Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Grupa VI psów w FCI: Psy gończe i rasy pokrewne

Psy gończe hodowane były i udoskonalane do pomocy w polowaniach. Ich skuteczność była niesamowita. Wraz z odejściem na dalszy plan polowań, zmalała również popularność grupy VI FCI. Psy gończe nie przepadają za gwarem miast i ciasnymi pomieszczeniami, stąd aktualnie najczęściej można je spotkać na terenach podmiejskich lub na terenach, które uchodzą za ich ojczyste. W Polsce prym z tej grupy wiedzie uroczy beagle, ale nie można zapominać, że posiadamy tutaj swoich dwóch przedstawicieli – pies gończy polski oraz ogar polski.

Poznaj bliżej psy gończe i przekonaj się, jakie skrywają tajemnice. Czy jedna z ras psów gończych okaże się idealna dla ciebie?

 

Psy gończe.

 

Jakie są psy gończe?

Psy gończe to przede wszystkich wytrzymałe i skupione na celu rasy. Cechują się uporem, ale chęcią pracy z człowiekiem. Takie połączenie może dać satysfakcjonujące efekty w treningu. Psy gończe świetnie sprawdzają się w zabawach węchowych i treningu tropienia. Należy pamiętać, że są to psy lubiące aktywność, a źle reagujące na nudę. Konieczne jest zapewnienie im wysiłku fizycznego i umysłowego. Psy gończe potrzebują sporych terenów do eksplorowania, przy braku zapewnienia tych potrzeb, rasy te mogą zrywać się podczas spacerów, a będąc na ogródkach przydomowych – kopać duże dołki i dziury, a nawet uciekać przez nie.

 

Przeczytaj również: Psy myśliwskie - jakie są i jak się nimi zajmować?

Dla kogo psy gończe?

Plusy psów gończych:

  • chęć do pracy z człowiekiem
  • łatwość w pielęgnacji
  • dobre zdrowie
  • zrównoważony charakter

Minusy psów gończych

  • predyspozycje do ucieczek i włóczęgostwa
  • ciężko odnajdują się w małych mieszkaniach i zatłoczonych miastach

 

Grupa psów gończych – pochodzenie i wygląd

Wszystkie psy należące do grupy VI – gończych, wywodzą się od jednej rasy psów – psa św. Huberta. Rasa ta do dzisiaj jest popularna w swoim regionie, czyli we Francji. Psy św. Huberta były hodowane już w VIII wieku na francuskich dworach. Założycielem ich hodowli był właśnie św. Hubert, patron myśliwych. Pragnął on stworzyć psy idealne do pomocy w polowaniach, nieustępliwe, zacięte, ale po zakończonej sukcesem akcji, potulne i chętne do spędzania czasu z opiekunem. Hodowla prowadzona przez św. Huberta była tak dobrze zarządzana, że psy pochodzące stamtąd nazywane były z angielskiego „czystej krwi”, czyli bloodhound i do dzisiaj zamiennie używana jest ta nazwa rasy.

Wygląd psów gończych ma wiele wspólnych cech. Psy te mają wiszące, zazwyczaj długie uszy. Sylwetka wpisana jest w prostokąt, jest dobrze umięśniona. Wielkość psów gończych jest od dużej do małej.

 

Pies gończy.

 

Rasy psów gończych

W grupie VI FCI psów gończych znajdują się dwie nasze rodzime, polskie rasy. Ogar polski oraz pies gończy polski zostały wyhodowane w Polsce. Pozostałe psy w grupie to małe, średnie i duże psy gończe, posokowce tropiące niegdyś po krwi, oraz rasy pokrewne.

 

1. Sekcja 1: Psy gończe:


2. Sekcja 2: Posokowce:


3. Sekcja 3: Rasy pokrewne:

 

Basset to pies gończy.

 

Może Cię zainteresować: Grupa I FCI - Owczarki - cechy, pochodzenie, spis ras

                                    Grupa III FCI - Teriery - jakie to rasy psów i jakie wykazują cechy?

                                     Grupa V FCI: Poznaj szpice i psy w typie pierwotnym

                                    Grupa VII FCI - Wyżły




Karolina Łuszczyk

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość