Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Basset – najważniejsze informacje o rasie

Basset hound to znana rasa psów gończych. Jej wizerunek dość często spotyka się na szklanym ekranie. Bassetem był Droopy – bohater kreskówek. Pies tej rasy wystąpił w serii filmów „Mistrz kierownicy”. Właścicielem basseta była też znana serialowa postać – porucznik Columbo.

Basset hound mimo smutnego spojrzenia i pozornej obojętności jest psem dość towarzyskim i czułym. Cechuje się wytrwałością i zawziętością podczas polowania. W warunkach domowych staje się psem spokojnym, a niekiedy niemal flegmatycznym. Z jednej strony jest samodzielny, z drugiej mocno przywiązuje się do opiekunów.

 

Basset został wyhodowany przez francuskich mnichów w średniowieczu. Uważany jest za rasę angielską.


Basset – historia rasy


Basset hound w klasyfikacji FCI figuruje w grupie 6 – Psy gończe i rasy pokrewne oraz w sekcji 1 – Psy gończe. Bassety są rasą angielską, do Francji przybyły wraz z rycerzami z Azji Mniejszej. Dzisiejszy wygląd I charakter bassetów jest wynikiem połączenia trzech francuskich ras psów – bloodhounda, foxhounda oraz jamnika. Krzyżówkę tą zawdzięczamy francuskim mnichom.

Rasa wywodzi się z Francji. Jej hodowlę rozpoczęto pod koniec XVI w. W 1866 roku jej przedstawiciele trafili do Anglii, jako prezent od hrabiego de Tournow dla lorda Galwaya. Czworonogi te pełniły niegdyś rolę psa gończego. Wykorzystywano je do polowań w gęstym runie i podszyciu leśnym, a także w polowaniach na postrzałki bażantów, króliki, zające oraz do zapędzania na drzewo wiewiórek, oposów, szopów. Dziś są głównie psami do towarzystwa.

 


Basset – sylwetka


Bassety są średniej wielkości. Dorosłe osobniki osiągają 25–30 kg masy ciała i 33–38 cm wysokości. Cechą charakterystyczną w wyglądzie tej rasy są bardzo krótkie łapy. Czworonogi te mają szeroki, prosty, długi grzbiet i umiarkowanie głęboką klatkę piersiową. Głowa basseta jest wysklepiona, ma kilka fałd koło brwi, widoczny guz potyliczny, obfite i ciężkie fafle. Uszy tych czworonogów są aksamitne, długie, wiotkie, masywne, zawijają się do wewnątrz. Psy rasy basset mają najczęściej ciemne oczy oraz zwężający się ku dołowi, lekko zagięty, długi, silny ogon. Ich sierść jest krótka, przylegająca i gładka. Typowym umaszczeniem są łaty.

 

Basset stanowi połączenie psów ras francuskich - bloodhounda (duża głowa z nadmierną i pofałdowaną skórą), foxhounda (umaszczenie) oraz jamnika (krótkie nogi i dłuższy tułów).


Basset – zachowanie i charakter


Basset to pies bardzo towarzyski, przyjazny, spokojny, niekiedy wręcz flegmatyczny. Jest tolerancyjny wobec dzieci. Dobrze znosi inne zwierzęta domowe. Nie jest agresywny ani bojaźliwy w stosunku do obcych osób. Charakteryzuje się dużą wytrwałością i poświęceniem. W przestrzeni publicznej najlepiej nie spuszczać go ze smyczy, ponieważ kiedy złapie trop, może nie reagować na nawoływania. Na wszelki wypadek powinno się go wyposażyć w adresówkę.


Szczeniaki basseta są niezależne i bardzo uparte, dlatego zaleca się możliwie jak najwcześniejsze rozpoczęcie szkolenia. Powinno się być wobec nich konsekwentnym i stanowczym. Warto też je pozytywnie wzmacniać. Doskonale nadadzą się do tego smaczki, lecz stosując je, należy uwzględnić ich kaloryczność w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym pupila.

 

Bassety jako psy gończe mają bardzo wrażliwy węch i silny instynkt tropienia. Narażone są na nadmierne tycie, dlatego ważna jest prawidłowa dieta, gdyż otyłość sprzyja wystąpieniu dysplazji i schorzeń układu ruchu.

 

Basset – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Średnia długość życia psów rasy basset hound to 10–12 lat. Typowe dla tych czworonogów problemy zdrowotne to: choroby dysków międzykręgowych, zapalenie spojówek, ektropium, skręt żołądka, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Młode psy są podatne na okaleczenia końcówek uszu. Dość często pojawiają się u nich kulawizny młodzieńcze, które trwają do około 15 miesiąca życia. Basset źle znosi upały. Aby pomóc mu przetrwać gorące dni, warto nabyć matę chłodzącą.

Czworonogi te są łakome i mają tendencję do tycia. Konieczna jest zatem zbilansowana dieta. Pożywienie należy dostosować do wieku, aktywności, trybu życia i ich specjalnych potrzeb. Najlepsze będą gotowe karmy.

Psy rasy basset hound nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Wystarczy je szczotkować od czasu do czasu. Rasa basset potrzebuje nieco częstszego kąpania niż inne psy o krótkiej sierści. Warto od czasu do czasu wytrymować basseta, dzięki czemu usuniemy martwy włos i zminimalizuje linienie.

 

Najlepsze karmy dla basseta

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.39   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+