Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Karma dla szczeniaka

Pojawienie się w domu szczeniaka zawsze wiąże się ze sporymi zmianami. Mieszkanie należy przygotować pod kątem nowego członka rodziny, dobrać najpotrzebniejsze sprzęty i przedmioty - legowiska, podkłady, zabawki, akcesoria spacerowe. To wszystko jest istotne, jednak najważniejszą kwestią jest wybór karmy dla szczeniąt. To najważniejszy okres w życiu psa i oddziałuje na resztę etapów. Złe odżywianie w młodości może pozostawić niedobory, niedożywienie lub nawet nadwagę rzutującą na wzrost psa i rozwój wszystkich organów.

 
1 2 3 4 5 6 7 8
... 14
PEDIGREE Pedigree Junior w galaretce 100g 36+12 GRATIS
97.81  (20.38 zł / kg) 36 + 12 GRATIS
104.15 
BOSCH Maxi Junior 15 kg

**** *

152.79  (10.19 zł / kg)
BOSCH Junior jagnięcina z ryżem 15 kg

**** *

169.33  (11.29 zł / kg)
ACANA Puppy Small Breed 6 kg

**** *

144.99  (24.17 zł / kg)
1 2 3 4 5 6 7 8
... 14

Karmy dla szczeniaków - kiedy je podawać?

Szczeniak przechodzi na pokarm stały mniej więcej w wieku 4-6 tygodni. Po karmieniu mlekiem należy bardzo ostrożnie i powoli wprowadzać pokarm stały, np. suchą karmę dla szczeniaka. Żołądek szczeniaka jest delikatny i wrażliwy, zbyt szybkie podanie karmy pełnoporcjowe, a w dodatku źle dobranej może doprowadzić do podrażnienia układu pokarmowego, problemów gastrycznych, a także rewolucji żołądkowych. Małego szczeniaka po przeprowadzce do nowego domu, która zawsze łączy się ze stresem, zaleca się karmić dotychczas podawanym pokarmem, nawet jeśli nie był on najlepszy. Stres obniża odporność młodego organizmu, a zmiana pokarmu może powodować problemy gastryczne, dlatego należy wstrzymać się z takimi zmianami do czasu aż szczeniak się całkiem nie zaaklimatyzuje.

Jak podawać karmę dla szczeniąt?

Młode psy, w początkowej fazie dorastania, mają znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne niż psy dorosłe. Wszystkie składniki pokarmowe powinny być zbilansowane, duży udział białka i tłuszczy zapewni mocny organizm i prawidłowe funkcjonowanie.

Należy pamiętać o troszkę odmiennym funkcjonowaniu tak małego organizmu psa. Częstsze wypróżnianie się, większa ilość potrzebnego snu, ale przede wszystkim częstsze porcje jedzenia. Szczeniaki trzeba karmić co parę godzin małymi porcjami.

Jakie karmy są odpowiednie dla szczeniąt? Mokra czy sucha karma dla szczeniaka?

Dobranie karmy dla szczeniaków zależne jest od masy docelowej w okresie dorosłym. Trzeba wziąć pod uwagę również aktualną masę ciała szczeniaka, jego wiek, stan zdrowia, aktywność fizyczną, a to wszystko połączyć z preferencjami szczeniaka i to po jakich pokarmach czuje się najlepiej.

Szczeniaki ras dużych wolniej i później osiągają dojrzałość i docelową wielkość. Udział poszczególnych składników odżywczych powinien być wyższy niż standardowy, jednak nie za wysoki. U szczeniąt ras dużych układ kostno – szkieletowy i mięśniowy musi się w całości rozwinąć, aby móc utrzymać cały organizm. Zbyt szybkie i za duże dostarczenie białek, tłuszczy i energii spowoduje zbyt szybki wzrost bez odpowiedniego rozwinięcia. Może to grozić przerostem, schorzeniami kośćca, niewydolnością organizmu, w niektórych przypadkach otyłością. Szczeniaki ras dużych mają bardziej restrykcyjne wymagania żywieniowe. Istotnym czynnikiem prawidłowego wzrostu i rozwoju szczeniąt jest też stosunek wapń:fosfor, który u szczeniąt ras dużych powinien być niższy (0,8%-1,6%). Zarówno nadmiar jak i niedobór wapnia może przyczynić się do chorób kości.

Rasy małe psów dorastają dosyć szybko. Szczeniaki powinny dostawać wysoki poziom białka, nie ma tutaj zagrożenia złego rozwoju organizmu.

W początkowej fazie dorastania szczenięta mają większe zapotrzebowanie na różne aminokwasy egzogenne, które może dostarczyć im tylko dobrej jakości mięso. Składniki roślinne, mimo posiadania białka surowego, nie pokrywają zapotrzebowania rosnącego organizmu. Do 14. Tygodnia życia szczenięta powinny dostawać co najmniej 25 g białka na 100 g suchej masy karmy, po tym okresie zapotrzebowanie szczeniąt na białko maleje do ok. 20 g na 100 g suchej masy karmy.

Tłuszcz w żywieniu szczeniąt pełni dwojaką funkcję, prócz energetycznej, dostarcza kwasów nienasyconych wspierających rozwój układu nerwowego. Szczeniaki, niezależnie od rasy, powinny dostawać co najmniej 8,5 g na 100 g suchej masy karmy.

 

Właściwości karm dla szczeniąt

Karmy dla szczeniąt w porównaniu z karmami dla dorosłych psów powinny zawierać więcej białka, a mniej tłuszczu. W takim okresie wzrostu nie powinno się zbytnio kombinować, gdyż może to zaburzyć cały wzrost i rozwój szczeniaków. Dostępne na rynku karmy są na tyle zbilansowane i pewne, że ich podawanie jest znacznie bardziej odpowiednie. Trzeba tylko wybrać i dobrać jedzenie dla szczeniaka pod kątem swojego pupila. Pamiętając o kilku istotnych kwestiach w żywieniu szczeniąt. Szczeniaki mają delikatne brzuszki, więc karma powinna być lekkostrawna, najlepiej bezzbożowa z dużą zawartością mięsa, taka poprawi jakość życia i zdrowia psa.

Szczeniaki nie mogą dostawać karm dla dorosłych psów, ze względu na inne proporcje składników odżywczych i analitycznych. Ważnym aspektem jest też wielkość krokietów w przypadku suchej karmy. Szczeniaki muszą dostawać mniejsze chrupki i miększe, które łatwo będzie im pogryźć i nie będą stanowiły żadnego ryzyka zadławienia się.

Karmy dla szczeniąt dostępne są jako karmy suche lub karmy mokre. Wszystkie są odpowiednio dobrane i zbilansowane. Producenci starają się mieszać rodzaje mięs pod katem ich przyswajalności i akceptacji przez młode psy. Szczeniaki od małego uczą się smaków, a więc czym skorupka za młodu nasiąknie… Szczenię od małego karmione jedną karmą, ciężko będzie przerzucić na inny jej rodzaj, dlatego najlepiej od początku wybrać jak najlepszy pokarm dla nowego członka rodziny.