Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ile powinien jeść kot? Jak dawkować mu pokarm?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że koty nie powinny mieć stałego dostępu do jedzenia. Wiele domowych zwierząt ma problemy z nadwagą i otyłością, które przyczyniają się do rozwoju cukrzycy i innych groźnych chorób. Bardzo ważne jest więc, by odpowiednio dawkować pokarm pupilom i ich nie przekarmiać. Ile powinien jeść kot? Jak znaleźć właściwe proporcje między suchą a mokrą karmą?


Spis treści:
  1. Ile powinien jeść kot? Jak ustalić jego zapotrzebowanie energetyczne?
  2. Ile razy dziennie karmić kota?
  3. Ile mokrej karmy powinien jeść kot?
  4. Sucha karma – jak często karmić nią kota?

 

Kot je mokrą karmę uzupełniającą.

 

Ile powinien jeść kot? Jak ustalić jego zapotrzebowanie energetyczne?

Zapotrzebowanie energetyczne kota, czyli to, ile powinien jeść kot w ciągu doby, zależy m.in. od jego: wieku, masy ciała, trybu życia, stanu zdrowia, a także od tego, czy przeszedł zabieg kastracji.
Kocięta wymagają bardziej kalorycznej diety niż koty dorosłe, ponieważ szybko rosną i są bardziej aktywne.
Koty, które przestały już rosnąć, potrzebują mniej energetycznych pokarmów niż kocięta.

Dorosłe mruczki, które wykazują zwiększoną aktywność fizyczną, np. spędzają czas na zewnątrz, tracą dużo energii, więc ich dieta powinna być bardziej kaloryczna niż dieta mniej ruchliwych zwierząt niewychodzących.

Istotny wpływ na zapotrzebowanie energetyczne ma też zabieg kastracji lub sterylizacji. Przez pierwsze tygodnie po zabiegu tworzy się nowa równowaga hormonalna. Kot po kastracji ma wyraźnie zwiększony apetyt i mniejsze zapotrzebowanie energetyczne w stosunku do stanu sprzed zabiegu.

Koci seniorzy w wieku 7-10 lat mają wolniejszy metabolizm i nie są tak chętni do zabawy, więc potrzebują mniej kalorii. W tym okresie zwierzęta narażone są najbardziej na otyłość i nadwagę.
Z kolei u kotów w zaawansowanym wieku (od ok. 14. roku życia) następuje naturalny spadek beztłuszczowej masy ciała, przez co są narażone na niedowagę. Takie zwierzęta wymagają karmy o wysokiej kaloryczności i strawności.

Ważne jest więc, żeby podawać kotu pokarm dostosowany do jego wieku i trybu życia oraz dawkować go w odpowiedni sposób. Na rynku dostępne są karmy dla kociąt („junior”), kotów dorosłych („adult”) i seniorów („senior”), a także dla kotów po sterylizacji i kastracji. Bez problemu znajdziemy na sklepowej półce właściwy produkt dla naszego pupila.
Aby określić, ile powinien jeść kot, należy ustalić jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne na podstawie masy ciała i aktywności. Wskazówki, jak to określić, znajdziemy na opakowaniu karmy. Do obliczenia zapotrzebowania energetycznego kotów służą też specjalne wzory. Jeżeli chcemy zrobić to precyzyjnie, warto skorzystać z pomocy lekarza weterynarii lub zoodietetyka.

 

Kot je mokrą karmę.

 

Ile razy dziennie karmić kota?

Dziko żyjące koty dużo polują, a ich ofiary są niewielkich rozmiarów, w związku z czym posiłki charakteryzują się małą objętością, ale mają miejsce często. Zwierzę podchodzi więc do miseczki nawet kilkanaście razy w ciągu doby, dzięki czemu zaspokaja wrodzoną potrzebę częstych posiłków.

Główną zasadą diety mieszanej jest podawanie mokrego i suchego pokarmu w stosunku 9:1 pod względem masy produktu, czyli np.180 g karmy mokrej i 20 g suchej.
W codziennym menu mruczka można również uwzględnić specjalne przysmaki dla kota. W odróżnieniu od karmy pełnoporcjowej nie jest to jednak pokarm kompletny i zbilansowany, dlatego powinien pojawiać się w diecie w niewielkich ilościach. Przysmaki mogą stanowić najwyżej 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Przy ustalaniu, ile kot powinien jeść, należy pamiętać o tym, żeby zmniejszyć główne posiłki o daną liczbę kalorii dostarczoną przez przekąski.
Jednocześnie trzeba zapewnić kotu odpowiednią porcję ruchu. Zadbaj o urozmaicenie jego otoczenia, instalując w domu przeszkody, półki do wspinania, drapaki, osiatkuj balkon i kup zabawki. Poświęcaj kilkanaście minut dziennie na zabawę z kotem. Naucz go chodzenia w szelkach i regularnie wyprowadzaj na spacery, a jeśli masz taką możliwość – zbuduj dla niego wolierę w ogrodzie.

 

 

Ile mokrej karmy powinien jeść kot?

Mokra karma stanowi podstawę diety mieszanej. Ten rodzaj pokarmu charakteryzuje się wysoką wilgotnością. Dwie dawki mokrego jedzenia dziennie mogą pokryć 73% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wodę, dlatego planowanie kociego menu należy rozpocząć od określenia, ile mokrej karmy powinien jeść kot.
Mokry pokarm, który zbyt długo zalega w miseczce, może się popsuć podczas naszej nieobecności w domu, a nieświeży przestaje być dla kota smaczny i zdrowy.

 

Sucha karma – jak często karmić nią kota?

Zaletą suchej karmy jest to, że długo zachowuje świeżość, dzięki czemu koty mogą ją sobie dawkować, podchodząc do miseczki wielokrotnie w ciągu dnia. Jest to pokarm wysokokaloryczny (dostarcza około 4 razy więcej kalorii niż mokra karma w przeliczeniu na masę produktu).

Zgodnie z zasadami diety mieszanej suchą karmę należy podawać dwa razy dziennie. Jak określić, ile powinien jeść kot? Od jego dziennego zapotrzebowania energetycznego odejmij liczbę kalorii zawartą w mokrej karmie – otrzymasz liczbę kalorii, która powinna znaleźć się w pokarmie suchym. Odmierz odpowiednią ilość granulek i podziel ją na dwie części – jedną podaj kotu w ciągu dnia, przed wyjściem do pracy, a drugą wieczorem, gdy kładziesz się spać.


Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość