by po zapięciu pomiędzy obrożę a szyję kota swobodnie mieścił się palec.

Wybór koloru i innych ozdobnych walorów obroży to kwestia gustu opiekuna. Producenci prześcigają się, jeśli chodzi o wzornictwo tego akcesorium. W każdym przypadku należy jednak mieć na uwadze przede wszystkim komfort pupila. Dlatego obroża powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału, który nie będzie zwierzęcia drażnił czy uczulał.

Niewskazane jest mocowanie do kociej obroży dzwoneczka. Niektórzy opiekunowie są zdania, że dzięki takiemu akcesorium z łatwością ustalą, gdzie przebywa ich pupil. Sądzą też, dźwięk dzwonka może uchronić inne zwierzęta przed łowieckimi zakusami wychodzącego z domu czworonoga. W praktyce hałaśliwy gadżet rzadko spełnia tę funkcję (koty szybko uczą się zakradać bezszelestnie, mimo dzwoneczka na szyi), a bardzo niekorzystnie oddziałuje na zdrowie kota. Zwierzę stresuje się słysząc go przy każdym ruchu, a ciągła ekspozycja na ten dźwięk może stać się przyczyną niedosłuchu.

Obroża dla kota to rozwiązanie, które ma sporo plusów i niemniej minusów. Dlatego zanim podejmie się decyzję o jej zakupie, należy zastanowić się, czy pupil na pewno jej potrzebuje. Rozstrzygającym kryterium nie może być przekonanie opiekuna, że kot będzie uroczo wyglądał w takiej ozdobie.