Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Wędki dla kota

Wędki dla kota są jedną z najczęściej kupowanych form zabawek dla kotów, a także najchętniej użytkowaną przez koty. Można wybierać spośród bardzo długich, teleskopowych wędek dla kota, krótszych wędek z zawieszką czy wędek dla kota z kolorowymi piórkami lub innymi elementami zawieszonymi albo na sznurku albo na gumce.

Zabawa z kotem powinna być stałym elementem dnia. Poprawia ona wspólne relacje kot – opiekun, dba o dobrą kondycję kota, zapobiega nadwadze i kociej nudzie, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia złego samopoczucia kota, a w konsekwencji również depresji. Odpowiednio prowadzona zabawa dla kota zwiększa jego pewność siebie, a więc jest niezastąpiona przy kotach lękliwych oraz po przejściach.

Najlepsze zabawki dla kota to te ruchome - wędki dla kotów!

Wybierając zabawkę dla kota należy wziąć pod uwagę jego preferencje. Każdy kot ma swoje, począwszy od zapachu, przez teksturę, wielkość końcówki wędki oraz jej kolor. Na rynku można dostać:

  • Wędki dla kota na drewnianym trzonie,
  • Wędki dla kota na plastikowej rączce,
  • Wędki dla kota zakończone pluszakiem,
  • Wędki dla kota z piórkami,
  • Wędki dla kota z przedłużeniem – gumką lub sznurkiem,
  • Wędki dla kota bez przedłużenia – trzon i od razu element do łapania

Decydując się na wędkę z drewnianym trzonkiem należy uważać podczas zabawy, aby nie uderzyć nią kota, co mogłoby skutkować zrażeniem się do zabawki, a także strupkiem. Teleskopowe wędki zakończone specjalnymi końcówkami, najczęściej ruchomymi piórkami, są najdroższe, ale najtrwalsze, ponieważ można w dokupić zawieszkę do wędki dla kota i w łatwy sposób ją wymienić.

Wędki z przedłużeniem dla kotów są szczególnie polecane przy nowych członach rodziny, gościach oraz przy kotach dopiero oswajanych i strachliwych. Zmniejszą one dystans, jednak zachowując cały czas bezpieczną dla kota odległość. Takie ruchome wędki dla kota pozwalają też lepiej imitować prawdziwe polowanie, więc są znacznie częściej lubiane przez mruczki.

  

Jak bawić się wędką z kotem?

Najlepsza zabawa z kotem zawiera kilka stałych elementów i łączy się z całym ciągiem łowieckim (zabawa – jedzenie – mycie – toaleta – zabawa – odpoczynek). Pamiętajmy, że kot jako drapieżnik potrzebuje stymulacji do ataku. Pierwsza faza zabawy polega na namierzaniu ofiary, czyli naszej zabawki, i długotrwałym wpatrywaniu się w nią analizując przy tym dokładnie jej ruchy. Jest to faza, która najczęściej zniechęca opiekuna i denerwuje ta kocia bezczynność. Dla kota jest to tak naprawdę najważniejszy etap, ponieważ pozwala oszacować szansę na złapanie zabawki i na podjęcie decyzji czy w ogóle jest to realne. Kolejna faza to pogoń, która nie powinna być specjalnie długa. Koty preferują raczej krótsze, a częste ataki i łapanie elementów. 2-3 okrążania, mniej więcej 5-10 minutowe są wartością, która pozwoli kotu się zmęczyć, ale przede wszystkim uzyskać satysfakcję z biegu i nie nastręczy frustracji. Po biegu kot powinien złapać zabawkę i chwilę móc się z nią posiłować, kończąc to skonsumowaniem posiłku lub przekąski. Następnie rozpoczynamy ponownie etapy, od pierwszego.

Zabawa z kotem powinna imitować ruchy potencjalnej ofiary, czyli bawiąc się w powietrzu – imitując ruchy muchy, ptaka czy ćmy, natomiast na ziemi udając myszki lub drobne płazy. Ruch wędką nie powinien być monotonny, przydatne są również nowe elementy ustawiane tylko na czas zabawy z kotem, np. poduszka, karton, itp. Urozmaici to kocie otoczenie i zwiększy atrakcyjność zabawy. Wędki dla kota warto zmieniać co jakiś czas lub stosować je na przemiennie, a tę aktualnie nieużywaną chować.

Każdy kot inaczej reaguje na zabawki. Jedne wolą zabawy na ziemi, inne w powietrzu. Należy to dopasować indywidualnie do każdego mruczka, tak aby zabawa była do obu stron miło spędzonym czasem. W zależności również od kondycji kota, jego wieku i stanu zdrowia, zabawa może trwać dłużej lub krócej. Należy regulować intensywność zabaw i często zmieniać kocie zabawy, urozmaicając je.

 

Jak zrobić wędkę dla kota?

Wykonanie zabawki dla kota nie wymaga dużych nakładów finansowych ani czasowym. Problem pojawia się jednak przy wyborze poszczególnych elementów wędki – muszą być one w pełni bezpieczne dla zwierzęcia, a także zapewniać delikatność w razie uderzenia. Opiekun musi być pewien, że wędkę wykonał solidnie i odpowiednio przymocował wszystkie dodatki.

Jako trzon wędki można użyć pozostałego np. ze zużytej już zabawki, ewentualnie zakupić cienki i długi kawałek drewna lub plastiku. Przy decydowaniu się na końcówkę wędki dla kota można puścić wodze fantazji, jednak cały czas pamiętając o bezpieczeństwie kota. Warto przy tym wziąć pod uwagę preferencje mruczka, jakie lubi on kolory, kształty, czy woli delikatne piórka, małe myszki czy duże i włochate kulki. Zawieszkę do wędki można spryskać kocimiętką lub walerianą, w zależności za czym bardziej przepada nasz kot. Jeżeli zdecydujemy się długą, teleskopową wędkę dla kota, to końcówkę można zawiesić na sznurku lub gumce i mocno przymocować do trzonu. Krótsze zabawki nie potrzebują tego elementu, końcówkę od razu można umieścić na patyku.

Zabawki dla kota DIY mają o tyle przewagę nad kupnymi, że wykonujemy je razem, w obecności mruczka. Już podczas tworzenia można zauważyć jego preferencje i odpowiednio zmodyfikować taką kocią wędkę. Całe takie wykonanie zbliża opiekuna i kota, a przy okazji zapewnia dużo radości i zabawy, szczególnie dzieciom.

Przy zabawkach dla kota ręcznie wykonywanych należy jednak zachować znacznie większą czujność podczas zabawy, a także częściej sprawdzać ich stan i w razie potrzeby od razu wymieniać zużyte elementy.