Jak wybrać odpowiednią obrożę dla psa?
Obroża jest akcesorium, które towarzyszy naszemu psu każdego dnia, dlatego bardzo ważne jest, by dobrać odpowiedni rozmiar i rodzaj.
Jaki rozmiar będzie odpowiedni?
Obroża nie powinna być ani zbyt ciasna, ani zbyt luźna, w praktyce oznacza to, że po zapięciu powinniśmy być w stanie włożyć niezbyt luźno dwa palce pod obrożę. Wtedy powinna być dla zwierzaka komfortowa.
Bardzo ważne jest, aby podczas dopasowywania upewnić się, że obroża obejmuje dwa kręgi szyjne i nie zawiera ostrych elementów, które mogą psa ranić (np. nity).
Jeśli nasz pies jest rasy, która ma wyjątkowo delikatną szyję, tak jak chart, powinniśmy zdecydować się na specjalną obrożę przeznaczoną dla takiej rasy - szeroką, zwężającą się w kierunku karku - nie dopuszcza ona do duszenia się psiaka.
Dla małych i średnich psów najlepsza szerokość obroży to: 1,5- 2 cm, natomiast dla dużych: 2,5- 4 cm. Dobranie szerokości jest bardzo ważne, ponieważ zbyt wąska może wbijać się boleśnie w skórę, a z kolei zbyt szeroka utrudniać ruchy głowy.
Jaki materiał wybrać?
Wybór jest ogromny, możemy znaleźć obroże:
- skórzane – są dobrym i wygodnym wyborem, najwygodniejsze dla psa będą takie, które są podszyte filcem. Natomiast może lekko barwić sierść psa (jeśli zakupimy obrożę w ciemnych kolorach). Może być również pożywką dla bakterii, czyści się ją trudniej, niż obrożę choćby nylonową.
- metalowe - bardzo higieniczna, nie gromadzi bakterii, łatwa w utrzymaniu czystości, ale często jest niestety niewygodna, szczególnie w trakcie zimowych spacerów. Na skutek niskich temperatur może nawet spowodować odmrożenie! Kolejną wadą jest to, że może powodować reakcje alergiczne (np. na nikiel).
- materiałowa lub nylonowa - w przystępnej cenie, jest wygodna i praktyczna, często posiada wygodne zapięcia i regulację wielkości. Łatwa do utrzymania w czystości. Jeśli chodzi o wady, zwykle szybko się zużywa i łatwo namaka.
- święcące w ciemności - są świetnym rozwiązaniem, jeśli często spacerujemy z psem wieczorami, pozwala bez problemu go znaleźć.
- lokalizujące - zawierają one czujnik gps, który w razie zgubienia się naszego zwierzaka, pozwala go z łatwością namierzyć.
Jakie zapięcie obroży będzie idealne?
Wyróżniamy kilka najpopularniejszych rodzajów zapięć:
- klamrę metalową - jest świetnym wyborem, jest trwała i bardzo wytrzymała. Jedynym minusem jest trudniejsze zapięcie.
- klamrę plastikową - bardzo popularna i łatwa w użytkowaniu, choć jeśli pies jest bardzo energiczny, może pęknąć pod wpływem szarpnięcia.
- obroże z regulacją obwodu, bez zapięcia - bardzo wygodne, jednak podczas spaceru istnieje ryzyko obluzowania, przez co pies może się wydostać.
- obroże półzaciskowe- są rozwiązaniem na problemy z wydostawaniem się psiaka z obroży. Pozostaje ona luźna, dopóki psiak nie ciągnie, natomiast kiedy zacznie, dopasowuje się do jego szyi, nie dusząc go.
Zobacz produkty marek: Eyenimal, Dingo, Rolfel