Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jaskra u psa - objawy, leczenie, przyczyny

Jaskra to groźna choroba oczu, która, nieleczona, prowadzi do niedowidzenia i ostatecznie ślepoty psa. Wyróżniamy trzy typy jaskry:

  • jaskrę pierwotną: jest wynikiem wady wrodzonej i wiąże się z zaburzeniami rozwojowymi kąta tęczówkowo-rogówkowego,
  • jaskra wrodzoną: rzadsza odmiana, szczeniak rodzi się z chorobą lub choroba ujawnia się w okresie od 3 do 6 miesięcy,
  • jaskrę wtórną: powstałą na skutek chorób – na przykład nowotworów, urazów, krwawienia w oku, zwichnięcia soczewki, zapalenia błony naczyniowej czy przemieszczenia soczewki. Jaskra wtórna występuje najczęściej.



Pupil dotknięty chorobą stopniowo traci wzrok: zaczyna się od częściowej utraty pola widzenia. Szybkość reakcji w dużej mierze decyduje o tym, czy pies będzie widział czy nie.

 

Jaskra u psa boksera.

 

Jaskra u psa - przyczyny

Jaskra jest spowodowana nienaturalnym wzrostem ciśnienia wewnątrz oka, które prowadzi do tej niebezpiecznej choroby. Ciśnienie wewnątrz oka niebezpiecznie rośnie z powodu zwężenia lub zamknięcia, tak zwanego, kąta przesączania, przez które przepływa ciało rzęskowe – prościej – ciecz wodnista. Jeśli kąt przesączania ulegnie deformacji lub oko będzie produkować zbyt dużą ilość cieczy, doprowadzi to do wzrostu ciśnienia i, następnie, jaskry.

 

Jaskra u psa - pierwsze objawy

Objawy jaskry zależą od stopnia zaawansowania choroby. Początek jaskry u psa, niestety, zazwyczaj nie jest widoczny dla opiekuna. Często, pierwszym, wyraźnym sygnałem jest zaczerwienie oka. Z czasem zmniejsza się precyzja ruchu: na przykład pies ma trudność ze złapaniem piłeczki z powodu ograniczonego pola widzenia. Dlatego ważne jest robienie badań oczu psa, nawet jeśli nie widzimy objawów, szczególnie w chwili gdy nasz pupil choruje lub miał uraz albo zapalnie oka. Zobacz, jak jeszcze przejawia się jaskra.

 

Jaskra u psa - objawy

Jaskra zdradza swoją obecność przez następujące objawy:
  • mętne oko: przymglenie i utrata przezierności rogówki (jakby oko było za jasną błoną),
  • nietypowe zachowanie: lękliwość, agresja, apatia, brak apetytu, izolacja,
  • zła koordynacja: pies potyka się, obija o meble,
  • rozszerzone źrenice,
  • światłowstręt: pies nie może wyjść na dwór,
  • oznaki bólu: drapanie oka,
  • wodnista wydzielina z oka,
  • zaczerwienie oka,
  • powiększenie gałki ocznej.


Bądź czujny na te objawy.

 

Jaskra u psów - leczenie

Leczenie jaskry u psów zawsze zaczyna się od wywiadu z opiekunem. Weterynarz pyta, czy psiak miał ostatnio jakieś urazy (bójka z innym psem, uszkodzenie przez jakąś rzecz, na przykład patyk etc.). Następnie lekarz przystępuje do zewnętrznego badania narządu wzroku, po czym bada ciśnienie wewnątrz oka za pomocą tonometru. Badanie nie wymaga narkozy, można zastosować znieczulenie miejscowe za pomocą kropli. Taki typ znieczulenia uniemożliwia psu mruganie, przez co badanie jest prostsze.

 

Jaskra u psa - leczenie farmakologiczne

Częste i jednocześnie najlżejsze jest leczenie farmakologiczne:
  • leki i/lub wlewy obniżają ciśnienie w oku,
  • środki przeciwbólowe i przeciwzapalne łagodzą ból i wyciszają stan zapalny,
  • są też leki, które zmniejszają nadprodukcję cieczy wodnistej w oku.



Leczenie farmakologiczne jest możliwe i skuteczne w początkowej fazie choroby.

Musisz wiedzieć, że jest to długofalowy proces. Od chwili wykrycia jaskry, pies musi być pod stałą kontrolą weterynarza.

 

Leczenie jaskry u psa przez weterynarza.

 

Operacja jaskry u psa?

Jeśli farmakoterapia nie przynosi oczekiwanych efektów – cieśninie w oku jest nadal zbyt wysokie, następuje niewłaściwe przemieszczanie i nadprodukcja cieczy – konieczna jest operacja chorego oka. Operacja ma sens, jedynie wtedy gdy pies jeszcze widzi. W zależności od decyzji lekarza można wykonać:
  • kriodestrukcję ciała rzęskowego (wymrażanie),
  • laseroterapię ciała rzęskowego,
  • zabieg podczas którego wykonuje się otwór w twardówce lub rąbku rogówki, co w rezultacie wpływa na prawidłowe przedostanie się cieczy wodnistej pod spojówkę.



Krioterapia i laseroterapia zmniejszają produkcję cieczy wodnistej, która powoduje wzrost ciśnienia, natomiast zabieg podczas którego pracuje się na twardówce, pomaga w prawidłowym przemieszczeniu się płynu, co też likwiduje wysokie ciśnienie w oku.

