Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Karma dla kota dorosłego

Kot dorosły potrzebuje zbilansowanego posiłku, zawierającego wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Ważne jest tutaj zachowanie umiarkowanego podawania, aby mimo najlepszej jakości karmy  nie przekarmić kota lub odwrotnie – nie spowodować niedoborów. Karma dla kota dorosłego może być sucha lub mokra. Musi być natomiast zbilansowana. Karma pełnoporcjowa powinna być dostosowana do potrzeb danego kota. Można wybrać spośród karm dla kotów dorosłych, cierpiących na dane schorzenia, o określonym stopniu aktywności, itp. Producenci oferują także karmy dla kastratów oraz karmy hipoalergiczne. Wysoka jakość użytych składników pozwoli na dobrą strawność karmy i posmakuje każdemu kotu – nawet wybrednemu.

1 2 3 4 5 6 7 8
... 33
1 2 3 4 5 6 7 8
... 33

Jaka karma dla dorosłego kota?

Każdy chciałby mieć zdrowego i pięknego kota, który z zadowoleniem podchodzi do swojej miseczki z posiłkiem. Aby uzyskać taki efekt należy dobrać karmę, która posmakuje kotu, ale także go odżywi.

Ważne, aby podawanie karmy odbywało się też pod kątem aktywności kota i jego kondycji. Kot wychodzący, bardzo aktywny i energiczny musi dostawać wyższy poziom energii niż kot mało aktywny.

Forma podawania pokarmu – czy będzie to karma sucha czy karma mokra, zależy od preferencji opiekuna oraz kota. Karma sucha na dłużej starcza i jest mniej wymagająca przy podawaniu, ale również mniej aromatyczna i gorzej stawna niż karma mokra dla kota. Mokre pożywienie nawadnia kota, jest smakowite i łatwe do jedzenia, ale wymaga przechowywania w lodówce i nakładania świeżego. Przede wszystkim jeżeli chcesz karmić zdrowo kota to powinieneś się zdecydować na karmę lekkostrawną, która zawiera naturalne i odpowiednie dla kota składniki.

Karma dla kotów dorosłych ma mniejszą kaloryczność, co wynika z mniejszej zawartości białka i tłuszczu w składzie. Dorosłe koty, które zakończyły rozwój i wzrost mają mniejsze zapotrzebowanie na białko, ale wzrasta na tłuszcz. Nadal jednak najważniejszym składnikiem w karmach pełnoporcjowych dla kotów jest białko i tłuszcz, oba pochodzenia zwierzęcego. Standardem w karmach dla kotów powinno być 70-80% mięsa. Koty jako mięsożercy nie trawią najlepiej węglowodanów i mogą one powodować niestrawność. Ich ilość powinna być znikoma, gdyż mogą spowodować nadwagę, cukrzycę, a w dalszej przyszłości nawet nowotworów. Najwyższej jakości karmy suche dla kotów składają się z najwyższej ilości mięsa, następnie warzyw, owoców i ziół. Karmy mokre mogą posiadać jeszcze mniej dodatków w postaci owoców czy warzyw.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla dorosłego kota?

Wybierając karmę dla kota dorosłego warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Jest to m.in. jakość i ilość mięsa oraz produktów ubocznych w składzie. W zależności jakiej rasy jest kot lub jakiej wielkości to powinno się zdecydować na karmę poprawiającą i wzmacniającą określone układy organizmu kota.

Dla kotów dużych ważne, aby karma była wzbogacona o substancje wzmacniające stawy i kości. Glukozamina i chondroityna poprawi zdrowie stawów.

Koty z wrażliwym układem pokarmowym powinny dostawać karmę ze składnikami regulującymi trawienie i pracę układu pokarmowego, przydatne są tutaj siemię lniane, zioła, itp.

Karma dla każdego kota powinna być jak najbardziej mięsna, zawierająca jak najmniej zbóż i substancji ciężkostrawnych. Dorosły kot powinien mieć karmę z dużą zawartością białka i tłuszczu, który jest głównym nośnikiem energii dla kotów, ale też smaku.