Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Pokaż filtry

Producent
  • Pokaż wszystkie
Etap życia
Wielkość zwierzęcia
Główne źródło białka
  • Pokaż wszystkie
Specjalne wymagania
Rasa
Waga opakowania (kg)
  • 0
  • 30
OD DO
Cena
.

Karma dla kota

Aktualnie wybór suchych karm dla kotów jest jednym z największym na rynku. Można wybierać w różnych smakach, gramaturach, a także dopasować żywienie do potrzeb swojego pupila, w zależności czy lubi on karmę bezzbożową, a może musi dostawać pokarm hipoalergiczny. Przed podjęciem wyboru warto najpierw przeczytać i zorientować się czym tak właściwie charakteryzuje się sucha karma dla kotów.

 

 

Pokarm bytowy dla kotów

W zależności od preferencji kotów, a także możliwości opiekunów, karmę bytową dla pupila można wybrać spośród karm suchych lub mokrych. Podjęcie prawidłowej decyzji jest dosyć istotne ze względu na to, że koty raczej nie lubią zmian. Przyzwyczajenie zatem kota do jeden z form żywienia, może skutkować późniejszymi problemami ze zmianą nadanych mu nawyków.

Pokarm bytowy, inaczej pełnowartościowy, jest pożywieniem pokrywającym zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dostosowany jest do poszczególnych cech osobniczych i dostępny w wielu wariantach smakowych. Nie ma potrzeby jego dodatkowej suplementacji. Producent podaje gotowy do podawania kotom produkt, na opakowaniu którego znajdziemy informacje o składzie, analizie, dodatkach oraz zalecanym dawkowaniu. Przy posiadanej umiejętności odczytywania takich danych, o wiele łatwiej odnajdziemy się w obszernej ofercie karm i dobierzemy podopiecznemu najwartościowsze pożywienie.

Obecnie rynek pokarmów dla kotów jest mocno rozbudowany. Opiekun może wybierać w różnych smakach, wartościach, teksturze, a nawet kształtach. Producenci oferują kocie karmy dostosowane do wszelakich potrzeb i osobników, wprowadzili także szczegółowe podziały ułatwiające poszukiwania pokarmu idealnego. Ważne żeby zachwycał on zarówno głównych zainteresowanych – koty, czyli był chętnie i ze smakiem zjadany, jednocześnie odżywiał ich organizm, a dodatkowo jeszcze podpasował opiekunom.

 

Suche karmy dla kotów dostępne są w wersji dla:

- różnych grup wiekowych (karmy dla kociąt, kotów dorosłych, mieszanki dla seniorów czy kotek w ciąży i laktacji)

- kotów z problemami zdrowotnymi (alergie np. pokarmowe lub skórne – mieszanka hipoalergiczna, nietolerancje np. zbóż – karma bezzbożowa, nadwaga, schorzenia układu moczowego - mieszanka urinary, choroby nerek, itp.)

- osobników o różnej aktywności (koty niewychodzące, wychodzące, aktywne, itp.)

- kotów po przebytych zabiegach (karmy po kastracji, sterylizacji, rekonwalescencji, itp.)

Wśród karm suchych znajduje się również grupa tych leczniczych – karm weterynaryjnych, polecanych przez lekarzy weterynarii i stosowanych przez nich podczas leczenia pupili. Są to jednak karmy w większości przepisywane i zalecane pod danego osobnika. Nie powinno się rozpocząć ich stosowania bez nadzoru lekarza weterynarii.

Pokarmy suche można dostać w różnych opakowaniach, od najmniejszych (300, 400, 500 g, itp.), po największe (12, 14, 15 kg).

 

 

Zalety suchej kociej karmy. Jak powstaje suchy pokarm?

Gotowe, suche mieszanki dostosowane pod kocie potrzeby pokarmowe są bardzo komfortową formą żywienia. Mają skondensowane składniki odżywcze, dzięki czemu już mała porcja pokarmu dostarcza niezbędnych substancji, wartości oraz energii metabolicznej. Producenci tworząc receptury  urozmaicają je poprzez dodatki, mające podnieść aromatyczność karmy oraz zapełnić jej skład. Takimi zapychaczami mogą być różne gatunki zbóż,  nadmierna ilość owoców, warzyw, ziół. Takie elementy zwiększają poziom węglowodanów oraz błonnika w karmie.

Dla zabieganych kocich opiekunów, sucha karma jest sporym ułatwieniem. Stanowi praktyczne i wygodne rozwiązanie. Wielkie worki karmy starczają na długo, nawet na parę miesięcy, i są łatwe do dawkowania oraz podawania. Wystarczy miarką odsypać z opakowania pokarm i nałożyć do miski. Istnieje przy tym małe ryzyko zabrudzenia. Suchy pokarm, który odpowiednio jest przechowywany – w szczelnym zamknięciu – wolniej się psuje i zachowuje swoje walory smakowe. Takie jedzenie dla kotów nie zabiera miejsca w lodówce i jest zawsze gotowe do podania. Dodatkowo jest ono mniej aromatyczne, więc opiekunowie z wrażliwym węchem nie muszą się martwić. Pojedyncze chrupki ulubionej kociej karmy mogą posłużyć także jako nagroda.

