Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dieta dla seniora, czyli jak prawidłowo karmić starsze koty i psy?

Starsze zwierzęta potrzebują naszej opieki i wsparcia w jeszcze większym stopniu. Seniorom zmienia się percepcja postrzegania świata, osłabiają się zmysły, a funkcjonowanie niektórych układów w organizmie zwalnia. Wiele elementów w otoczeniu psa czy kota powinno być zmienione i dostosowane do starszyzny, jednak nie zmienia się na pewno jedno – główny składnik diety tych zwierząt, powinno być to zawsze wysokiej jakości mięso.

Mimo ogromnej miłości do swojego zwierzęcia, nie jesteśmy w stanie powstrzymać procesu starzenia się jego organizmu. To następuje zawsze, można jednak pomóc pupilowi wejść i przejść przez ten etap w sposób komfortowy i bez bólu. Konieczne jest tutaj wprowadzenie dobrych nawyków już w wieku młodzieńczym i utrzymywanie ich przez całe życie psa lub kota. Regularne badania i kontrole u weterynarza, a także odpowiednia karma dla psa i karma dla kota mogą znacząco wydłużyć życie twojego zwierzęcia. Pamiętaj, że ma on tylko ciebie i masz realny wpływ na funkcjonowanie swojego seniora.

 

Jak zadbać o kociego seniora? 

 

Starzenie się psów i kotów

Proces ten obejmuje właściwie wszystkie układy w organizmie zwierzęcia. Najczęściej widoczne objawy starzenia się to:

  • unikanie ruchu, wchodzenia po schodach, wskakiwania na kanapę czy meble, niechęć do zabawy – powodem są sztywne stawy i bolący układ ruchu
  • grymaszenie przy misce z karmą, niechęć do jedzenia, wypluwanie jedzenia – powodem jest niestrawność, bolący układ pokarmowy lub boląca jama ustna
  • nadmierna wokalizacja – może być spowodowana ogólnym bólem, dyskomfortem, nierozpoznawaniem swojego otoczenia, zagubieniem, splątaniem czy strachem
  • apatia – najczęściej wynika z bólu lub zagubienia
  • unikanie kontaktu w opiekunem – powodem może być tutaj problem ze wzrokiem oraz innymi zmysłami, nierozpoznawanie lub ból przy dotyku
  • nietrzymanie moczu lub kału – powodem są osłabione mięśnie zwieraczy
  • dociskanie głowy do różnych przedmiotów lub ścian – wynika z bólu głowy lub splątania
  • wpadanie w różne przedmioty lub ściany – osłabione zmysły sprawiają, że senior nie jest w stanie sprawnie poruszać się w otoczeniu, którego nie zna lub które zostało nagle zmienione
  • tycie – zmniejszona aktywność fizyczna przy takiej samej kaloryczności karmy dla psa czy kota bardzo szybko może spowodować nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej

Przeczytaj więcej: Dlaczego pies sika w domu?

 

Etap geriatryczny psów i kotów przypada na różny ich wiek. Zależy to przede wszystkim od rasy oraz od dobrostanu, w jakim przyszło zwierzęciu żyć. Zaniedbane zwierzaki będą odczuwały szybciej niekorzystne zmiany w organizmie, podobnie jak zwierzęta większych ras.

 

Dieta dla seniorów psa i kota.

 

Żywienie kocich i psich seniorów

Wraz z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie na określone składniki pokarmowe zwierząt. Układ pokarmowy nie jest już tak wydolny jak za młodości, częściej pojawiają się wzdęcia, niestrawności, bóle brzucha, zwalnia również metabolizm, a stan uzębienia często pozostawia wiele do życzenia.

 

Jak zatem zadbać o komfort jedzenia swojego kociego i psiego seniora?

1. Zmiana kaloryczności karmy dla psa i dla kota

Jeżeli twój pupil widocznie zmniejszył stopień aktywności, mniej się bawi i biega, zmniejsz mu kaloryczność dzienną o 10%. Jest to optymalny procent kaloryczności, który pozwala na zobaczenie jak organizm zwierzęcia zareaguje na mniejszą dawkę kalorii. Bez zmniejszenia kaloryczności, zwierzak może po prostu utyć, co dodatkowo obciąży jego stawy i jeszcze bardziej zniechęci do wykonywania aktywności fizycznych.