Niestety, są przypadki, w których nie da się już nic zrobić i lekarz prosi o rozważnie usunięcia chorego oka. Ten zabieg łagodzi ból, może też zapobiec pojawieniu się infekcji. Niektórzy opiekunowie nie godzą się na tę drogę, wtedy weterynarz może zastosować środek, który pozwoli zachować niewidzące oko, przy równoczesnym obniżeniu ciśnienia.

 

Czy jaskra u psa jest wyleczalna?

Jaskry nie da się całkowicie wyleczyć, ale w początkowym stadium choroby rokowania są dobre. Leczenie polega na spowolnieniu lub zatrzymaniu postępu choroby.

Skuteczność leczenia zależy od:
  • ogólnego stanu zdrowia psa,
  • postępu choroby,
  • momentu wykrycia jaskry i wdrożenia terapii.



Leczenie jest długotrwałe. Pies będzie musiał przyjmować leki, które ochronią go przed wzrostem ciśnienia w oku. Jeśli weźmiemy pod uwagę terapię podtrzymującą, leczenie jaskry może się nigdy nie skończyć.

 

Jaskra u psa – co w chwili gdy pies straci wzrok?

Utrata wzroku psa to bardzo bolesne doświadczenie dla pupila i opiekunów. Dobra wiadomość jest taka, że nasze zwierzaki szybko przystosowują się do nowych warunków i po jakimś czasie bardzo dobrze sobie radzą. Są też psi terapeuci, którzy pomagają pupilowi i opiekunom odnaleźć się w nowej sytuacji. Utrata wzroku to nie wyrok, ale zmiana, którą można łagodnie przejść.

Przeczytaj również: Niewidomy pies

 

Leczenie jaskry u psa - cena

Koszt leczenia zależy od:
  • stopnia zaawansowania choroby,
  • skuteczności leczenia farmakologicznego.
  • stanu zdrowia pacjenta.



Terapia jaskry może być stosunkowo tania, droższa i bardzo droga. W przypadku dobrze działającej farmakoterapii, opiekun będzie musiał ponosić jedynie koszt leków i wizyt kontrolnych u weterynarza. Koszt leczenia wzrośnie, w chwili gdy leki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Najdroższa jest operacja oka. W zależności od metody (farmakoterapia, laser, krioterapia, zabieg na twardówce lub rąbku twardówki) leczenie jaskry u psa to koszt od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

 Jaskra u psa chihuahua.

 

Czy jaskra u psa jest dziedziczna?

Niestety tak – niektóre rasy są bardziej podatne na jaskrę. Rasy psów narażone na jaskrę to:



W przypadku tych ras należy dmuchać na zimne, obserwować oczy psiaka i w razie niepokojących zmian, natychmiast zrobić badanie. Na rozwój jaskry u psa ma też ogromny wpływ miejsce, z którego opiekun wybrał swojego pupila. Profesjonalny hodowca ma świadomość zagrożeń i chorób rasy, z uwagą dobiera rodziców szczeniaka, robi badania genetyczne, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.

 

Jak zapobiec jaskrze u psa?

Nie mamy całkowitej kontroli nad jaskrą, ale możemy bardzo skutecznie przeciwdziałać tej groźnej chorobie. Zobacz, co chroni psa przed jaskrą:
  • prawidłowa dieta: świadomie wybieraj karmę dla psa świetnej jakości – unikaj w niej zbóż. Dostosuj karmę do wieku, kondycji i rasy psa. Stosuj dietę bogatą w antyoksydanty, witaminę A,C i E. Warto stosować zioła dla psa,
  • ruch i ograniczenie stresu: duża dawka ruchu i spokój, to czynniki które świetnie wspierają zdrowie psa. Większość psów potrzebuje 4 spacerów dziennie, w tym jednego dłuższego, który trwa godzinę. Zbyt mała dawka ruchu powoduje stres i frustrację. Czasem wystarczy pobyć ze zwierzakiem dłużej na dworze, aby skutecznie złagodzić problemy behawioralne,
  • rutyna: zwierzaki kochają rutynę, stałe pory spacerów, posiłków czy powrotów opiekuna do domu,
  • w życiu psa ważna jest zabawa: liczy się aktywność fizyczna i umysłowa, w przypadku większości ras zabawa piłeczkąszarpakiem i zapewnienie zabawek interaktywnych wspaniale wspiera dobrostan psa.



Nade wszystko ważne są badania kontrole, w tym badania oczu psa. Przypominamy, jak mantrę: wczesne wykrycie choroby chroni oko przed destrukcją, a psa przed niedowidzeniem i ślepotą.


Może Cię zaciekawić: Zaćma u psa – pierwsze objawy i operacja katarakty

 

Jaskra u psa w pigułce

Jaskra to groźna choroba oka, ale nie wyrok. Wcześnie wykryta daje dobre rokowania. Choroba powstaje z powodu zwiększenia ciśnienia w oku, które prowadzi do jego nieodwracalnej destrukcji. Są rasy bardziej podatne na jaskrę (jaskra pierwotna), ale jaskra powstaje najczęściej w wyniku wcześniejszych chorób lub urazów. Bardzo ważna jest profilaktyka: dobrze zbilansowana dieta, odpowiednia dawka ruchu, mało stresu, zabawa na świeżym powietrzu.

Czy jaskrę u psa da się wyleczyć? Niestety nie, ale szybkie wdrożenie leczenia skutecznie spowalnia lub nawet zatrzymuje rozwój schorzenia. W leczeniu stosuje się farmakoterapię, a w cięższych przypadkach konieczna jest ingerencja chirurgiczna.



Przeczytaj również: Choroby oczu u psów – objawy – rozpoznanie – leczenie



Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com



Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość