Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy warto czyścić psu zęby? Czy można to robić samemu?

Dbałość o higienę psa zawsze przynosi pozytywne rezultaty. Sporą uwagę warto poświęcić zębom pupila. Ich czyszczenia nie powinno się bagatelizować ze względu na przykre konsekwencje.

 

Brak czyszczenia zębów skutkuje nie tylko nieestetycznym wyglądem czworonoga, ale również nieprzyjemnym zapachem. Zwierzę jest niechętne do gryzienia nawet ulubionych przysmaków. Takich znaków właściciel nie może lekceważyć. Nawet mimo braku niepokojących sygnałów, stomatologa zwierzęcego należy odwiedzać co pół roku, a szczotkowanie psich zębów wprowadzić do codziennego harmonogramu.

 

Zęby psa również narażone są na kamień nazębny. Od szczeniaka powinniśmy przyzwyczajać psa do czyszczenia zębów.

 

Czyszczenie zębów psa – czy warto poświęcać na nie czas?

Gdy pies je, na jego zębach pozostają resztki jedzenia. Te pod wpływem bakterii, które występują naturalnie, zamieniają resztki pokarmu w łatwą do usunięcia płytkę nazębną. W tym celu można podawać psu gryzaki stomatologiczne, które pomagają oczyszczać zęby, a przy okazji są smaczne i dostarczają odpowiednich składników odżywczych. Równie dobrym sposobem jest podanie naturalnych gryzaków, takich jak poroża czy nogi z racicami. Są świetnym przysmakiem, pozbawionym konserwantów, wzbogacają dietę o odżywcze składniki. Takie smakołyki są dobrą, niekłopotliwą dla właściciela, metodą czyszczenia zębów psa. Brak obserwacji i zlekceważenie problemu może spowodować, że zwierzę będzie musiało mieć usuwany kamień nazębny pod narkozą. Zabieg można wykonać mechanicznie lub ultradźwiękami. Warto każdego dnia poświęcić psu chwilę uwagi, zanim zafunduje się mu stresujące przeżycia.

Sprawdź karmę polecaną dla psów z problemami z zębami

 

Naturalne, twarde gryzaki pozwalają utrzymać higienę jamy ustnej psa. Z naturalnych gryzaków można podawać rogi, racice, mięsne surowe kości, a nawet marchewki.

 

Metody czyszczenia psich zębów

Istnieje kilka metod czyszczenia psich zębów. Niektóre wymagają sporego zaangażowania ze strony właściciela, a inne bazują na profilaktycznym dbaniu o zęby. Właściciel w tym drugim przypadku wykorzystuje naturalną skłonność psa do gryzienia i żucia. Stosowanie dentystycznych gryzaków skutecznie pomaga oczyszczać płytkę dzięki zawartym w nich aktywnym substancjom. Równie dobrze w tym celu sprawdzają się naturalne gryzaki. Należy wybierać je ze sprawdzonych źródeł, z oznakowaną datą ważności. Niezwykle ważne jest, aby produkt nie był nasączony chemią. Za pozytywny przykład może posłużyć poroże jelenia, które nie tylko pozytywnie wpływa na zęby, ale również na zdrowie psa, dostarczając mu niezbędnych witamin.

Innym domowym sposobem czyszczenia zębów jest szczotkowanie. Potrzebna jest do tego specjalna psia pasta lub żel oraz szczoteczka. Warto wprowadzić regularne czyszczenie zębów, przynajmniej 2–3 razy w tygodniu. Zanim zacznie się psu szczotkować zęby, należy przyzwyczaić go do smaku pasty. Cały proces trwa zaledwie parę minut. Czyszczenie zaczyna się od zębów policzkowych (trzonowych i przedtrzonowych), a następnie przechodzi się do kłów oraz siekaczy.

 

Kiedy mechaniczne czyszczenia zębów psa okazuje się zbyt skomplikowane, zaleca się sięgnąć po płyn do higieny jamy ustnej. Podobnie jak ludzie, zwierzęta mogą stosować płyn, który usuwa płytkę nazębną oraz niweluje nieprzyjemny zapach. Środek dodawany jest do wody. Można kupić również proszek, który wsypuje się do pokarmu. Innym rozwiązaniem jest spray, aplikowany bezpośrednio na zęby i dziąsła czworonoga. Wybierając preparat, należy jednak zwrócić uwagę na jego skład. Ważne jest, aby zawierał chlorheksydynę, która skutecznie ogranicza rozwój bakterii i redukuje niepożądany zapach.

 

W przypadku powstania kamienia nazębnego stosuje się mechaniczne czyszczenie zębów, które odbywa się w profesjonalnym gabinecie. Weterynarz decyduje, które zęby nadają się do zabiegu, a które są jeszcze zdrowe. Zabieg może odbywać się pod narkozą lub po podaniu leków uspokajających. Weterynarz może wykonać czyszczenie za pomocą ultradźwięków. Stosowana do tego maszyna nazywa się piezodentem. Ultradźwięki zmiękczają kamień, powodując jego usunięcie. Psy z małym kamieniem przechodzą zabieg, który trwa około 40 minut. Średni i duży kamień nazębny może być usuwany nawet przez 90 minut.

 

Usuwanie kamienia nazębnego u psów przebiega pod narkozą. Regularnie sprawdzaj stan zębów i dziąseł swojego psa.

 

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego u psa?

Czyszczenie zębów mechaniczne lub ultradźwiękami odbywa się w profesjonalnym gabinecie w lecznicy weterynaryjnej. Kamień usuwany jest metodą mechaniczną lub urządzeniem emitującym ultradźwięki. Niezbędne jest podanie psu narkozy, co podnosi koszty leczenia. Często zależy to jednak od wielkości psa oraz jego charakteru. Cena jednego zabiegu usuwania kamienia nazębnego plasuje się między 100 a 400 zł. Na koszt wpływa liczba zębów, które muszą być poddane zabiegowi, oraz podanie środka usypiającego lub uspokajającego.

 

 

Martyna Sokołowska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość