Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Karma dla kotów według specjalnych potrzeb

Każdy opiekun kota chce dla niego jak najlepiej. W miarę możliwości finansowych i znajomości branży wybiera produkty odpowiadające jemu i mruczkowi. Dbanie o pupila wiąże się z radościami, ale czasami niestety również chorobami i całościową profilaktyką zdrowia. Pamiętajmy, że koty to zwierzęta skryte i nie mogą sobie pozwolić na ostentacyjne ukazywanie bólu czy dyskomfortu, czynią to dopiero jak już nie mogą go znieść. Po zauważeniu najmniejszych oznak złego samopoczucia kota powinniśmy udać się z nim do weterynarza, którzy rzetelnie oceni jego stan zdrowia. Szybka diagnostyka jest kluczem do sukcesu, jest nią też odpowiednia dieta.

 

Jak wybrać karmę według specjalnych potrzeb dla kota?

Na szczęście dzisiejszy rynek karm dla kotów o specjalnych potrzebach jest tak szeroki, że możemy swobodnie wybrać najlepszy pokarm. Mając kota o predyspozycjach do pewnych chorób można profilaktycznie wesprzeć jego organizm karmami skomponowanymi ze składników funkcjonalnych, o działaniu prozdrowotnym. Są to karmy jeszcze nie weterynaryjne, ale skoncentrowane na poprawie działania jednego układu organizmu kota, i tak np. karmy wspierające zdrowie układu moczowego mają dodatki ziół moczopędnych i żurawiny, karmy na zdrowe zęby są z dodatkiem wapnia dla mocnych szczęk, karmy dla kotów z tendencją do nadwagi posiadają składniki przyspieszające metabolizm, a karmy dla kotów dużych, starszych lub o wysokiej masie ciała mają składniki wzmacniające stawy i kości – glukozaminę i chondroitynę.

Natomiast jeśli badania przeprowadzone przez lekarza weterynarii jednoznacznie wskażą daną chorobę lub mocne osłabienie organizmu, wtedy takie karmy często nie wystarczą i leczenie kota należy wspomóc odpowiednią dietą – karmami weterynaryjnymi. Takie specjalistyczne karmy traktowane są jako leki. Nie można podawać ich na własną rękę, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Pożywienie weterynaryjne przeznaczone jest dla danej grupy zwierząt zmagających się z określonymi schorzeniami.

Diety weterynaryjne można dobrać do każdego wieku kota, producenci oferują karmy dla kotów dorosłych, dla kociąt oraz dla seniorów. Dostępne są specjalne karmy dla cukrzyków, dla kotów otyłych, karmy dla kotów z problemami układu naczyniowego, trawiennego, neurologicznego lub karmy wzmacniające stawy.

Najlepsze karmy weterynaryjne dla kota to takie, które nie zawierają żadnych sztucznych substancji, konserwantów, barwników. Są stworzone dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji kota. Przed wyborem należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, ale także polecane jest zasięgnięcie opinii innych opiekunów kotów.

 

Jak stosować karmy specjalistyczne dla kotów?

Należy pamiętać, że karmy weterynaryjne to nie karmy bytowe i nie można podawać ich dłużej niż przewiduje lekarz prowadzący lub leczenie. Produkty dla kotów o specjalnych potrzebach są pod nie spersonalizowane. Niektóre składniki pokarmowe są ograniczone, wyeliminowane, zastąpione innymi lub właśnie w większej ilości. Podczas stosowania karm weterynaryjnych należy regularnie monitorować stan zdrowia i postępy w leczeniu. Obserwacja kota i jego samopoczucia jest bardzo ważna i wszelkie odstępstwa w zachowaniu kota powinno się zgłosić do prowadzącego lekarza weterynarii.