2. Zwiększenie białka w dziennej porcji karmy

Im zwierzę starsze tym ma większe zapotrzebowanie na białko. Pozwala ono na regenerację mięśni i wzmocnienie organizmu, jest niezbędne do pokrycia szybszych przemian białkowych występujących u geriatrycznych zwierząt. Białko w karmie dla psa i w karmie dla kota powinno być wysokiej jakości pochodzenia zwierzęcego, tylko takie pozwala na efektywne wykorzystanie przez organizm.

3. Sprawdzenie stanu jamy ustnej u seniora

Dbać o stan jamy ustanej zwierzęcia należy przez całe jego życie. Regularne mycie zębów z wykorzystaniem specjalnych preparatów do higieny jamy ustnej i sprawdzanie zdrowia dziąseł to podstawowy obowiązek opiekuna. Na kontrolach u lekarza weterynarii należy również poprosić o zerknięcie na zęby kota lub psa, tylko weterynarz jest w stanie w porę zalecić zabieg czyszczenia uzębienia czworonoga. Stany zapalne, odsłaniające się szyjki zębowe, popsute zęby sprawiają ogromny ból i sprawiają, że zwierzak będzie coraz mniej chętnie jadł – nawet ulubione posiłki.

4. Przejście na karmę mokrą

Karma mokra dla kotów i dla psów w podeszłym wieku okazuje się wybawieniem. Ma na to wpływ wiele jej cech. Mokra karma przede wszystkim posiada większą wilgotność, dzięki czemu naturalnie nawadnia organizm i zmniejsza ryzyko odwodnienia się. U kotów jest to szczególnie ważne, ponieważ odsetek chorych na nerki kotów aktualnie jest ogromny, mokra karma może zwolnić destrukcyjne zmiany w układzie moczowym.

Kolejną zaletą mokrej karmy dla seniorów jest fakt, że jest ona bardziej aromatyczna. Słabsze zmysły starszych zwierząt potrzebują mocniejszych bodźców do działania. Mokra karma zachęca do spróbowania, co jest istotne przy osłabionym apetycie.

Starsze zwierzęta, tak jak wyżej zostało wspomniane, bardzo często mają problem ze stanem uzębienia. Sucha karma podrażnia dziąsła i albo całkowicie zniechęca seniorów do jedzenia albo jest połykana – nie gryziona – co obciąża i tak już słabszy układ pokarmowy. Mokra karma nie powoduje dyskomfortu w jedzeniu.

 

Dieta dla starszego psa.

 

5. Sprawdzenie misek na karmę lub ich wymiana

W przypadku kotów warto rozważyć wprowadzenie szerszych misek na karmę. Wraz z wiekiem zmniejsza się próg irytacji zwierzęcia i u kotów rośnie odsetek osobników cierpiących na syndrom zmęczonych wibrysów – ciągłe ich stykanie się z miską powoduje napięcie i niepokój u kota. Koci seniorzy mogą być tak podrażnieni tym efektem, że przestają zaglądać do misek. Rozwiązaniem są tutaj szerokie i najlepiej porcelanowe miski na karmę i na wodę.

Dodatkowo, warto podnieść i psom i kotom miski. Seniorzy mogą zmagać się z niestrawnością oraz bólami np. kręgosłupa, pochylanie się do miski może powodować cofanie się treści pokarmowej i intensywny ból kośćca. Podniesienie miseczek lub usytuowanie ich na podnośniku może zwiększyć seniorom komfort jedzenia.

6. Wprowadzenie suplementów do diety seniora

Suplementy mogą znacząco poprawić komfort życia kociego i psiego seniora. Najważniejsze jest tu jednak uzgodnienie ich wprowadzenia z lekarzem weterynarii. Suplementy mogą oddziaływać z niektórymi lekami, które koci i psi seniorzy bardzo często przyjmują.

Jeżeli lekarz weterynarii wyrazi zgodę na wprowadzenie suplementów do diety seniora to warto rozważyć wprowadzenie nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 pochodzenia zwierzęcego. Mają one szerokie prozdrowotne zastosowanie, m.in. wzmacniają serce, układ nerwowy seniora, poprawiają stan skóry i sierści, wzmacniają działanie układu moczowego.

Osłabiony układ pokarmowy psiego i kociego seniora możemy wesprzeć poprzez dodatek do karmy probiotyków – odbudowują one biom jelit.

Natomiast glukozamina i chondroityna wzmacnia stawy i kości starszych zwierząt.

 



Karolina Łuszczyk

 

Źródło: FEDIAF

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość