Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Bloodhound (pies św. Huberta) - najważniejsze informacje o rasie

Wrażliwy, niezależny i kochający tropienie pies myśliwski – jaki jeszcze jest bloodhound? Skąd się wzięła jego nazwa i dlaczego nazywany jest psem św. Huberta?

Bloodhound to pies o charakterystycznej budowie i ciekawym charakterze. Przeczytaj, dla kogo ten pies sprawdzi się jako codzienny towarzysz i o czym pamiętać decydując się na wybór szczeniaka bloodhounda.

 

Blooshound na plaży.

 

Bloodhound pies – historia rasy

Nie każdy o tym wie, ale bloodhound to pies o imponującej historii. Przodkowie bloodhoundów – gończe psy o zwisających uszach – były już w czasach prehistorycznych hodowane przez Celtów. W średniowieczu te same psy były hodowane w klasztorze św. Huberta – stąd czasem psy te nazywane są psem św. Huberta. Dzięki mnichom, psy tej rasy trafiały nawet na dwóch królewski we Francji. Niestety w czasie rewolucji francuskiej psy tej rasy prawie całkowicie wyginęły, za to rasa pojawiła się licznie na Wyspach Brytyjskich, gdzie nazwano ją „blue blooded hounds” – psy błękitnej krwi – w skrócie bloodhound.

W Polsce ras ta pojawiła się wraz z dworem królowej Jadwigi, a król Zygmunt August, miał dwa ukochane bloodhoundy - Sybillę i Gryfa.
Bloodhoundy były psami do towarzystwa podczas polowań – ulubionej rozrywki dworu. Były używane do tropienia wilków, dużych kotów i jeleni lub do rannej dziczyzny. Dzięki temu z jednej strony są to psy dostojne, arystokratyczne i wrażliwe – z drugiej nieustępliwe i bardzo silne.

 

Bloodhound – sylwetka

Psy tej rasy wyróżniają się silną, muskularną budową. Waga dorosłego bloodhounda to 46-54 kg, a suki 40-48 kg. Psy dorastają do ok. 64-68 cm, suki do 58-62 cm. Szata krótka, gęsta, twarda i odporna na złe warunki atmosferyczne. Włos na głowie i uszach delikatny w dotyku, na ogonie dłuższy i sztywniejszy.

Bloodhound występuje w kilku odmianach barwnych – sierść może być czarna podpalana, wątrobiana podpalana, czerwona. Niewielkie białe znaczenia są dopuszczalne, ale niepożądane.
Szczególnie charakterystyczna w wyglądzie jest pomarszczona głowa, opadające powieki i duże, zwisające uszy.

 

Dwa bloodhoundy.

 

Bloodhound – charakter i zachowanie

Bloodhound jest jednym z najlepszych psów tropiących. Kiedy złapie trop „głuchnie” i staje się nieodwołalny – jeżeli jest luzem, jeżeli zaś jest na smyczy, to trzeba sporo siły, aby go utrzymać przed pościgiem. Pasję do myślistwa zdecydowanie ma we krwi.

We krwi ma także dużo samodzielności i niezależności, dlatego już od pierwszych miesięcy należy go starannie socjalizować i wychowywać, w przeciwnym razie może być psem bardzo niesfornym, co w połączeniu z ogromną inteligencją może przysporzyć właścicielowi sporo problemów. Historie o otwieraniu przez psy tej rasy drzwi, szafek i pokonywaniu ogrodzeń może są czasem przesadzone, ale zdecydowanie jest w nich ziarno prawdy.

Przy tym wszystkim bloodhound jest psem niezwykle wrażliwym! Wymaga delikatnego traktowania, a szkolenie tylko wtedy zda egzamin, jeżeli będzie łagodne i konsekwentne. Bloodhoundy nade wszystko kochają swoją rodzinę – opiekunów, dzieci, a nawet inne zwierzęta domowe – nawet koty, co w przypadku psów myśliwskich nie jest codziennością. Wobec dzieci są bardzo łagodne i opiekuńcze, ale z uwagi na ich dużą siłę należy zachować czujność podczas kontaktów.

Podczas wychowywania szczeniąt bloodhoundów przede wszystkim warto zwrócić uwagę na staranną socjalizację i zaznajomienie z różnymi możliwymi bodźcami, ponieważ bloodhoundy nie należą do przesadnie odważnych ras, a strach może prowadzić do zachowań agresywnych.

Zamiłowanie bloodhounda do tropienia warto wykorzystać podczas wspólnych zabaw – maty węchowe oraz wszelkie zabawki wymagające użycia nosa są wprost stworzone dla tej rasy

 

 

Rasa Bloodhound – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Psy tej rasy mają predyspozycje do skrętu żołądka – dlatego codzienną dawkę jedzenia powinny otrzymywać w 2-3 mniejszych porcjach. Z uwagi na budowę uszu – zdarzają się ich zapalenia, dlatego należy je regularnie czyścić i wietrzyć. Częste jest także zapalenie spojówek. Rzadziej zdarzają się przypadki chorób skóry (np. nużycy) oraz dysplazja stawów biodrowych.

Sierść bloodhounda jest bardzo łatwa w pielęgnacji – wystarczy ją raz na jakiś czas przeczesać.

Szczenięta tej rasy bardzo szybko rosną, dlatego konieczna jest wysokiej jakości karma bytowa umożliwiająca zdrowy i harmonijny rozwój. Dorosłe psy należy także zdrowo odżywiać, małymi porcjami.

 

 

Pies Bloodhound – szczeniaki, cena

Cena bloodhounda w Polsce wynosi średnio 4000 zł i jest zależna od hodowli i potencjału szczenięcia. Ważne jest, aby wybierać psy tylko ze sprawdzonych i zarejestrowanych hodowli. Podczas wyboru warto widzieć, że obecnie preferuje się psy o budowie umożliwiającej im swobodny, nieskrępowany ruch, a cechami niepożądanymi są zbyt obwisła skóra, zbyt obwisłe powieki oraz przekroczenie wagi i wzrostu opisanej we wzorcu.

 

 

Bloodhound – ciekawostki

  • Pies tej rasy był pierwowzorem do disneyowskich produkcji – zarówno Goofy (przyjaciel Myszki Miki), jaki i Pluto były Bloodhoundami.
  • Bloodhound jest przodkiem polskich ras gończych: ogara polskiego i gończego polskiego.



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość