Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Siatki na balkon i drzwiczki dla kota

Drzwiczki dla kota to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu zwierzę będzie mogło niezależnie od właściciela swobodnie się poruszać. Do wyboru są drzwiczki montowane w drzwiach wejściowych i wewnętrznych lub w szybie.

Drzwiczki dla kota to stosunkowo niedrogie i proste rozwiązanie, które w znaczący sposób ułatwia życie zarówno zwierzęciu, jak i jego opiekunowi. Dokonując zakupu, należy wziąć pod uwagę miejsce, w jakim będą montowane, i stopień zautomatyzowania – otwierane pod naporem kota, na podczerwień czy chip.

 

Drzwiczki dla kota – po co je montować?

O kotach mówi się, że lubią chodzić własnymi drogami. Właściciele mruczków stają się coraz bardziej świadomi czyhającego na ich milusińskich ryzyka związanego z wypuszczeniem ich na wolność bez kontroli (zakaźne choroby, pogryzienia, potrącenia itp.). Doskonałym wyjściem są drzwiczki, dzięki którym mruczek może bez problemu przez całą dobę poruszać się między domem a ogrodzoną przestrzenią na dworze (np. przechodzić z mieszkania na zabezpieczony siatką balkon, z domu do ogrodu zimowego, kociej woliery itp.).

Drzwiczki dla kota – jakie są rodzaje?

Drzwiczki najprościej można przedstawić jako płytkę z otworem, która zasłonięta jest specjalną klapką, żeby ograniczyć dopływ zimnego powietrza czy wnikanie brudu. Drzwiczki dla kota mogą być montowane w drzwiach lub w szybie. Te pierwsze działają mechanicznie, na chip czy podczerwień. Nowością są drzwiczki otwierane na pyszczek. Ich twórcą jest holenderski inżynier. Urządzenie rozpoznaje pyszczek kota i powiadamia właściciela SMS-em, kiedy pupil chce wejść do domu. Zewnętrzne drzwi dla kota powinny być solidnie wykonane – szczelne i bezpieczne. Zakrywająca otwór klapka nie może uginać się pod wpływem wiatru.

Drzwiczki montować można również w drzwiach wewnętrznych, umożliwiając kotu przechodzenie między pomieszczeniami. Najczęściej wstawia się je do łazienki, gdzie przeważnie mieści się kocia kuweta. To pomieszczenie, które trudno byłoby trzymać otwarte przez całą dobę. Dzięki drzwiczkom wędrówka mruczka między miską a kuwetą czy legowiskiem jest w pełni swobodna. W tym przypadku wybiera się najczęściej najmniej skomplikowane rozwiązania, ponieważ nie ma potrzeby tworzenia zapory przed środowiskiem zewnętrznym.

 

Na drzwiczki dla kota w szybie decydują się przeważnie osoby niemieszkające w domu. W bloku kot może wychodzić na ogół tylko na balkon. Dzięki drzwiczkom nie trzeba zostawiać otwartych okien, by zwierzak mógł się przedostać. Ich montażem w szybie powinien zająć się specjalista – szklarz wyposażony w odpowiednie narzędzia do cięcia szkła oraz doświadczenie.

 

Drzwiczki dla kota z chipem

Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się drzwiczki dla kota z chipem. To zaawansowane rozwiązanie ma wiele plusów. Drzwiczki reagują, kiedy mruczek pojawia się w pobliżu, i automatycznie się odblokowują. Istnieje możliwość zaprogramowania ich celem rozpoznawania od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu zwierząt. Wykorzystać je można dzięki temu także wobec psów małych ras. Ogromnym plusem chipów jest zapisywanie w nim danych zwierzęcia, co okazać się może przydatne w przypadku ewentualnego ich zaginięcia. Oprócz dość wysokiej ceny (zapłaci się za nie kilkaset złotych) minusem drzwiczek z wbudowanym czytnikiem chipów jest konieczność wszczepienia przekaźnika pod skórę zwierzęcia, co będzie dla niego sporym stresem. Alternatywą są modele reagujące na umieszczane na szyi pupila zawieszki. Jednak i to rozwiązanie ma wady – ryzyko zgubienia zawieszki czy uduszenia się kota, gdy obroża, na której jest zawieszka, zaczepi się np. o płot.

 

Jak samodzielnie zamontować drzwiczki dla kota w drzwiach?

Kocie drzwiczki w drzwiach z powodzeniem można zamontować samodzielnie. Do każdego egzemplarza dołączona jest instrukcja. Procedura wymagać będzie użycia takich narzędzi, jak miarka, wiertarka, piła, śrubokręt. Zanim przystąpi się do pracy, należy zmierzyć wysokość kończyn kota – odległość łapek od ziemi do brzucha. Nie powinno się montować drzwiczek powyżej linii tułowia zwierzęcia, ponieważ za wysoko umiejscowiony otwór okaże się kłopotliwy do przejścia. Zazwyczaj drzwiczki należy uszczelnić, żeby ograniczyć dopływ zimnego powietrza. Niektóre modele wyposażone są w specjalne kołnierze izolacyjne.