Sucha karma powstaje dzięki zastosowaniu technologii ekstruzji. W pierwszym etapie procesu następuje zmielenie wszystkich składników, a następnie mieszanie w wysokiej temperaturze produktów  suchych z mokrymi. Gotowanie powoduje uwolnienie i rozkład skrobi, niezbędnej do nadania produktowi końcowemu odpowiedniej formy. Ekstruder pod dużym ciśnieniem przeciska wał karmy i tnie ją na odpowiednie kształty granulek. Gotową masę się suszy oraz schładza. Końcowy etap uwzględnia pokrywanie chrupków otoczką smakową. Plastyczność i odpowiednią do formowania strukturę, producenci uzyskują poprzez dodatek zbóż. Proces produkcji suchych karm uwzględnia dwukrotne gotowanie masy, prowadzi to do jej odwodnienia. Dlatego też posiadają one tylko ok. 10% wody.

 

Jaka sucha karma będzie najlepsza? Czym się kierować przy wyborze?

Po podjęciu decyzji, jaki rodzaj żywienia wybierzemy – czy suchy czy mokry – pozostaje pytanie jak wybrać tę najlepszą i najzdrowszą karmę dla kota.

Pokarm jaki podajemy kotom powinien być jak najbardziej zbliżony do ich naturalnej diety. Lata ewolucji i powstałe uwarunkowania genetyczne ukształtowały i dostosowały organizm kota do czerpania wartości odżywczych z mięsnych pokarmów. Te uwarunkowania uwidaczniają się w dosyć krótkim układzie pokarmowym, braku niektórych enzymów trawiennych, czerpaniu energii głównie z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz rozregulowanym ośrodkiem pragnienia. Biorąc pod uwagę te cechy przystosowawcze, wybierając najlepszą karmę należy zwrócić uwagę na jej skład, powinien być jak najkrótszy i najprostszy. Zaleca się unikanie zbóż (lub jak najmniejszą ich ilość) i minimalizowanie dostarczania kotom węglowodanów. Na pierwszym miejscu składu powinno znaleźć się mięso (pełnowartościowe z podanym składem procentowym), następnie podroby i ewentualne warzywa czy owoce. Jednak należy pamiętać, że owoce zawierają sporą ilość cukrów. Tłuszcze w dobrej karmie dla kotów powinny być pochodzenia zwierzęcego, gdyż tylko takie mięsożercy potrafią rozłożyć i wchłaniać w przyswajalnej dla siebie formie. Niezbędny jest dodatek tauryny w kociej diecie. W karmach gotowych jej poziom nie powinien spadać poniżej 1000 mg, jest to absolutne minimum. Tauryna zapewnia prawidłową pracę wielu narządów kociego organizmu, np. serca czy wzroku.

Istotne w pokarmie dla kotów są również nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 oraz witaminy, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Kolejnymi ważnymi elementami w żywieniu są mikroelementy, pierwiastki śladowe i materiały ścierne. Dobra karma nie powinna mieć dodatków konserwujących, barwiących ani aromatyzujących.

Przy zdecydowaniu się na podawanie suchego jedzenia warto zachęcać pupila do większego pobierania płynów. Koty rzadko kiedy odczuwają pragnienie, dodatkowo przy spożywaniu pokarmu o wilgotności na poziomie 10% kot, aby pokryć zapotrzebowanie na wodę musiałby wypijać ponad szklankę na dzień. Jest to fizycznie niemożliwe, a ciągły niedobór wody może skutkować pojawieniem się problemów ze strony układu moczowego, tworzeniem się struwitów, zatwardzeniami, gorszą filtracją nerek oraz ogólnym pogorszeniem kondycji. Zachęcić kota do wody można spróbować np. poprzez zakup fontanny, która często korci zwierzęta i przez zabawę zachęca do picia. Kwestia wilgotności pokarmu dla kotów jest kluczowa dla zachowania ich zdrowego układu moczowego.

Suchą karmę należy przechowywać w zacienionym, suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Opakowanie powinno być jak najszczelniej zamknięte. Miski zaleca się myć codziennie, a niezjedzony pokarm wyrzucać i nasypać nowy. Kot musi mieć zapewniony łatwy dostęp do świeżej, pitnej wody w temperaturze pokojowej. Po zdecydowaniu się na karmienie kota suchą karmą należy zachęcać go do pobierania zwiększonej ilości płynów.

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8
... 22
1 2 3 4 5 6 7 8
... 22